Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuk olmadığından eşimin boşanma isteği

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-06-2010, 18:17   #1
NURAYYYY

Varsayılan çocuk olmadığından eşimin boşanma isteği

17.01.1994 yılında eşimle kaçarak evlendim.birbirimizi sevdik.düğün nikah aynı gün oldu.ailesinin bize ayırdığı eve yerleştik.oturduğum evin tapusu ailesinin üzerine,kaynanamın alt katına yerleştim.düğünde takılan takıları evin tadilatı için kullandık.kısa bir zaman sonra düşük yaptım.arkasından ameliyat oldum(kist ameliyatı)yumurtalıklarımın alınması yüzünden çocuk sahibi olamıyorum.doktor tedavisinde bulunduk.ama sonuç negatifti.ve benim boşanma gibi birşey düşünmediğimden bu raporları saklama gereği duymadım.eşime evlatlık edinebiliriz diye söledim.eşimin kendini veya kendimi yarım hissettimemek için elimden geleni yaptım.şimdi asıl konu ise eşim ufak bir tartışmayı bahane ederek boşanmak istediğini ve sebebinin çocuk olduğunu söledi.eşimin üzerine araba bulunmakta ve başka bir mal varlığı bulunmamakta....
eşim son olarak bana imzalamam gerektiğini söleyerek bir kağıtla geldi..
bu kağıtta aynen size yazıyorum.
ANLAŞMALI PROTOKOLÜ
HÜKÜMLER
BOŞANMA HUSUSU:her iki taraf karşılıklı olarak boşanmayı kabul etmişlerdir.evlilik birliğinin sona ermesi hususunda her iki tarafta mutabıktır.
VELAYET:taraflarının evlilik birliğinden doğan çocukları bulunmamaktadır.
KONUT:Taraflar üzerine kayıtlı gayri menkul bulunmamaktadır.davacı üzerine kayıtlı olan araç ....plakalı araç üzerinde davalı hiç bir hak talebinde bulunmayacaktır.
NAFAKA VE TAZMİNAT:Tarafların karşılıklı olarak davacı tarafından davalı tarafa 5000.00tl(beşbin tl)maddi tazminat ödenmesi hususunda anlaşmış olup manevi tazminat talepleri yoktur.bu hususta taleplerden bu dava için ve ileri yönelik vazgeçmişlerdir.
EŞYALAR HUSUSU:Taraflar özel eşyalar hususunda anlaşmışlardır.karşılıklı birbirinden eşyaları konusunda talepleri yoktur.
MAHKEME MASRAFLARI:Tarafların birbirlerinden mahkeme masrafları konusunda talepleri yoktur.
SONUÇ:Yukarıda açıklanan tüm hususlar üzerinde taraflar mutabakata varmış olup iş bu protol mahkeme dosyasına sunulmak üzere karşılıklı anlaşma sonucu tanzim ve imza olunmuştUR.
EŞİMİN BANA VERDİĞİ KAĞIT BU.BENDE AVUKATA SORMADAN İMZALAMAK İSTEMEDİM.BUNU İMZALARSAM 5000 TL ALIP HİÇBİR HAK TALEP EDEMİYORUM GİBİ GÖRÜNÜYOR.SİZCE NE OLUR.İMZALAMAZ VE AVUKATA TAŞIRSAM BU OLAYI NE GİBİ HAKLARIM OLUR..BENDE BOŞANMAK İSTİYORUM AMA GEÇİM KAYNAĞIM YOK.İMKANLARIM YOK.EŞİM 1500 TL MAAŞ ALIYOR.NAFAKA ŞUAN VERİRİM DİYOR BU KAĞIDI İMZALARSAN.AMA MAHKEMEYE TAŞINIRSA OLAY İŞDENDE ÇIKARIM.ÇALIŞMAYINCA BENDEN NAFAKADA ALAMAZSIN DİYOR.KALACAK YERİMDE YOK.BANA EV TUT 1 SENE KİRASINI ÖDE.EVDEN ÇIKAYIM DEDİM AMA ONADA YANAŞMIYOR.5000 TLYİ ALIRSAM VE BU KAĞIDI İMZALARSAM ODA OLMAZ DEĞİLMİ.NE OLUR YARDIM EDİN.AVUKAT TUTMAYA GÜCÜM YOK.BARODAN AVUKAT TALEP EDECEM.MAHKEMEYİ AÇMASINI BEKLİYORUM.OTURDUĞUMUZ EVDEN ÇIK EŞYALARINDA HEPSİNİ AL DİYOR.ŞUAN İTİBARİYLE EŞYALARI ALIP ÇIKMAMAMDA BENİ ZOR DURUMA SOKABİLİRMİ.NE OLUR YARDIM EDİN.ALLAH RAZI OLSUN SİZDEN.TEŞEKKÜR EDERİM..
Old 15-06-2010, 01:33   #2
Levent Cirit

Nuray Hanım;

Bu protokolü imzalamanız durumunda sizin de anladığınız üzere sadece 5.000 TL alacaksınız ve başka herhangi bir hak talep etmeyeceksiniz.
İmzalamaz ve boşanma davasında talepte bulunursanız mahkeme uygun bir nafakaya hükmeder. Araç üzerinde hak talep edip edemeyeceğiniz, aracın satın alınma tarihine göre belirlenecektir. Eğer 2002 yılından önce alınmış bir araç ise maalesef herhangi bir hak talep edemezsiniz. Ancak 2002 yılı sonrası alınmış bir araç ise bu aracın değerinin 1/2'sini talep edebilirsiniz.

Önünüzde iki seçenek var, ya eşinizden önce siz dava açacak ve araç üzerine tedbir konulmasını isteyeceksiniz veya eşinizin dava açmasını bekleyeceksiniz.

maddi durumunuz olmadığından bahsetmişsiniz. Herhangi bir hak kaybına uğramamak için barodan hukuki yardım almanız lehinize olacaktır.
Old 15-06-2010, 08:17   #3
NURAYYYY

cevabınız için teşekkür ederim.çocuğumun olmaması benim aleyhime olurmu mahkemede.sonuçta yanlış ameliyat sonucunda bu özelliğimi kaybettim.şayet tazminat istersemde 5000 tlden daha yüksek talep edebilirmiyim.işten çıkarım diyor.nafaka bile alamazsın diyor.sigortasız işte çalışırım.onuda alamazsın diyor.işsiz olması benim nafaka almama engelmi?çok mağdur oldum.ben bugün baroya gitmeyi düşünüyorum.mahkemeyi onun açmasını beklemem mi daha iyi olur sizce.ne gibi hakkım var.ilginize teşekkür ederim
Old 15-06-2010, 12:14   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Çocuğunuzun olamaması size atfedilebilecek bir KUSUR değildir. Eşiniz açtığı davada sizin evlilik birliğninin tarafınıza yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğinizi dolayısı ile kusurlu olduğunuzu kanıtlamalıdır ki boşanma davası kabul görebilsin.

Sizin eğer çocuğunuzun olamaması dışında kusur olarak atfedilebilecek hal ve hareketiniz, durumunuz yoksa boşanmanın gerçekleşmesi ancak sizin de boşanmayı istemenizle olasıdır.

Nafaka talebinde sürekli bir geliriniz yoksa elbette bulunabilirsiniz. Eşinizin çalışmıyor oluşu bu nafakanın tahsilini güçleştirir. Ancak, yapılan icra takibine rağmen nafakaların ödenmemesi SUÇTUR. Eşiniz nafakanızı ödemezse, ceza alacaktır.

Nafakanızın veya tazmınatlarınızın miktarı hakkında bir şey söylemek gerçekçi olmayacaktır. Eşinizin geliri, sizin ihtiyaçlarınız, eşinizin hayatını devam ettirmesi gereken tutar, hakimin taktiri vs.. bunu belirleyecektir.

Davayı kimin açtığının önemi şuradadır. Davacı bu evlilik birliği yürümüyor bunda da eşim kusurludur, boşanmaya karar verilsin der. Davacı burada iddialarını ispatla yükümlüdür. Kusuru ispat edemeyenin davası reddedilir.

Açabileceğiniz boşanma davası içinde, maddi ve manevi tazminat ayrı ayrı isteyebilirsiniz. Nafaka isteyebilirsiniz. Ziynet eşyalarınız için de ayrı bir dava açabilirsiniz. Araba 2002 sonrası karşılığı verilerek alınmışsa bunun için de dava açılabilecektir.

Manevi tazminatlar, eğer eşiniz kişilik haklarınızı zarar uğratmış ise (küfür, hakaret, dövme, aldatma..)verilebilmektedir. Maddi tazminat ise, boşanma ile mevcut ve beklenen menfaatleriniz zarara uğrayacağı için verilir. Örneğin miras hakkından mahrum kalmak gibi.

Öte yandan anlaşmalı boşanma protokol şartları, talepleriniz doğrultusunda; daha sizin yararınıza olacak biçimde de düzenlenebilir.

Sayın Katılımcı,

Aklınızın karışık olması doğaldır. Boşanmak istemiyor iseniz, eşinizin açacağı davayı da bekleyebilirsiniz ve "eğer eşiniz eve katkıda bulunmuyor ise, gereksinimlerinizi karşılamıyor ise sadece tedbir nafakası davası" da açabilirsiniz. boşanmayı siz de istiyor iseniz, baro yardım servisine başvurup avukat atanmasını da isteyebilirsiniz.

Şimdiden sonra bir avukatın doğrudan yol göstermesi ile yol almanızda yarar vardır.

Saygılar.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi