Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadının parası ile koca üzerine alınan mallarda sonraki eşin miras hakkı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-03-2014, 15:39   #1
ilava

Varsayılan Kadının parası ile koca üzerine alınan mallarda sonraki eşin miras hakkı?

Değerli Meslektaşlar;
Karı koca evlilikleri devam ederken, kadının taşınmazlarını satıp, elde ettikleri paralar ile başka taşınmazlar alıyorlar ama bu yeni taşınmazlar koca üzerine alınıyor. Taşınmazlar üzerine inşaatlar yapılıyor ve hepse koca üzerine kayıtlı. Bir süre sonra kadın ölüyor. Koca ikinci kez evleniyor ve bir süre sonra da (7 yıl kadar önce) koca da ölüyor. Şimdi geride çocuksuz ikinci eş ile, birinci eşten olan çocuklar var. Sağ kalan (ikinci) eş kocasının adına kayıtlı bulunan tüm malın 1/4 üne mirasçı olduğunu iddia edip buna göre paylaşım istiyor. Birinci eşten olan çocuklar da "hayır, bu malların kaynağı bizim annemizin taşınmazlarıdır. Annemiz ölünce bunların 1/4 ü babamıza kalıp, babamız ölünce de onun 1/4 ü sana kalmalı, senin biram payın 1/4 değil 1/4 ün 1/4 üdür" diyorlar. Burada nasıl bir dava açılabilir. İnançlı işlem olarak mı düşünmeliyim. Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
Old 01-04-2014, 11:27   #2
Av.09

Aslında iki taraf da aynısını söylüyor ancak oran konusunda anlaşamıyorlar.
Terekenin taksimi davası açılabilir.
A: Koca
B: ilk eş
C: Çocuklar
D: İkinci eş

B ölünce miras paylaşımı
A: 1/4
C: 3/4 yani A'nın sahip olduğu miras hakkı terekenin 1/4'ü.

A ölünce miras paylaşımı
A'nın sahip olduğu miras hakkı 1/4 olduğuna göre;
D: 1/4'ün 1/4'ü= 1/16
C: 1/4'ün 3/4'ü= 3/16

Sonuç olarak D: Mirasın 1/16'sına

C: 15/16'sına sahip olması gerekiyor. Çocukların dediği doğru.
Old 01-04-2014, 11:38   #3
üye26959

Alıntı:
Yazan ilava
Değerli Meslektaşlar;
Karı koca evlilikleri devam ederken, kadının taşınmazlarını satıp, elde ettikleri paralar ile başka taşınmazlar alıyorlar ama bu yeni taşınmazlar koca üzerine alınıyor. Taşınmazlar üzerine inşaatlar yapılıyor ve hepse koca üzerine kayıtlı. Bir süre sonra kadın ölüyor. Koca ikinci kez evleniyor ve bir süre sonra da (7 yıl kadar önce) koca da ölüyor. Şimdi geride çocuksuz ikinci eş ile, birinci eşten olan çocuklar var. Sağ kalan (ikinci) eş kocasının adına kayıtlı bulunan tüm malın 1/4 üne mirasçı olduğunu iddia edip buna göre paylaşım istiyor. Birinci eşten olan çocuklar da "hayır, bu malların kaynağı bizim annemizin taşınmazlarıdır. Annemiz ölünce bunların 1/4 ü babamıza kalıp, babamız ölünce de onun 1/4 ü sana kalmalı, senin biram payın 1/4 değil 1/4 ün 1/4 üdür" diyorlar. Burada nasıl bir dava açılabilir. İnançlı işlem olarak mı düşünmeliyim. Tecrübesi ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım istiyorum. Şimdiden teşekkürler.
öncelikle annenin malları ne zaman edindiğine bakmak gerekir. eğer satılan ilk mallar evlilik içinde edinilmişse değişen bir durum olmayacaktır. yani kendi mallarını satıp başka mallar almak şeklinde tasarrufta bulunmuş olacaklardır. ancak söz konusu mallar evlilik öncesi edinilmiş veya evlilik içinde kişisel mal statüsünde edinilmişse miras nedeniyle muvazaa davası açılarak mallar önce anne üzerine geçirilmeli, sonrasında anne öldüğü zamanki duruma göre, çocuklara 3/4 babaya 1/4 pay verilmeli. son olarak da 2. eş baba öldüğündeki malvarlığı durumuna göre kendi malvarlığı ve anneden kalan 1/4 payın 1/4ünü almış olur.
biraz sıkıntılı ve çetrefilli bir dava olacak. kolay gelsin
Old 01-04-2014, 12:50   #4
ilava

Cevap yazan arkadaşlara teşekkür ediyorum. Öncelikle belirteyim ki söz konusu mallar İlk eşe miras kalan mallar.
Ben burada daha çok,açılacak dava ve izlenecek yol ve yöntemler hakkında yardım istiyorum. Özellikle tecrübesi olan arkadaşlar paylaşırsa sevineceğim.
Old 03-04-2014, 16:10   #5
lawyer24

Sayın meslektaşım olaya ilişkin şahsi kanaatim annenin vefatından sonra mirasçısı olan çocuklarının edinilmiş mallara katılma rejimi davası görmesiydi ancak babanın vefatından sonra bu da mümkün değil. Aynı hükümlere dayanarak(edinilmiş mallara katılma rejimi) muris muvazası nedeni ile tapu iptal tescil davası açarak taşınmazı muris annenin üzerine kaydettirmek. Bu şekilde sorun zaten çözülecek. Babadan önce vefat eden annenin mallarının 1/3' ü çocuklara 1/4' ü babaya kalacak babanın vefatından sonra bu 1/4' ün 1/4' ünü de 2. eşe kalacak yani tüm malın 1/16' sı kalmış olacak. Ancak bu tamamen zorlama bir mantık ile benim yorumumdur. Yargıtay kararı gibi bir dayanağım yoktur... Saygılarımla
Old 03-04-2014, 16:44   #6
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan ilava
Değerli Meslektaşlar;

En baştaki işlemleri İnançlı işlem olarak düşünebilmemiz için, taraflar karı koca da olsa ortada yazılı bir inanç belgesi olması gerekir. Zannımca, terekenin 1/4 ü sağ kalan eşe, kalanı da çocuklara ait olacaktır. Ancak, çocuklar, bu malların kaynağının anneleri olduğunu kanıtlayabilirlerse, o zaman, terekeden tapu değil, annelerinin verdiği parayı, uyarlama yaparak isteyebileceklerdir. Kolay gelsin...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi