Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takip açarken faiz oranının yazmayı unutmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-03-2024, 11:01   #1
ggrass

Varsayılan Takip açarken faiz oranının yazmayı unutmak

Arkadaşlar herkese selam,

İlamsız takip yaparken takip talebinde takip sonrası faiz oranını kısmını ...% olarak unutmuşum. Dosya ticari alacak dosyası.

Ancak alacak bilgilerini Uyap'a girerken takip sonrası işleyecek faiz miktarını ve oranını seçtim. Dolayısıyla Ödeme emrinde ana para borcunun yanında parantez içerisinde (istenen yıllık ticari temerrüt faizi) diye yazıyor.

Karşı taraf itirazda bulunmuş. Bu husus daha sonra açacağımız itirazın iptali davasında problem olur mu?
Old 25-03-2024, 13:02   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Arkadaşlar herkese selam,

İlamsız takip yaparken takip talebinde takip sonrası faiz oranını kısmını ...% olarak unutmuşum. Dosya ticari alacak dosyası.

Ancak alacak bilgilerini Uyap'a girerken takip sonrası işleyecek faiz miktarını ve oranını seçtim. Dolayısıyla Ödeme emrinde ana para borcunun yanında parantez içerisinde (istenen yıllık ticari temerrüt faizi) diye yazıyor.

Karşı taraf itirazda bulunmuş. Bu husus daha sonra açacağımız itirazın iptali davasında problem olur mu?
Sayın ggrass;

Türk Hukuk Sitesi'nde yer alan bağlantıdaki paylaşımları ve Hukuki Haber Sitesi'nde yayınlanan makaleyi incelemenizi öneririm, saygılarımla...

https://www.turkhukuksitesi.com/show...0de%C4%9Fildir.

https://www.hukukihaber.net/takip-hukukunda-faiz-istemi
Old 25-03-2024, 13:42   #3
ggrass

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın ggrass;

Türk Hukuk Sitesi'nde yer alan bağlantıdaki paylaşımları ve Hukuki Haber Sitesi'nde yayınlanan makaleyi incelemenizi öneririm, saygılarımla...

https://www.turkhukuksitesi.com/show...0de%C4%9Fildir.

https://www.hukukihaber.net/takip-hukukunda-faiz-istemi

Üstadım gönderdiğiniz konuyu ve makaleyi inceledim lakin halen kesin bir sonuca varmış değilim. Nİtekim benim olayımda biz takip sonrası için faizi talep ettik. Ancak oransal olarak yazmayı ve açıklama kısmını değiştirmeyi unuttuk. Bu durumda çıkan ödeme emrinde TTK 1530 yıllık ticari temerrüt faizi diye de yazıyor.

Bu durumda güncel TCMB ticari temerrüt faizi talep etmiş sayılır mıyız yoksa itirazın iptali davasında bu açıdan sıkıntıya mı gireriz?
Old 25-03-2024, 13:54   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan ggrass
Üstadım gönderdiğiniz konuyu ve makaleyi inceledim lakin halen kesin bir sonuca varmış değilim. Nİtekim benim olayımda biz takip sonrası için faizi talep ettik. Ancak oransal olarak yazmayı ve açıklama kısmını değiştirmeyi unuttuk. Bu durumda çıkan ödeme emrinde TTK 1530 yıllık ticari temerrüt faizi diye de yazıyor.

Bu durumda güncel TCMB ticari temerrüt faizi talep etmiş sayılır mıyız yoksa itirazın iptali davasında bu açıdan sıkıntıya mı gireriz?
Karşı taraf ödeme emrinin iptaline yönelik bir şikayet mekanizması kullanılmadıysa, başka deyişle tebliğden itibaren 7 günlük süre içerisinde icra hukuk mahkemesine başvurmadıysa ve sadece borca/fer'ilerine itiraz etmekle yetindiyse sorun olmayacaktır.

Ödeme emrinin faiz oranının net bir şekilde belirtilmemiş olmasına istinaden iptaline yönelik bir yasal girişim olduğunu varsaydığımızda da, paylaşılan Yargıtay kararı ekseninde konuya yaklaşılması ve eksikliğe düzeltilebilir bir maddi hata olarak bakılabileceği kanaatindeyim.
Old 27-03-2024, 07:33   #5
SEDAT BAYSAL

Faiz talep edilmiş ancak oranı veya cinsi (temerrüt, ticari gibi) yazılmamış ise yasal faiz uygulanması gerektiğini düşünüyorum
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi