Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kesin süreden sonra davaya cevap vermek

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-08-2012, 09:34   #1
egemen48

Varsayılan kesin süreden sonra davaya cevap vermek

davacının actıgı bosanma davasına kesin süreden sonra cevap vermemiz nedeniyle,dilekcemiz reddedildi.Bu durumda;
1-cevap dilekcemizi kesin süreden sonra vermiş olsak da cevap dilekcemizdeki taleplerimizin dikkate alınması gerekmez miydi?cünkü dildigim kadarıyla,bosanma davası kamu düzenini ilgilendirir ve maddi,manevi tazminat,nafaka,velayet talepleri davanın her asamasında ileri sürülebilir.Bu durumda taleplerimizin kabulü,sadece delillerimizin reddi gerekmez mi?
Old 04-08-2012, 10:05   #2
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan egemen48
davacının actıgı bosanma davasına kesin süreden sonra cevap vermemiz nedeniyle,dilekcemiz reddedildi.Bu durumda;
1-cevap dilekcemizi kesin süreden sonra vermiş olsak da cevap dilekcemizdeki taleplerimizin dikkate alınması gerekmez miydi?cünkü dildigim kadarıyla,bosanma davası kamu düzenini ilgilendirir ve maddi,manevi tazminat,nafaka,velayet talepleri davanın her asamasında ileri sürülebilir.Bu durumda taleplerimizin kabulü,sadece delillerimizin reddi gerekmez mi?

Yasal süresi içinde verilmeyen dilekçeler, redde tabi olmakla birlikte, boşanma davasında davalı sıfatıyla, davanın kabulü yada reddi halinde oluşacak durumlara ilişkin taleplerinizin kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Örneğin, davacı taraf, daha fazla kusurlu olmasına rağmen, boşanma davası kabul edilirse, davalının varsa tmk 174.maddeye göre tazminat talep hakkının değerlendirilmesi gerekecektir. Ya da nafaka talebini dilekçesinde belirtmemişse, bunun sözlü de olsa beyan edip, hakimin dikkate alması gerektiğini düşünüyorum.
Old 04-08-2012, 10:12   #3
egemen48

bende aynı düşüncedeyim,fakat kesin süreden sonra verilen dilekce olması nedeniyle,hakim direk dilekcenin reddine dedi,delil avansı yatıramadım ve karsı tarafa da dilekce teblig edilemedi.Bu durumda mantıken en azından dilekcem dikkate alınmalı,delillere dayanmaktan vazgectigim sayılarak.Bu dava adli yardımdan geldi,muhtar sagolsun on gün sonra teblig etmiş dilekceyi müvekkile,baro sürenin bitmesine 2 gün kala beni aradı,bana görev yazısını da kesin süreden sonra gönderdi
Old 04-08-2012, 10:19   #4
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan egemen48
bende aynı düşüncedeyim,fakat kesin süreden sonra verilen dilekce olması nedeniyle,hakim direk dilekcenin reddine dedi,delil avansı yatıramadım ve karsı tarafa da dilekce teblig edilemedi.Bu durumda mantıken en azından dilekcem dikkate alınmalı,delillere dayanmaktan vazgectigim sayılarak.Bu dava adli yardımdan geldi,muhtar sagolsun on gün sonra teblig etmiş dilekceyi müvekkile,baro sürenin bitmesine 2 gün kala beni aradı,bana görev yazısını da kesin süreden sonra gönderdi

Sayın meslektaşım, bence eğer müvekkiliniz açısından karşı dava açma durumu var ise, bence bu yolu deneyin. Eğer karşı dava açamayacaksanız, ihtimallere göre bir kaç önerim/değerlendirmem olabilir.
Old 04-08-2012, 10:22   #5
egemen48

adli yardım oldugu icin karsı dava acmam süre acısında mümkün degil zaten,ayrı bir dava acmak ve davacının actıgı dava ile birlestirmek icin ise tekrar barodan izin alması gerekir diye düşünüyorum bu da cok zor.siz ne dersiniz
Old 04-08-2012, 10:25   #6
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan egemen48
adli yardım oldugu icin karsı dava acmam süre acısında mümkün degil zaten,ayrı bir dava acmak ve davacının actıgı dava ile birlestirmek icin ise tekrar barodan izin alması gerekir diye düşünüyorum bu da cok zor.siz ne dersiniz

Ben böyle zor bir durum olduğunu düşünmüyorum. Adli yardım konusunda çok bilgim yok ancak, müvekkilinizin yazılı izni ile karşı dava açmanıza mani bir durum olacağını sanmıyorum. kaldı ki, şu aşamada görevinizi ihmal suçlaması ile karşı karşıya kalma durumunuzun varlığını da unutmayın.
Old 04-08-2012, 10:29   #7
egemen48

baro ile görüşmek lazım,fakat dedigim gibi barodan gelen yazı dahi süre gectikten sonra bana geldi,ben davalıya ne zaman teblig oldugunu bilemem neyse.sizin ihtimalleriniz neler
Old 04-08-2012, 10:55   #8
av.kadirpolat

Alıntı:
Yazan egemen48
baro ile görüşmek lazım,fakat dedigim gibi barodan gelen yazı dahi süre gectikten sonra bana geldi,ben davalıya ne zaman teblig oldugunu bilemem neyse.sizin ihtimalleriniz neler

Biz avukat olarak "her şeyi bilmek zorundayız" (!!!) Müvekkilin bilmediği konuları da bilmek zorundayız (!!!) (işin latifesi bu)

1-Karşı dava konusunu iyi düşünün;

2-Tanık delili için bence kanuni süreniz, ön inceleme duruşmasından itibaren 2 haftalık süreye tabi. Bu anlamda bu hakkınız için diretin;

3-Hakimin resen yapması gereken delil tespitlerinde mahkemeyi yönlendirmeye çalışın;

4-Tedbir nafakası ve velayet hususu, kamusal düzeni ilgilendirdiğinden, bu konudaki taleplerinizde ısrarcı olun;

5-Mahkemeden davaya dayanak olmamakla birlikte, delillerinin toplanması hususunda talepte bulunun;

6-Davanın kabulü halinde, kusur oranlaması yapılmasını isteyin;

7-Davacı daha fazla kusurlu bulunup da buna rağmen dava red edilir ise, (-ki bunun için caba göstermeniz yerinde olacak) yardım nafakası ve tazminat davasına yönelik dava hakkının olduğunu müvekkiliniz ile paylaşın.

8-Şuan için sizin için en önemli ise, müvekkiliniz kendi başına bir karşı dava açsın. (ozaman sizin barodan izin almanıza gerek yok) dava dilekçesinde karşı tarafın boşanma davasından bahsederek, davaları birleştirilmesini istesin. diğer ihtimallerde, hakim pek umursamayabilir. işinizi şansa bırakmadan 8.ihtimali değerlendiriniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi