Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir Nafakasında Indirim

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-01-2009, 16:36   #1
gulsarihan

Varsayılan Tedbir Nafakasında Indirim

Sayın meslektaşlar çok acil görüşlerinizi bekliyorum!

Davalı vekili olduğum boşanma davasında ilk celsede mahkeme müvekkilin davacı kadına 1000 YTL tedbir nafakası ödemesine hükmetmiştir.Bu celsede ara karar yokluğumda verilmiş olduğumdan müvekkilin ekonomik durum raporundaki gelir durumuna itiraz edemedim.Ancak duruşma bitiminde hakimle yaptığım görüşmede müvekkilin ekonomik durum raporunun hatalı olduğunu yıllık 8000 ytl yerine sevhen aylık 8000 ytl yazıldığını bu nedenle öncelikle bu ekonomik durum raporundaki hatanın düzeltilmesi için ilgili birimlere yazı yazılmasını tarafıma elden takip yetkisi verilmesini ve ayrıca tedbir nafakasına yönelik ara kararından dönülmesini talep ettiğim itiraz dilekçesi verdim.Ekonomik durum raporundaki hata düzeltildi ve müvekkilin aylık 800 ytl kazancı olduğu (8000 ytl değil)yazılarak mahkeme dosyasına kondu.Ardından mahkeme tedbir nafakasının 200 ytl ye indirilmesine karar verdi.7.10.08 tarihinde.İlk tedbir nafakasının verildiği(1000 ytl)23.9.08.Davacı vekili tarafımıza nafakadan doğan alacakların tahsili amaçlı ödeme emri göndermiş olup takipte dava tarihinden nafakanın indirildiği tarih olan 7.10.08 kadatr 1000 ytl ,7.10.08 tarihinden itibaren de 200 ytl üzerinden hesaplama yapıp ödeme emri göndermiş takibe itiraz ettik.Mahkemeden derkenar istedim.200 ytl ye indirmedeki maksadın müvekkilin ekonomik durumunda bi değişiklik olmadığından hatanın düzeltildiğinde dava tarihinden itibaren yani arar karardan dönülerek mi geçmişe dönük olrak mı 200 ytl ye hükmetti yokssa 7.10.08 tarihi itibari ilemi.Hakimler değiştiğinden (yani ilk 1000 ytl tedbir nafakasını veren ve sonra 200 ytl ye indiren hakimle derkenar istediğim hakim )davacı lehine hükmedilen aylık 1000 ytl tedbir nafakasısını 7.10.08 tarihi itibari ile hüküm kesinleşineye kadar değişen durumlar karşısında yeniden değerlendirilmek üzere aylık 200 ytl ye indirilmesine karar verilmiştir şeklindeki eski hakimin bu kararını derkenara aynen yazarak aldım.ortada 2 ayrı tedbir nafakasımı var.müvekkilin mai durumu değişmemiş ki sadece rapordaki hata düzeltilmiş bu nedenle ara kararından dönerek dava tarihinden itibaren 200 ytl ye hükmedilmiştir yazısını hakimden beklerdim hayal kırıklığına uğradım.Sizce yanlışmı düşünüyorum.Kararı veren eski hakimden görüş almam bu ararkararını ne maksatla verdiğinin izahatını istesem ve de durum benim düşündüğüm gibiyse mahkeme dosyasına etkisi sağlanabilirmi.teşekkürler.Lütfen görüşlerinizi bekliyorum.
Old 09-01-2009, 16:51   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Ardından mahkeme tedbir nafakasının 200 ytl ye indirilmesine karar verdi.

Tedbir nafakasının indirildiği duruşma zaptında, "sehven 1.000 TL olarak verildiği; dava tarihinden itibaren 200 TL olması gerektiği" şeklinde bir açıklama yoksa, bence yapacağınız bir şey bulunmamaktadır.
Old 09-01-2009, 17:01   #3
gulsarihan

sehven 1000 ytl olrak verilmemiş hatalı ekonomik durum raporuna göre 1000 ytl verilmiş sonra mali durumdaki hata düzeltilmiş ve mahkemede bu durumu kabul edip 200 ytl indirildiğine dair ara karar vermiş ara kararda dava tarihi itibariyle 200 ytl ye indirildiği şeklinde de ara karar verebilirdi.bunu nasıl sağlarım.duruşmada istesem reddedecek.bi de hakimlerin değişmesi ayrı bir konu.
Old 09-01-2009, 17:13   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan gulsarihan
sehven 1000 ytl olrak verilmemiş hatalı ekonomik durum raporuna göre 1000 ytl verilmiş sonra mali durumdaki
Alıntı:
hata
düzeltilmiş ve mahkemede bu durumu kabul edip 200 ytl indirildiğine dair ara karar vermiş ara kararda dava tarihi itibariyle 200 ytl ye indirildiği şeklinde de ara karar verebilirdi.bunu nasıl sağlarım.duruşmada istesem reddedecek.bi de hakimlerin değişmesi ayrı bir konu.

Sehven:Yanlışlıkla, yanılarak
Alıntı:
hata
: Yanılmak, yanılgıya düşmek.(Esat Şener, Hukuk Sözlüğü)

Mahkemeler, tedbir nafakasını azaltıp çoğaltmak üzere tesis ederler. Yani, malumunuz hata olmadan da 1.000 TL'ye hükmedip daha sonra 200 TL'ye indirebilirdi. Tamamen hakimin takdirinde olan husustur.Nafaka alacaklısı ise, kararla kendisi lehine hükmedilen nafakayı takibe koymakta haklıdır.

Sizde ise, "ekonomik durum raporu" dediğiniz belgede yanlışlık olmuştur. Hakim bu belgeye dayanarak sözkonusu kararı vermiştir. Nafakayı indirmiştir ama önceki karar ne olacaktır? Önceki kararın zarara yol açmaması(Takibin iptali veya ödenen paranın geri alınması için); önceki kararın "sehven" verildiğinin yazılması gerekir, diye düşünüyorum. Bir önceki hakimin size yardım edeceğini de sanmıyorum.
Old 09-01-2009, 17:24   #5
gulsarihan

teşekkürler sayın meslektaşım ama sizinde dediğiniz gibi gerçekçi olup imkansızı istemek lazım.denemek lazım.Enazından bundan sonraki duruşmada dile getirmek ya da dosyanın bu konuda incelenmesi için talepte bulunmak lazım.Oda olmadı Yargıtay belki meramımızdan anlar .
Old 09-01-2009, 22:44   #6
zeynepcosgun

Sayın meslektaşım,

Hakimler değişse dahi, yapılan yanlışlık temelde bir yanlışlıktır. 8.000 YTL ile 200 YTL arasında fahiş fark vardır. Mahkemenin bu hususu dava tarihinden itibaren düzelttiğine dair ek hüküm vermemesi sosyal devlet ilkesini zedeler.

Bu nedenle, bağlı bulunduğunuz baronun Avukat Hakları Merkezi' ne durumu bildirmenizi, ayrıca hakim düzeltmemekte ısrar ederse AHM aracılığı ile durumun komisyona bildirilmesini talep etmenizin yararlı olacağı düşüncesindeyim.

Ayrıca, icra dosyasına itiraz da etttiğiz için, karşı taraf itirazın kaldırılması davası ikame ettiğinde bu durumu detaylı olarak açıklayıp, amaçsal yorumdan hareket edilmesi gerektiğini izah ederek, mahkemenin dikkatini çekebilirsiniz.

Aklıma sadece bunlar geldi. Umarım yardımcı olur.

Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi