Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

dolandırcılık suçu ve bekletici mesele

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-10-2007, 11:59   #1
av. mustafa

Varsayılan dolandırcılık suçu ve bekletici mesele

merhaba iyi günler. Müvekkilim laminat parke döşeme ve satım işleri ile uğraşan bir şahıstır. Bir gün müvekkilimin işyerine kendisini daha önceden tanımış olduğu O ve yanında İ gelmiştir. İ kendi işyerine laminan döşemesi için müvekkilimin arkadaşı O ile anlaşmıştır. Ancak O nun dükkanı olmaması nedeniyle işin ücret kısmını kredi kartı ile ödeyecek olan İ bunu gerçeleştirememekte ve müvekkilimin pos makınasından odemenın yapılmasını talep etmişlerdir. Müvekkilim de O yu tanıdıgı ıiçin onu kıramamış ve de İ ye ait krdei kartını kendi pos makinasından geçirmiştir. Aradan 3 gün sonra müvekkilin arkadaşı O müvekkilimden kredi kartınde geçlmiş olan ücreti istemiş müvekkilim de söz konusu ücreti ona vermiştir. Aradan 3 ay sonra İ müvekkilime gelmiş ve O nun hiç bir iş yapmadığını o yüzden ödemiş olduğu paranın kendisine iade edilmesini talep etmiştir. Müvekkilim de kendisini iş ile bağlantısının olmadığpını o yüzden ödeme yapmayacğını bildirmiştir. İ müvekkilime karşı dava açmıştır. Öncelikle benim sorum şu olacak arkadaşalar..
1- Ben bu şahıslar hakkında İ ve O hakkında dolandırıcılıktan suç duyurusnda bulunmayı düşünüyorum. Açtığım ceza davasının hukuk davasında bekletici mesele yapmayı düşünüyorum..Sizce mantıklı bir çözüm yolu mu?
2- Ceza davasını bekletici mesele yapabilir miyim?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Old 26-10-2007, 13:20   #2
ahmetyılmaz

Fikrime göre açılmış olacak ceza davasının bekletici mesele yapılması mantıklı ve kabul edilmesi muhtemeldir diye düşünüyorum
Old 26-10-2007, 14:13   #4
av. mustafa

teşekkürler sayın arkadaşlarım.. peki bu şahıslar hakkında dolancırılıktan suç duyurusnda bulunmam ne kadar mantıklı..?sizce dolandırıcılık suçunun unsurları söz konusu olayda gerçekleşmiş mi?
Old 26-10-2007, 14:35   #5
Av.Pınar Ertunç

Müvekkiliniz parayı O'ya öderken ödediğine dair belge almış mı?
Old 26-10-2007, 15:01   #6
av. mustafa

sayın pınar hanım malesef ki böyle bir belge alınmamış..sadece tanıklar huzurunda böyle bir para verilmiş...
Old 26-10-2007, 17:52   #7
av.akif

Bence Ortada Ceza Hukukunu ilgilendirecek bir mesele yoktur.Konu hukuk mahkemelerinde çözülecektir.Ayrıca bir belge olmadan şahitlerle bu hususun ispatının zor olduğunu düşünüyorum.
Old 27-10-2007, 00:10   #8
filozof346

Bekletİcİ Sorun Sayma Mahkemenİn Takdİrİnde Aksİ Yasada Yoksa Tabİ. Sanirim Sİzİn Bu Konuda Da Yok. Ama Tabİ Mahkemeden BÖyle Bİ Talebİnİz Olabİlİr. Mahkeme De Bunu Yerİnde Bulursa Kabul Eder.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi