Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapuda sadece baba adı ve isim yer alması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-12-2012, 16:57   #1
sibelokandan

Varsayılan tapuda sadece baba adı ve isim yer alması

müvekkilin dedesinden kalmış taşınmazlar söz konusu ancak taşınmazlarda sadece, Ahmet oğlu mehmet yazıyor, ayrıca elimde mehmete ait nüfus cüzdanı mevcut,fakat bu taşınmaz 20 yıldır müvekkil veya üstsoyu tarafından kullanılmadığından MK713/2'ye dayanamıyorum, başka bir çıkış yolu mevcut olabilirmi,neye dayanarak tapu iptali ve tescil davası açılabilir.
Old 04-12-2012, 17:26   #2
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sibelokandan
müvekkilin dedesinden kalmış taşınmazlar söz konusu ancak taşınmazlarda sadece, Ahmet oğlu mehmet yazıyor, ayrıca elimde mehmete ait nüfus cüzdanı mevcut,fakat bu taşınmaz 20 yıldır müvekkil veya üstsoyu tarafından kullanılmadığından MK713/2'ye dayanamıyorum, başka bir çıkış yolu mevcut olabilirmi,neye dayanarak tapu iptali ve tescil davası açılabilir.

Taşınmazlarda sadece Ahmet oğlu Mehmet yazdığına göre, bu taşınmazlar, demek ki, tapuya kayıtlı taşınmazlardır. Hâl böyle olunca TMK 713' e nasıl dayanacasınız; hem de dededen kaldığını belirttiğiniz halde. Tapuda isim düzeltme davaları hakkındaki bilimsel ve yargısal içtihat ve uygulamalardan yararlanmanızı öneririm. Bu arada, 713. maddedeki "ölü" kişi ibaresinin, Anayasa Mahkemesince iptâl edildiğini de gözardı etmeyiniz. Kolay gelsin.
Old 04-12-2012, 18:34   #3
sibelokandan

araştırmalara devam ettim ve mevcut yargıtay kararlarını inceledim isim tashihi davası açanlar olmuş bu durumda
Old 04-12-2012, 18:40   #4
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan sibelokandan
araştırmalara devam ettim ve mevcut yargıtay kararlarını inceledim isim tashihi davası açanlar olmuş bu durumda

Pek benzemese de benim dedemin babasının adı başka bir isim yazılmıştı, Talas' ta ; bir meslektaşımız uğraşıp, düzelttirmişti (arşivlere inip, bizzat arayarak vs.). Kolay gelsin...
Old 05-12-2012, 10:24   #5
sibelokandan

Alıntı:
Yazan C_OKYAY
Pek benzemese de benim dedemin babasının adı başka bir isim yazılmıştı, Talas' ta ; bir meslektaşımız uğraşıp, düzelttirmişti (arşivlere inip, bizzat arayarak vs.). Kolay gelsin...
isim tashihi yolu ile sanırsam?dava açmaksızın olmayacak gibi
Old 05-12-2012, 13:11   #6
ayse1728

Alıntı:
Yazan sibelokandan
mehmet in nüfus kayıt örneğini çıkarttırın, tapu ile birlikte oldukça eski olduğunu düşündüğüm tapulama senedini tapu memuru huzurunda inceleyin muhtemelen tapulama senedinin arkasına beyanlar bölümünde yine baba adı- doğum tarihi gibi bilgiler bulabileceksiniz. şayet tapu müdürünü ikna edebilirseniz o şahısla bu şahsın aynı kişi olduğuna resen düzeltebiliyorlar edemezseniz o zaman tapuda isim tashihi davası açmanız gerekiyor bu seferde jandarma -kolluk araştırması ile davanızı neticelendirebilirsiniz. ben aynı şahsa ait 2 farklı yerde bulunan taşınmaz için 1 müdür ikna ettim ve resen düzeltti diğerini edemedim davayla düzelttik.
kolay gelsin
Old 05-12-2012, 14:45   #7
avrecepefe

Alıntı:
Yazan sibelokandan

Sevgili Meslektaşım,
Sizin Mehmet'in soyadı HAKSEVER olsun... (soyadını bilmediğim için tahmini bir soyadı yazdım)
Açacağınız dava şöyle olacaktır:
Ankara ili, çankaya ilçesi, ada no: 3 parsel No: 4 de kayıtlı bulunan taşınmazın tapu kayıtlarında malik görünen Ahmet oğlu Mehmetin, Mehmet Haksever olduğunun tespitine...
Burada ilgili tapu Sicil Müdürlüğünü de hasım göstermelisiniz.
Şayet Ahmet oğlu Mehmet ölmüş ve mirasçıları adına açacaksanız o zaman: ...da kayıtlı bulunan taşınmazın maliki olarak görülen ahmet oğlu mehmetin mirasçıların murisi olan ahmet oğlu mehmet haksever olduğunun tespitine...
Ya da taşınmazın muris ahmet oğlu mehmet haksever e ait olduğunun tespitine... Saygılarımla...
Old 05-12-2012, 14:47   #8
avrecepefe

Alıntı:
Yazan sibelokandan

Sevgili Meslektaşım,
Burada açılacak dava tespit davasıdır. Cevabımı ve nasıl açılacağını yazdım.
Old 06-12-2012, 11:13   #9
sibelokandan

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sevgili Meslektaşım,
Burada açılacak dava tespit davasıdır. Cevabımı ve nasıl açılacağını yazdım.
recep bey taşınmazların kadastro tespiti ya da tapuya tescili sırasında mülkiyet hakkı sahibinin isim, soy isim, baba adı gibi kimlik bilgilerinin kayda eksik ya da hatalı işlenilmesi kayıt düzeltme davalarının kaynağını oluşturur(yargıtay 14.HD.2009/1877 E.,2009/2539 K.) şeklinde bir karar okuyunca isim düzeltme daha mantıklı gibi geldi.
Old 06-12-2012, 11:17   #10
avrecepefe

Alıntı:
Yazan sibelokandan
recep bey taşınmazların kadastro tespiti ya da tapuya tescili sırasında mülkiyet hakkı sahibinin isim, soy isim, baba adı gibi kimlik bilgilerinin kayda eksik ya da hatalı işlenilmesi kayıt düzeltme davalarının kaynağını oluşturur(yargıtay 14.HD.2009/1877 E.,2009/2539 K.) şeklinde bir karar okuyunca isim düzeltme daha mantıklı gibi geldi.

Sayın Sibelokandan,
Söylediklerinizde haklısınız. Ancak bahsettiğiniz Karar sanıyorum ki isim, soy isim, baba adı gibi kimlik bilgilerinin EKSİK veya HATALI işlenilmesi hallerine münhasırdır. Kişinin soy adı almadan öldüğünü düşünürsek farklı bir durum söz konusu olabilir. Kaldı ki bu biçimde açtığımız ve talebimiz gibi karar verilen dosyalar var. Saygılarımla...
Old 06-12-2012, 11:21   #11
avrecepefe

Alıntı:
Yazan sibelokandan

Sayın Sibel Hanım,
Şimdi bahsettiğiniz kararı okudum. Kararda aynen "
davacının murisi E. E. ile dava konusu tapu kayıtlarında malik görünen E.'nin aynı kişi olduğu kanıtlanamadığından " ibaresi geçmekte. Dolayısıyla dün verdiğim cevapda ben de aynı cümleleri kullanarak böyle bir tespit yapılması gerektiğinden bahsetmiştim. Elbete her yiğidin yoğurt yeme biçimi farklı olduğu cümlesinden hareketle tercihinize saygı duyarım. Kolay gelsin.
Old 06-12-2012, 13:46   #12
sibelokandan

Alıntı:
Yazan avrecepefe
Sayın Sibel Hanım,
Şimdi bahsettiğiniz kararı okudum. Kararda aynen "
davacının murisi E. E. ile dava konusu tapu kayıtlarında malik görünen E.'nin aynı kişi olduğu kanıtlanamadığından " ibaresi geçmekte. Dolayısıyla dün verdiğim cevapda ben de aynı cümleleri kullanarak böyle bir tespit yapılması gerektiğinden bahsetmiştim. Elbete her yiğidin yoğurt yeme biçimi farklı olduğu cümlesinden hareketle tercihinize saygı duyarım. Kolay gelsin.
teşekkür ederim, ancak ben hususları eksik belirtmişim onun mahcubiyetini hissettim zira şahıs ölmeden evvel soyisim almış,nüfus cüzdanı elimizde mevcut
Old 07-12-2012, 11:35   #13
avrecepefe

Alıntı:
Yazan sibelokandan
teşekkür ederim, ancak ben hususları eksik belirtmişim onun mahcubiyetini hissettim zira şahıs ölmeden evvel soyisim almış,nüfus cüzdanı elimizde mevcut

Tam da dediğim gibi işte. Aidiyetin tespiti ile işi çözebilirsiniz. Kolaylıklar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi