Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Eşim Bana Hakaret Edip Çoçuklarımla Evden Attı/Boşanmada Bağışlanan Malların Durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2010, 21:51   #1
ceren su

Soru Eşim Bana Hakaret Edip Çoçuklarımla Evden Attı/Boşanmada Bağışlanan Malların Durumu

eşimle 2005 te severek evlendik kendisini ailemle tanıştırdım anne babamın ayrı oldugunu sebebini anlattım evlendikten sonra ailemi kabullenemediler 2 tane biri 8 aylık biri 4 yaşında çoçuklarım var evlendigimiz günden beri benim üzerimde fiziksel ve psikolojik şiddet var ciddi saglık problemlerim var ailem beni ziyarete geldiginde küfür edip kovdular kayınbabam bana küfrediyor eşim hiç birşey söylemiyor karı koca hayatımız yok babasıyla tartıştık bana küfretti eşimde beni çoçuklarımla evden attı ben çoçuklarımla annemin evinde kalıyorum eşim beni çoçuklara bakmamakla sokağa atmakla tehdit ediyor babası eşimin üzerine bir ev birde araba verdi tapusu eşimin üzerine bu mükler babadan geçtigi için miras mı sayılıyor hak talep edemezmiyiz benim takılarımıda aldılar ben boşansam madur olurmuyum nafaka tazminat yada mülklerden pay alabilirmiim lütfen yol gösterin bu işler nedir nasıl olur bilmiyorum şimdi çoçuklarımla annemin evinde kalıyorum annemde madur eşim arayıp sormuyor boşanmaya karar verdim
Old 19-12-2010, 22:10   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

*Eşinize karşı boşanma talebiniz olmadan sadece "nafaka" talebi ile bir dava açmanız mümkündür. Ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu kanıtlayarak, çocuklarınız ve kendiniz için nafaka isteyebilirsiniz.

*Bunun dışında, eşinize karşı evliik birliğinin temelinden sarsılması boşanma sebebine dayanarak dava açabilirsiniz. Ayrı yaşamakta haklı olduğunuzu ve boşanmaya neden olan olaylarda eşinizin kusurlu olduğunu kanıtlamalısınız.

Anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın, arkadaşlarınızın, komşularınızın tanıklığından ve varsa yazılı her tür delilden yararlanabilirsiniz.

Boşanma davanızın içinde, çocuklarınızın velayetini ve dava tarihinden geçerli olmak üzere çocuklarınız ve kendiniz için nafaka talebinde bulunabilirsiniz. Boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra da yoksululk ve iştirak nafakaları olarak devamını istenmelidir.

Eşinizin babası karşılık almadan ev ve arabayı vermişse, bu malardan hak talep edemezsiniz.

Yalnız oturulan evin tapusu eşinizn üzerine ise, aile konutu şerhi aldırabilirsiniz. böylece eşiniz bu evi boşanma davası kesinleşene kadar satamaz, ipotek veremez.

Boşanma davanızın içinde Maddi ve Manevi olmak üzere iki tür tazminat talep edebilirsiniz.

Ziynet eşyalarınızı ise, eşinize bağışlamadıysanız talep etmeniz mümkündür. Ayrı bir dava ile, ziynetlerin aynen iadesini, mümkün görülmez ise bedelleri toplamının faizi ile size ödenmesini talep edebilirsiniz.

Halen şiddet görmeye devam ediyorsanız, en yakın aile mahkemesinden, eşinizin halen yaşamakta oludğunuz konuta yaklaşmaması, şiddete yönelik davranışlarına sonv ermesi, sizleri iletişim araçları ile rahatsız etmemesi gibi TEDBİR korunma kararları aldırabilirsiniz. Harçsızdır.

Yine eşinizin veya ailesinin, suç teşkil eden eylemlerine karşı Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı,

Maddi durumunuz iyi değilse, bulunduğunuz yer il barosundan açacağınız davalar için kendinize avukat tayin edilemesini isteyebilirsiniz.

Haklarınızı eksiksiz koruyabilmek için profesyonel yardım alınız.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi