Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Neden Deniz Hukukçusu Olmalıyım?

Yanıt
Old 19-04-2008, 19:53   #1
lawyemez

Olumlu Neden Deniz Hukukçusu Olmalıyım?

Henüz öğrenci statüsünde olmama rağmen size "meslektaşlarım" diye hitap etmeyi uygun görüyorum....
Değerli meslektaşlarım, bu konuyu açma sebebim, henüz kendisine bir alan belirlememiş ya da belirleme aşamasındaki arkadaşlarımıza, bu seçim aşamasında yardımcı olabilmek, endişe ve meraklarını bir nebze olsun giderebilmektir. Bahsettiğim hukukçu grubundan biri olarak bu başlığa en çok ihtiyacı olanlardan biri de benim. Dolayısıyla bu konu altında bir hukukçunun neden deniz hukuku alanını seçmesi gerektiği, alanın avantaj ve dezavantajları, çalışma koşulları, Türkiye'de deniz hukuku alanında ne kadar ilerlenebileceği ve tüm bunlar için neler yapmamız gerektiği ile ilgili görüş ve önerilerimizin olması, ben ve benim gibi mesleğin henüz başında ve doğru adımları doğru zamanda atması gerektiğine inanan meslektaşlarıma yardımcı olacaktır.
Şimdiden bu konu başlığı altında getirdiğiniz öneriler, paylaştığınız tecrübeler için çok teşekkür ederek, açtığım konunun ilk sorusu ile yazımı bitirmek istiyorum.
Deniz Hukuku Türkiye'de ne kadar gelişmiş bir alandır ve bu alanda ileriye gidebilmek için geçmemiz gereken yollar nelerdir?. Bahsedildiği gibi deniz hukuku maddi açıdan yüksek gelirlere sahip bir alanmıdır? Ve Deniz Hukuku alanını seçmek isteyen meslektaşlara tavsiyeleriniz nelerdir?
Old 02-05-2008, 14:12   #2
lawyemez

Bu kadar kişi okumuş, çok teşekkür ediyorum ancak birileri de bilgilerini , deneytimlerini ya da düşüncelerini paylaşsaydı daha bir mutlu olacaktım.
Old 26-05-2008, 21:43   #3
Adli Tip

Alıntı:
Yazan lawyemez
Bu kadar kişi okumuş, çok teşekkür ediyorum ancak birileri de bilgilerini , deneytimlerini ya da düşüncelerini paylaşsaydı daha bir mutlu olacaktım.

Sayın lawyemez;

Hukuk Fakültesi okumayı gerçekten farkında olarak ve isteyerek tercih edenler görece büyük çoğunluktadır.
Keza hukukçuların icra ettiği mesleklerden birisini (yargıçlık, serbest avukatlık, bağlı avukatlık vs) bilinçli bir tercihle ve planlı olarak seçenler de az değildir.

Lakin serbest avukatlığı seçenlerin içinde, "ben icra ile uğraşacağım", "ben ceza avukatı olacağım" diye yola başlayanlar -öyle tahmin ediyorum ki- çok şanslı bir azınlıktır.

Keza benim gözlemlediğim kadarıyla, serbest çalışan meslektaşlar genelde, bürolarını açtıklarında iş seçme lüksüne pek sahip olamıyorlar. Ve bu süreçte gelen ilk davalar da o avukatın yoğunlaştığı iş dalının işaretleri oluyor.

Bu biraz da şu sebepten kaynaklanıyor; siz bir boşanma davasını müvekkilinizin istediği doğrultuda neticelendirdiğinizde, o müvekkil sizi "boşanmak için avukat arayanlara" tavsiye eder, bir hacze gittiğinizde, o günkü borçlu, alacaklı olduğunda avukat olarak sizle anlaşmak isteyebilir vs...

Hasılı, serbest avukatlıkta (Bu tamlama da gerçek bir anlatım bozukluğu ama maalesef dilimeze girdi: avukatlık serbest yapılır!) uzmanlığınızı belirleyen siz değil; müvekkilleriniz olur genellikle.

Deniz hukunda ise "hedef kitle/müvekkil adayları" sınırlı sayıda insanlardan/kurumlardan oluşmaktadır. Bu anlamda bu alanda çalışan avukat ihtiyacı da nispeten azdır, bu hedef kitleye kendinizi göstermeniz de nispeten daha çok çaba ister. (Aileniz veya bir başka sebeple o çevreye yakınsanız böyle bir zorluktan bahsedilemez tabi.)

Bunun dışında teori açısından deniz hukukuna hakim olmak için harcamanız gereken zaman, emin olun icra hukukunu, ceza hukukunu vs öğrenmek için harcamanız gerekenden çok daha azdır.

Başarılar dilerim,
Old 27-05-2008, 10:21   #4
Ekin EKŞİ YILMAZER

bana da okul hayatımda dışarıdan arkadaşlarım hep deniz hukuku çok iyimiş onu yap derlerdi, nedenini anlayamazdım, sanırım bu konuda uzman az olduğu için büyük paralar kazanılıyor.
Old 04-06-2008, 20:53   #5
lawyemez

sayın Uygar,
cevabınız için çok teşekkür ediyorum , bu alanı eskiden beri düşünmekte, denizin hayatımın biryerinde hep olmasını istemekteyim. Deniz Hukuku alanında uzmanlaşmak isteğimde bundan sanırım, ayrıca sayın Ekşi'nin dediği gibi üzerinde uzmanlaşmanın (uzman sayısının az olması dolayısıyla) ve sizin söylediğiniz gibi diğerlerine nispeten daha kolay olacagı kanısındayım. Bu yüzden uzattığım bir yılımı bu konuda araştırmalar yaparak geçirmek, bu konu üzerinde bilgimi daha fazla arttırmak istiyorum.
Deniz Hukuku Türkiye için hakikaten önemli fakat bir o kadar geriye atılmış bir alan. Bu alanı tercih etme sebeplerimden biri de, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde ilerleyeceğine ve Deniz ticaretinin de dolayısıyla gelişeceğine olan inancım. Umarım düşüncelerimde haklı çıkar ve istediklerimi gerçekleştirecek zemine sahip olurum. Bu forumda da benim gibi düşünen arkadaşlar ile fikirlerimizi paylaşma isteğim de bundandır. Yazdıklarınız için tekrar teşekkür ediyor, yeni yazılar ve fikirleri dört gözle bekliyorum İyi Çalışmalar dilerim...
Old 21-06-2008, 23:20   #6
kapgan

Deniz ticareti hukuku derslerine girip aynı zamanda avukatlık yapan Akademisyenlerin bile deniz tcareti ile ilgili uyuşmazlıkları bürolarında değil teorik alanlarda gördüklerini bizzat bu hocalardan duyduktan sonra bu işin klay olmadığını anladım kendimce..Bildiğim kadarıyla bu iş için yalnızca öğrenmek yetmiyor,uluslarası denizcilik ve deniz taşımacılığı ile ilgili klüplere üyelik,mesleki anlamda mutlka ingilizce gerekli.

Aslında her ne kadar ülkemizin dört tarafı denizlerle çevrili olsa da deniz ticaretinde kullanılan gemilerin sahipleri veya işletenleri büyük çoğunlukla yabancı kökenli firmalar.Bu durum da olayın tekelleşmesini sağlıyor galiba.

Yalnız her kadar durum bu olsa da fakültelerdeki deniz Ticareti hukuku dersleri orada kalmasa,öğrenilen o kadar şey icra hukuku ya da eşya hukuku gibi kullanılsa keşke...
Old 13-07-2008, 19:28   #7
Zeki

Neden Deniz hukukçusu olmalısınız?

Çünkü;

1.Bu vatanınıza borcunuz
2.Yeterli uzman yok
3.Uluslararası kulüplere üye olmak veya kendi kulübünüzü kurmanız gerektiği için
4.Deniz taşımacılığında tekeli eline alan ve bırakmayanlara ''dur yolcu bu bastığın topraklar bir devrin battığı ve yeni bir devrin başladığı yerdir'' demek için.
5.Türk denizcisini uluslararası olaylarda (ki deniz taşımacılığı demek milletler arası taşımacılık demek) sahipsiz bırakmamak için
6.Siz hukukçu öğrenciler ve çoktan mezun olmuş arkadaşlar; sizler öncelikli girişimleri yapmak zorundasınız. Aksi durumda sancılarını yine sizler ve neticesinde bütün bir Türk halkı acısını çeker. Acı çekmemek için deniz hukuku okumalısınız.
7.Denizlere hakimiyet demek dünyada akıp giden olaylarda söz sahibi olmak demektir ve Türkiye'yi ilgilendiren pek çok uluslararası konuda biz de varız demek için siz hukukçuların Deniz hukuku konusuna daha fazla eğilmeniz gerekiyor.
8.Deniz hukuku Ticaretin en büyük parçasının hukuku demektir. Bu yüzden de Türk armatörünü savunmak için deniz hukukçusu olmalısınız

vb. pek çok sebep daha...
Gelişmenin ve başarmanın önündeki en büyük engel başlayamamaktır.

Eleştiri: Malesef Hukukçuların en büyük eksik tarafı şudur: ''İngilizce bilgi yetersiliği''. Bunu ben algılıyorum ama aksini ''hayır biz ingilizce biliyoruz diyebilirsiniz''. Tartışmaya açık bir konu. Bu alana girmeme korkusunun sebebi de büyük oranda bu sanırım.

Sevgilerimle
Old 12-09-2008, 13:22   #9
limpid

Alıntı:
Yazan lawyemez
sayın Uygar,
cevabınız için çok teşekkür ediyorum , bu alanı eskiden beri düşünmekte, denizin hayatımın biryerinde hep olmasını istemekteyim. Deniz Hukuku alanında uzmanlaşmak isteğimde bundan sanırım, ayrıca sayın Ekşi'nin dediği gibi üzerinde uzmanlaşmanın (uzman sayısının az olması dolayısıyla) ve sizin söylediğiniz gibi diğerlerine nispeten daha kolay olacagı kanısındayım. Bu yüzden uzattığım bir yılımı bu konuda araştırmalar yaparak geçirmek, bu konu üzerinde bilgimi daha fazla arttırmak istiyorum.
Deniz Hukuku Türkiye için hakikaten önemli fakat bir o kadar geriye atılmış bir alan. Bu alanı tercih etme sebeplerimden biri de, Türkiye ekonomisinin önümüzdeki 15-20 yıl içerisinde ilerleyeceğine ve Deniz ticaretinin de dolayısıyla gelişeceğine olan inancım. Umarım düşüncelerimde haklı çıkar ve istediklerimi gerçekleştirecek zemine sahip olurum. Bu forumda da benim gibi düşünen arkadaşlar ile fikirlerimizi paylaşma isteğim de bundandır. Yazdıklarınız için tekrar teşekkür ediyor, yeni yazılar ve fikirleri dört gözle bekliyorum İyi Çalışmalar dilerim...

Sayın Lawyemez,

Her ne kadar üniversitede çok sınırlı şekilde bizlere anlatılsa dahi, gerçekte oldukça geniş kapsamlı bir konu. Türkiyede deniz ticaret hukukunu gerçek anlamda bilen ve armatörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilen bir bilemediniz iki avukat daha doğrusu hukuk bürosu mevcut kalanlar tabiri caizse fasa fiso. Bu alanda gerçekten uzmanlaşmak istiyorsanız yapmanız gereken ve olmazsa olmaz tek şey var. İngilizce, İngilizce, İngilizce..... Bunun kaçışı yok. Neden çünkü uluslararası bir ticaret ve bunların ortak dili İngilizce. Tabiki İngilizceye hakimiyet çok ileri düzeyde olmalı. Tamam İngilizceyi anlıyosunuz konuşuosunuz yazıosunu. Fakat olay bununla sınırlı değil. Teknik bir İngilizce mevcut. Nice avukatlarla karşılaşıoruz. Özellikle yabancı müvekkillerin de bulunduğu toplantılarda avukat olarak bulunuyorlar. Yani İngilizce bilen avukat. İnanın toplantı uzadıkça konuşmalar öyle hal alıyorki o anda hem yabancı müvekkiller hem de bizler o avukatın İngilizceye gerçekten hakim olmadığını acı bir şekilde anlıoruz. Ha bunu anlamayan kim oluyor hani atadan dededen olmayıp da sonradan armatör olmayı deneyen denizcilik ve ingilizceyle alakası olmayan parası olan armatörüm diyenler varya bir tek onlar anlamazlar bu komikliği. Gerçekten bu işi hakkıyla yapan armatörlere bakıldığında avukatlarını ya yabancılardan seçerler yurtdışında ikamet eden özellikle İngiltere de ya Türkiyede yaşayan bir kaç İngiliz avukat var ya da yukarıda bahsettiğim bir iki Türk avukata verirler. Diğerleri boş anlayacağınız.

Yukarıda bir meslektaşımız deniz ticaret hukuknda uzmanlaşmanın icra veya cezadan bile kolay olduğundan bahsetmiş. Sanırım kendisi bu alanda pek çalışmamış. Size şunu gayet net bir biçimde söyleyebilirimki diğer alanlara 5 sene mi harcadınız uzman olmak için bunun için 10 seneyi çıkaruın gözden derim. Ama tüm zorluklara rağmen ben bu alanda varolmak istiyorum derseniz;
1- Kesinlikle İngiltere veya Amerikada dil eğitimi
2- Özellikle İngilterede Maritime Law üzerine yüksek lisans (Amerikada da New Orleansdaki okullar iyi)
3- İstanbulda bu konuda uzmanlaşan hukuk bürosunda en az 5 sene çalışma.

Umarım hedeflerinize ulaşırsınız.
Saygılar
Old 06-10-2008, 18:25   #10
lawyemez

Varsayılan Teşekkürler

Sayın Ruhan,
Cevabınız için çok teşekkür ediyorum. Bu konu üzerine çalışma isteğim hergeçen gün artmakta ve yine her geçen gün bu alanın ne kadar da zor, ne kadar da üzerinde emek sarfetmemiz gereken bir alan olduğunu daha iyi anlıyorum. Ukalalık yapmak istemem fakat ingilizcem iyi düzeyde, bunu daha da geliştirebilmek için bir ingilizce kursuna yazıldım ve seviyem 12 kur üzerinden 11. kur çıkmıştı. 11. kuru tamamlayıp son kura geçtim. Fakat bu demek değil ki ingilizce çalışmalarım sadece bundan ibaret; tüm dizileri ve filmleri altyazısız izlemeye başladım , gazete olarak ingilizce bir gazeteyi takip ediyorum. Türkçe şarkılardan biraz uzaklaştım, kulağımda ve gün içinde farklı ülkelerden arkadaşlarla yazışmalarımda sürekli ingilizce var artık. Bunun yanında önümüzdeki yıl ingilterede bahsettiğiniz dil eğitimini ve eger maddi güce ulaşabilirsem bir de master eğitimini tamamlamak istiyorum. Son olarak söylediğiniz iyi bir büroda çalışmak , bunun için ise iyi bir CV ve belki tanıdık, biraz da şans gerekiyor. CV hazırlıklarına çok önceleri başlamıştım, buna ek olarak bu yıl okulumuzun mecmua dergisinde Deniz Hukuku alanında bir makale ve New Castle Üniversitesi Deniz Hukuku Profesörü Mr. Levingston'un sitesinde yayınlanmak üzere ikinci bir makale, ve haklar hareketi isimli bir organizasyonda yazarlık yapacağım. Umarım bu söylediklerimin CV ime faydaları dokunacaktır. Söyledikleriniz için çok teşekkür ediyor, yeni tavsiyelerinizi bekliyorum. İyi günler...
Old 12-03-2009, 15:15   #11
Alper Günay

İngilizce konusunda sıkıntı yaşayan ve dillerini geliştirme konusunda yol-yordam arayanlar için aşağıdaki sitedeki tavsiyelerin yararlı olacağını sanıyorum:

http://www.roketingilizce.com/new/in...me_teknikleri1
Old 18-03-2009, 11:09   #12
sisdempol

İngilizce bilmek, deniz hukukcusu olmak için yeterli değildir.Bir İngiliz deniz hukukcusunun, dünyanın herhangi bir yerinde problem çözmede üstlerine yoktur.Bu başarılarının,derin hukukcu olmalarından değil, İngiltere'nin dünyadaki konumu ile alakalı olduğu tartışılmazdır.Bir geminin nereye gideceği belli değildir.Malezya'ya da gidebilir, Singapur'a da gidebilir, Güney Amerika'da herhangi bir ülkeyede.Hepsinde iş bitircek, muazzam bir çevren olması lazım.
Old 05-06-2009, 02:20   #13
BegümC.

sayın lawyemez makalelerinizi bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

Başarılar dilerim..
Old 08-06-2009, 18:26   #14
lawyemez

Alıntı:
Yazan Begüm Candan
sayın lawyemez makalelerinizi bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

Başarılar dilerim..

sınavlardan vakit bulup makale hazırlayabilseydim seve seve paylaşırdım fakat bu konuda birşeyler yapmak için facebook ta "maritime law" diye bir grubum var , genelde yurtdışından birçok üyeye sahip bir grup , önümüzdeki yıl orada ciddi çalışmalar yapabileceğimizi düşünüyorum. Avusturalya'dan bir profesör grupla oldukça ilgili , umarım iyi şeyler yaparız. Bu arada siz de ankara hukuk? kaçıncı sınıf??
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi