Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

4320 Talebİme DuruŞma GÜnÜ Verİldİ Ve Dava DİlekÇem KarŞi Tarafa TeblİĞe Çikarildi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-02-2011, 01:17   #1
nazansakalli

Varsayılan 4320 Talebİme DuruŞma GÜnÜ Verİldİ Ve Dava DİlekÇem KarŞi Tarafa TeblİĞe Çikarildi

Merhaba
22 Şubat günü bir müvekkilim için 4320 Sayılı Yasa uyarınca tedbir talebinde bulundum. Bugün, dosyadan, 23 Mart'a duruşma günü verildiğini öğrendim. Üstelik de dava dilekçem karşı tarafa tebliğe çıkarılmış.
Açıkçası çok endişeliyim. Zira; karşı tarafın silahı var, uyuşturucu bağımlısı ve müvekkilime bugüne kadar uyguladıkları şiddet, engizisyon işkencecilerinin bile hayal güçlerini kıskandıracak çeşitlilikte...
Duruşmaya daha 1 ay var. Müvekkilim şiddet gördüğü evden ayrıldı ama karşı tarafın dava dilekçemi tebliğ alınca saldırganlaşıp bu 1 aylık süre zarfında müvekkile zarar vermelerinden endişeleniyorum.
Ortada ne tedbir kararı ne tensip zaptı ne ret kararı var! Yani itiraz edebileceğim birşey de yok müvekkilimi koruyacak birşey de...
Sabah olunca hakimle görüşeceğim ama ne görüşeceğim onu da bilmiyorum. Yani ortada bir karar olsa karardan dönün derim. Tebligatları geri çevirin diyemeyeceğime göre duruşma gününe kadar tedbiren koruma kararı verin mi demeliyim?
Meslektaşların yardımına ihtiyacım var...
Sevgilerimle...
Old 25-02-2011, 09:43   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Meslektaşım,

4320 SAYILI KANUNUN Uygulanması hakkında yönetmelik ggereğince, tedbir taleplerinin dosya üzerinden ve en hızlı biçimde karara bağlanması ESASTIR. Hakım aksi biçimde hareket ediyorsa gerekçesi olmalıdır. Aksi halde telafisi güç zararların ortaya çıkabilceği ve 4320 sayılı yasının amaç ve ruhunun ihlal edileceği ortadadır.

"Kadın Şiddet Görüyorum" diyorsa MUTLAKA korunmaya alınmalıdır. Hiçbir olasılık bir insan hayatından değerli değildir.

Hukuku uygulayanların aynı sorumluluğu paylaşması gerekir.

Tedbirlerin süresi ve yapılacak ihtarat

MADDE 14 –

(1) Hâkim tarafından hükmedilecek tedbirlerin yerine getirilmesi amacıyla öngörülen süre altı ayı geçemez. Bu süre tedbir kararı verilebilecek yeni bir durumun meydana gelmesi hâlinde hâkim tarafından yeniden tedbir kararı verilmesine engel değildir.

(2) Verilen kararda, hükmolunan tedbirlere aykırı davranılması hâlinde tutuklanacağı ve hakkında hapis cezasına hükmedileceği konusunda şiddet uygulayan eşe veya diğer aile bireyine ihtarda bulunulur.

(3) Koruma kararlarının duruşma yapılmaksızın dosya üzerinden, işin niteliği gereği en kısa sürede verilmesi esastır. Hâkim tarafından gerekli görülmesi durumunda taraflar dinlenebilir.

Ayrıca yönetmeliğin tüm metni için BKZ.:http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=2364

Bir dilekçe ile, dosya içine beyanda bulunmanızı öneriyorum. Belki hakim dosyayı görmemiştir, kalem çalışanlarının tasarrufu olabilir. Yazılı beyanlarınızla birlikte, konunun hassasiyetini hakimle görüşün.

Saygılarımla,
Old 25-02-2011, 13:26   #3
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Benim de benzer bir dosyama duruşma günü verildi ve koruma kararı çıkarıldı.Akabinde boşanma davasında taraflar bir araya geldiğinde müvekkil adliyeden çıkmadan şiddete maruz kaldı.Şikayet yapıldı,yaptırımı da muhakkak olacaktır ama ne zaman?Bu süreçte müvekkili kim koruyacak?
Yani sadece koruma kararı almakla da iş çözümlenmiyor.
Old 25-02-2011, 16:08   #4
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

Nazan Hanım biz de aynı prosedürü yaşadık ama ben kocanın tarafıydım ve haksız şekilde koruma tedbiri talep ediliyordu tabi yasa gereği ispata gerek olmaksızın tedbir verildi.Bizde de duruşma günü verilmiş ve dilekçe tebliğ edilmişti,hakim karşı tarafı da dinlemek istedim dediSizdeki durum müvekkiliniz aleyhine olmuş gerçekten 1 ay içinde başına bir şey gelirse bunun hesabını kim verecek!
Old 25-02-2011, 16:29   #5
Avukat Derya

Sayın Meslektaşım;

Geçen ay 4320 sayılı Kanun gereğince talep ettiğim koruma tedbirine ilişkin başvurum hakkında aynı gün karar verilmişti.

Bildiğim kadarıyla 4320 sayılı Kanundan yararlanmak için herhangibir yetki kuralı yoktur. Bulunduğunuz şehirde başkaca bir adliye var ise, oradan yeniden başvurmanızı tavsiye ederim. Başvuru harca da tabi olmadığı için maddi anlamda da bir sakıncaso olmayacaktır. Sonraki başvurduğunuz mahkeme aynı gün karar verebilir diye düşünüyorum. Bulunduğunuz şehirde tek adliye olsa bile yeni bir dilekçe ile başvuru yapıp; başka bir mahkemeye tevzii olmanız muhtemeldir. Dilekçenizde durumun aciliyetinden, bu nedenle duruşma günü verilmeksizin ivedilikle karar verilmesi talep ederseniz aynı gün kararı alabilirsiniz diye düşünüyorum.
Old 25-02-2011, 16:39   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Duruşma gününü beklemek durumunda kalırsanız, duruşma gününden önce delil listesini sunup tanıkları hazır ederseniz en azından davanız bir celse daha atmaz.
Old 25-02-2011, 20:46   #7
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan nazansakalli
Merhaba
22 Şubat günü bir müvekkilim için 4320 Sayılı Yasa uyarınca tedbir talebinde bulundum. Bugün, dosyadan, 23 Mart'a duruşma günü verildiğini öğrendim. Üstelik de dava dilekçem karşı tarafa tebliğe çıkarılmış.
Açıkçası çok endişeliyim. Zira; karşı tarafın silahı var, uyuşturucu bağımlısı ve müvekkilime bugüne kadar uyguladıkları şiddet, engizisyon işkencecilerinin bile hayal güçlerini kıskandıracak çeşitlilikte...
Duruşmaya daha 1 ay var. Müvekkilim şiddet gördüğü evden ayrıldı ama karşı tarafın dava dilekçemi tebliğ alınca saldırganlaşıp bu 1 aylık süre zarfında müvekkile zarar vermelerinden endişeleniyorum.
Ortada ne tedbir kararı ne tensip zaptı ne ret kararı var! Yani itiraz edebileceğim birşey de yok müvekkilimi koruyacak birşey de...
Sabah olunca hakimle görüşeceğim ama ne görüşeceğim onu da bilmiyorum. Yani ortada bir karar olsa karardan dönün derim. Tebligatları geri çevirin diyemeyeceğime göre duruşma gününe kadar tedbiren koruma kararı verin mi demeliyim?
Meslektaşların yardımına ihtiyacım var...
Sevgilerimle...

Değerli meslektaşım, mahkeme ve hakimin özelliklerine ve kalemiyle çalışma pensiplerine göre kimi hakimler davaların tensibini ve duruşma gününü dahi kendileri belirlerken, bazı hakimler ise duruşmaya hazırlık işlemlerini kaleme bırakmaktadır.

Bu sebeple siz meselenin önem (yaşamsal tehlike) ve hususiyetlerini öz bir dilekçeye döküp, hakimle birebir 4320 sayılı yasada yazılı tedbirlerden gerekenlerde hepsini karara bağlanmasını görüşün. Olaya ilişkin anlatımınızdan hemen ilgili tedbirleri vermesi gerekir kanısındayım.

Aksi bir hal olursa bence hemen C.Başsavcılığına dilekçe verin; zira savcılığın da bu hususta talep yetkisi vardır. Savcılığın istemi kabul edilebilir.

Saygılarımla.
Old 25-02-2011, 21:30   #8
Av.Suna SOYDAŞ

Uygulamada maalesef bu tür yanlışlıklar yapılıyor. Sadece 4320 sayılı kanun değil bununla ilgili yönetmeliğin de mahkemelerce iyi incelemesi gerekmektedir. Benim bir davamda da aynı şekilde tedbir verilmeden duruşma günü verilmişti, yaptığım itiraz da aynı şekilde "duruşma günü karar verilmek üzere" acil incelemeye alınmamıştı. Hatta garip bir şekilde bu kararların "kesin" olması gerekirken "temyize tabi" olarak verilmişti. Sonuçta bu kanunun çıkarılma ve uygulama amacının göz ardı edilmemesi gerekiyor.
Old 26-02-2011, 14:03   #9
Av.Nazife Eytemiş BAŞAR

İlgili kararlar kesin değil itirazı mümkün,üç gün içinde aynı mahkemeye...düzeltmek istedim,saygılarımla...
Old 28-02-2011, 16:54   #10
Av.Suna SOYDAŞ

HD 02 <> E: 2007/7154 <> K: 2007/6992 <> T: 30.04.2007

* TEDBİR KARARININ NİTELİĞİ
* AİLE MAHKEMESİ
* TEMYİZ OLANAĞI
* NİHAİ HÜKÜM
* TEMYİZ

Aile Mahkemelerinin, 4320 Sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde verdikleri kararlar, (nihai hüküm niteliğinde olmayıp HUMK'un 105, 106, 107 ve 108. maddeleri hükümlerinde belirtilen usule tabi olduğundan, temyizi kabil değildir.

(4320 s. AKDK. m. 1) (1086 s. HUMK. m. 105, 106, 107, 108, 427) (4787 s. Aile Mahkemeleri K. m. 9)

Taraflar arasındaki davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen ve yukarıda tarih numarası gösterilen hüküm temyiz edilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü.

"Mahkemelerden verilen nihai kararlara karşı temyiz yoluna başvurulabilir." (HUMK. m. 427) Şu halde incelenen kararın niteliği ortaya konularak öncelikle kararın temyizinin kabil olup olmadığının çözümlenmesi gerekmektedir. 4320 Sayılı Kanun ile aileyi koruyucu tedbirlerin Aile Mahkemesi Hakimi tarafından (47875 s. K. m. 9/1) resen alınması hükme bağlanmıştır.

Bu kanunun amacı aile içi şiddeti durdurma, özellikle kadını ve çocukları koruma olduğu sevk gerekçesinde açıklanmıştır. Hatta "Aile Mahkemesi mağdurların tekrar şiddete uğrama ihtimalini gözönüne alarak başvurusunun hemen ardından tanık yada karşı tarafın dinlenmesine gerek olmadan bu kararı verebilecektir. Şiddete uğrayanların mahkemede şiddete uğrama ihtimallerini kanıtlama yükümlülüğü de bulunmamaktadır.

Mahkeme kararında 6 ayı geçmemek üzere tedbirin uygulama süresi belirtilecek ve tedbire aykırı davranışta bulunulması halinde tutuklanacağı ve hürriyeti bağlayıcı cezaya mahkum edileceği kusurlu eşe ihtar olacaktır" açıklamaları yapılmıştır.

Görüldüğü üzere bu karar kusurlu eşin saldırılarına son verilmesinin kendisine ihtarından ibaret kısa süreli bir tedbir niteliğindedir. Bu açıklamalar kararın nihai nitelikte olmadığını sürekli sonuç doğurmayacağını göstermektedir.

Geçici tedbir niteliğinde olan bu kararın itiraza tabi olmadığı da Kanunun Adalet Komisyonunda görüşülmesi sırasında kabul edilmiş, kanun bu hali ile kesinleşmiştir.

Şu halde 4320 Sayılı Kanun uyarınca oluşturulan kararları, Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanunu'nun 105, 106, 107, ve 108. maddelerinde belirlenen prosedür uyarınca ittihaz olunan ve bu kanunun 109. maddesi uyarınca 10 gün içinde dava açılması şartıyla değil hakimin tayin ettiği süre ile geçerli ve temyiz incelenmesine tabi "bulunmayan geçici tedbir" niteliğinde kabul etmek, kanunun tedvin amacına uygun düşecektir.

Temyiz isteğinin bu sebeplerle reddi gerekmiştir.

SONUÇ: Açıklanan sebeplerle temyizi kabil olmayan karara karşı vaki temyiz isteğinin REDDİNE, temyiz peşin harcın yatırana geri verilmesine oybirliğiyle karar verildi.
Old 28-02-2011, 17:03   #11
nazansakalli

Selamlar
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Av. Suna Soydaş'ın gönderdiği yargıtay kararını ben de bulmuştum. O karara benzer nitelikte iki karar daha ekledim.
Bu arada hakim tensip yazmış. Tensipte yargımalanın basit usulde yapılmasına, yazışma masraflarının "davacı"dan alınmasına karar vermiş. Yargılamanın seri usulde olması, 4320 yargılamalarının harçsız yapılacağı vs. gerekçelerle tensip kararına itiraz edip acil tedbir kararı istedim.
Bakalım ne karar çıkacak?
Çıkacak kararı sizlerle paylaşacağım.
Teşekkür ederim tekrar...
Görüşmek üzere...
Old 28-02-2011, 17:09   #12
Av.Suna SOYDAŞ

Yargılamanın harçsız yapılmasının yanı sıra mahkemeden nafaka ile ilgili bir karar çıkarsa aynı şekilde icr takibi de harçsız yapılıyor. bazen icra daireleri bu hususu atlıyor, masraf talep ediyor. O sebeple açıkladım.
Sayın Nazan hanım'ın da bahsettiği üzere bu tür kararların kesin olduğuna ilişkin çok fazla Yargıtay kararı var.
Selamlar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi