Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Limited Şirket Müdürünün Dava Ehliyeti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-05-2008, 12:47   #1
feza

Karar Limited Şirket Müdürünün Dava Ehliyeti

Bir limited şirket müdürü tarafından Müvekkil Şirkete komşuluk hukukuna istinaden müdahalenin menni davası açılmıştır.Dava dilekçesi ekinde tapu belgesi olup ,bina şirket adına kayıtlıdır.Ancak dilekçe okunduğunda gayrimenkulün şirkete ait olsa da ev olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır.Şirket müdürü sıfatıyla evinin bitişiğindeki bir inşaattan dolayı oluşan mağduriyetin giderilmesi amacıyla dava açılmıştır.
Limited Şirket müdürünün bu tür bir dava açma ehliyeti var mıdır?
Görüşleriniz için şimdiden teşekkür ederim.
Old 27-05-2008, 12:49   #2
Av. Süleyman Emre Ötün

Şirket adına dava açamaz. Ya kendi avukat olması gerekir ,ya da bir avukatı yetkilendirmesi gerekir.
Old 27-05-2008, 12:56   #3
Av.Mehmet Saim Dikici

Şirket Müdürü neden dava açamasın? Şirketi her konuda temsil yetkisi olduğuna göre, dilerse vekalet verir avukata, dilerse kendisi şirketi temsil eder.
Old 27-05-2008, 13:00   #4
Av. Süleyman Emre Ötün

Zaten ben de açıkçası tereddütlü cevap vermiştim . Teşekkürler.
Dediğiniz doğru ise; dava konusunda avukatların tekeli sözkonusu, o zaman şirket müdürü avukat değil ise bu engelle karşılaşmaz mı?
Old 28-05-2008, 09:53   #5
Ekin EKŞİ YILMAZER

şirket müdürünün niye avukat olması gerektiğini anlamadım
Old 28-05-2008, 10:00   #6
Av.Mehmet Saim Dikici

Bir insan kendi hakkındaki davada avukat olmadan kendini savunabilir.

Bu aynı insan avukat değilse, bir başkasının davasında o kişiyi temsil edemez.

Şirketler, organları marifetiyle temsil edilirler.

Limited şirketlerde, temsil organı müdürdür.

O halde; şirket hakkında açılan davada şirketin temsilcisi olan müdür, avukat olmasa bile şirketi temsil edebilir.

İyi, hoş avukat olmadığı için davada şirketi iyi temsil edemez o ayrı meseledir.
Old 28-05-2008, 10:03   #7
Ekin EKŞİ YILMAZER

Sanırım lalende adlı meslektaşımız avukatlık kanunundan kaynaklı tekel hakkından bahsediyor ama bu tekel hakkı uygulanmıyor
Old 16-09-2011, 11:39   #8
GÜLİZ

Varsayılan şirket müdürünün vekalet verdiği kişinin dava açabilmesi

herkese iyi çalışmalar dilerim...
benim sormak istediğim husus yukarıda yer alan sorudan ufak bir farklılık arzediyor..
şirket müdürü (x), şirket ortağı da olmayan (y) şahsına bir vekalet veriyor ve (y) şahsı da bu vekalet ile şirket aleyhine başlatılan bir takibe itiraz ederek dava açıyor.(x) şahsının (y) şahsına verdiği vekalette, biz avukatlara verildiği gibi açıkça 'dava açma yetkisi' bulunmasa da resmi kurum ve kuruluşlarda temsil yetkisi var.
yardım istediğim husus şu, (y) şahsının yetkilendirildiği ticaret sicil gazetesinde yayımlanmamış ve (y) şahsına verilen vekalette açıkça 'dava açma' yetkisi verilmemiş olsa dahi resmi kurum ve kuruluşlarda temsil ibaresi (y) şahsını dava açmak için de yetkilendirir mi?dava açma yetkisinin dava açacak şahsa ve vekalet vermek sureti ile sadece avukatlara ait olduğu düşünlürse bu dava yetkisiz kişi tarafından açılmış sayılmaz mı?şirketler adına dava açma yetkisi sadece ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmiş müdüre ait olmaz mı?
şimdiden teşekkür ederim
Old 08-10-2011, 09:13   #9
GÜLİZ

iyi günler,
yukarıdaki soruma hala cevap arıyorum cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...
Old 16-07-2012, 16:21   #10
kapbana

Alıntı:
Yazan GÜLİZ
iyi günler,
yukarıdaki soruma hala cevap arıyorum cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...

Meslektaşımın sorusuna ben de katılıyorum????
Old 10-07-2014, 11:03   #11
Av. Bilal

Alıntı:
Yazan GÜLİZ
herkese iyi çalışmalar dilerim...
benim sormak istediğim husus yukarıda yer alan sorudan ufak bir farklılık arzediyor..
şirket müdürü (x), şirket ortağı da olmayan (y) şahsına bir vekalet veriyor ve (y) şahsı da bu vekalet ile şirket aleyhine başlatılan bir takibe itiraz ederek dava açıyor.(x) şahsının (y) şahsına verdiği vekalette, biz avukatlara verildiği gibi açıkça 'dava açma yetkisi' bulunmasa da resmi kurum ve kuruluşlarda temsil yetkisi var.
yardım istediğim husus şu, (y) şahsının yetkilendirildiği ticaret sicil gazetesinde yayımlanmamış ve (y) şahsına verilen vekalette açıkça 'dava açma' yetkisi verilmemiş olsa dahi resmi kurum ve kuruluşlarda temsil ibaresi (y) şahsını dava açmak için de yetkilendirir mi?dava açma yetkisinin dava açacak şahsa ve vekalet vermek sureti ile sadece avukatlara ait olduğu düşünlürse bu dava yetkisiz kişi tarafından açılmış sayılmaz mı?şirketler adına dava açma yetkisi sadece ticaret sicilinde tescil ve ilan edilmiş müdüre ait olmaz mı?
şimdiden teşekkür ederim

Genel Kurul kararıyla şirket yetkilisi olarak atanan kişi, şirkete davalarda temsil edebilir. Fakat atanmış olan bu kişi vereceği vekaletname ile avukatlar dışında kimseye dava açma..vs yetkisi veremez.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi