Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası (biraz uzun ama lütfen cevaplayın)

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 31-08-2009, 17:45   #1
Konuk

Varsayılan boşanma davası (biraz uzun ama lütfen cevaplayın)

merhabalar. 7 yıllık evliyim. 5 yaşında bir kızımız var ve şu an 5 aylıkta hamileyim. eşime defalarca şans verdim her seferinde tekrar güvenmek istedim ama maalesef her seferinde hüsrana uğradım. bundan 3 sene önce falan iddaaya dadandı eşim. kredi kartlarından dahi para çekip, kredi kartlarından bile yüklü miktarda çektirip iddaa oynamış ben rastgele bunları öğrendim. yıkıldım milyarlarca borçlar ödedik. şuan inanın sıfır arab<a fiyatı veya daha fazla para ödedik. bir şekilde kabullendim borçlarını benim ailemdende borç alarak kapadık. 2 sene geçtiği halde daha ablama olan borcumuzu bile ödemedi. buzaman zarfında bir iş yerinde çalışmaya başladı orada sorumlu olduğunu maaşının yüksek olduğunu söyledi. ama sürekli içerden alıcağı para varedı ve işyerinden vermiyorlardı. bana hergün yarın alıcaz, yarınn alıcaz demeye başladı ama ortada alınan bir para yoktu ufak tefekler hariç. kirayı ben denkler kartları ben düşünür oldum hatta şu an bile aylık kredi kartı borçlarımızı ve faturalarımızı ödeyemedim. artık sabrım kalmadı. bu zamana kadar çocuklar için savaştım ama daha fazla direnemiycem. böyle bir durumda boşanma davası açtığımda çocuklarım ne olur. ikiside KIZ çocuğu. ben çocuklarımdan asla vazgeçemem oda kesinlikle bırakmam diyor boşanmayı kabul etmiyor hep karşı çıkıyor. boşaandıktan sonra beni ve çocuklarımı rahat bırakmayacağından korkuyorum. birde boşanmada masraflar ne kadar? kusura bakmayın uzun oldu ama inanın çok zor durumdayım. şimdiden teşekkür ederim....
Old 31-08-2009, 21:45   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Eşinize karşı şiddetli geçimsizlik nedeni ile boşanma davası açabilirsiniz. Davanızın içinde eşinizin aile birliğinin kendisine yüklediği sorumlulukları yerine getirmediğini varsa şiddet uyguladığını hakaret görmekte iseniz bunları kanıtlamalısınız.

En yakın akrabalarınızın tanıklığından yararlanabilirsiniz. Eşinizin sorumsuz harcamaları ve hakkındaki icra takiplerini vs. delil olarak gösterebilirsiniz. Eşinizin hiç bir engeli ve haklı sebep yokken çalışmaması da kusurudur. Güven kırıcı davranışlarda bulunması da kusurdur.

5 yaşında çocuk; anne, bakım, ilgi ve şefkatine muhtaçtır. Velayetin tayininde kardeşlerin ayrılmamasına da özen gösterilir. Çocukların halen yaşamakta oldukları ve boşanma sonrası yaşayacakları ortam da önemlidir.

Mahkeme yargıcı velayet hususunda uzman bilirkişi tayin ederek, rapor da isteyebilecektir. Göstereceğiniz şahitler de dinlenecektir.

Ve sonrasında, çocukların bedenen, aklen ve ruhen gelişim ve koruma altında olacakları kişiye velayet verilecektir. Mahkeme çocukların yüksek yararını gözetecektir.

Boşanma davasının içinde 5 yaşındaki çocuğunuzun velayetini talep ediniz. Eğer ikinci çocuğunuz da yargılama esnasında doğar ise, onun da velayetini talep etmeniz gerekecektir. 5 yaşındaki mevcut çocuğunuz ve kendiniz için nafaka talebinde dava ile birlikte bulunabilirsiniz. Doğumu halinde diğer çocuğunuz içinde nafaka isteyebilirsiniz.

Ayrıca madi ve manevi olmak üzere iki ayrı tazminat talebinde de bulunabilirsiniz.

Ve yine davanızın içinde, halen oturmakta olduğunuz evden sizin ve çocuğunuzun yararlanması, ev eşyalarının sizin ve çocuğunuzun kullanımına bırakılmasına yönelik tedbir kararı verilmesini de isteyebilirsiniz.

Boşanma davası masrafları 40,00.-TL. civarında olacaktır.

Alıntı:
boşaandıktan sonra beni ve çocuklarımı rahat bırakmayacağından korkuyorum.
**Eğer eşinizin şiddet kullanması, tehditleri söz konusu ise, doğrudan aile mahkemesinden şiddetin önlenmesine yönelik tedbirlerin alınmasını da masrafsız olarak isteyebilirsiniz. Cumhuriyet savcılıklarına suç duyurusunda da bulunabilirsiniz.

Sayın Katılımcı;

Dava ve haklarınızı bir avukat vasıtası ile takip ediniz.

Maddi durumunuz elverişsiz olsa dahi bu durumu kanıtlayarak, bulunduğunuz yer il barosundan tarafınıza ücretsiz olarak avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.

Saygılarımızla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi