Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın levhadan silinmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-01-2008, 22:10   #1
Av.Nesrin

Varsayılan Avukatın levhadan silinmesi

Herkese iyi akşamlar,

Aldığım bir duyumdan sonra kafam takıldı fakat net bir cevap bulamadım. Fikirlerinize ihtiyacım var.Şimdiden teşekkürler.

Bir avukat hakkında Baro Disiplin Kurulu levhadan silme kararı alıyor. Karar son olarak Adalet Bakanlığınca da onaylanınca ( kesinleşince) meslektaşımız barodan siliniyor. Bu tarihten itibaren acaba ilgili kamu kurumlarına, mesela noterlere, tapu dairelerine(yargı çevresi içinde tabi) bu durum bildiriliyor mu.Vergi kaydı da mı hemen siliniyor.Böyle bir olaydan sonra adına vekalet çıkarttırıp iş alan avukat görevi kötüye kullanma mı yoksa dolandırıcılık suçu mu işlemiş olur.
Old 12-01-2008, 22:47   #2
Av.Selim HARTAVİ

Sayın Av.Nesrin Sorunuzun cevabını aşağıya aktardıgım maddelerde bulabilirsiniz.

Avukatlık yetkilerinin başkaları tarafından kullanılmaması:

Madde 63 – (Değişik: 02/05/2001 - 4667/40 md.) Baro levhasında yazılı bulunmayanlar ve işten yasaklanmış olan avukatlar, şahıslarına ait olmayan dava evrakını düzenleyemez, icra işlemlerini takip edemez ve avukatlara ait diğer yetkileri kullanamazlar. Baro levhasında yazılı bulunmayanlar avukatlık unvanını da taşıyamazlar. Şu kadar ki, baro levhasındaki kaydı 20 yılı dolanlardan, bürosunu kapatarak vergi kaydını sildiren avukatlar durumları hakkında bilgi vermek ve baroya karşı görev ve yükümlülüklerini yerine getirmek koşuluyla sadece avukat ünvanını kullanabilirler.

(Değişik:22.01.1986-3256/7 md.) Birinci fıkra hükmüne aykırı eylemde bulunanlar yüzbin liradan birmilyon liraya kadar ağır para cezasına ve altı aydan bir yıla kadar hapis cezasına mahküm edilirler.

(Değişik:22.01.1986-3256/7 md.) Avukatlık yapmak yetkisini taşımadıkları halde muvazalı yoldan alacak devralarak ve kanunların tanıdığı başka hakları kötüye kullanarak avukatlara ait yetkileri kullananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve beş yüzbin liradan beşmilyon liraya kadar ağır para cezasiyle cezalandırılırlar.

Mahkemeler, icra ve iflas daireleri ve barolar, bu maddenin kapsamına giren bir olayı öğrenince Cumhuriyet Savcılığına bildirmek zorundadırlar. Yapılacak kovuşturma sonucu Cumhuriyet Savcısı tarafından baroya bildirilir.

Avukatlar listesi

Madde 75 –(Değişik birinci fıkra :22.01.1986-3256/10 md.)

(Değişik: 02/05/2001 - 4667/45 md.) Baro yönetim kurulu üç yılda bir bölgesi içinde bulunan ve baro levhasında yazılı olan bütün avukatların bir listesini son yılın 31 Aralık tarihine kadar düzenler. Listeye her avukatın alfabe sırasıyla adı, soyadı, büro ve konut adresi yazılır. Birlikte çalışan avukatların büroları ve avukatlık ortaklıkları listede ayrıca belirtilir.

Levhadaki değişiklikler her yıl sonunda düzenlenecek ek listede gösterilir.

Bu listenin düzenlenme şekli Türkiye Barolar Birliğince tespit edilir. Listenin düzenlenmesinden sonra baro levhasına yazılanlara yeni listenin düzenlenmesine kadar kullanılacak geçici bir belge verilir.

Listeden Anayasa Mahkemesine, Yüksek Mahkemelere, Adalet Bakanlığına, Türkiye Barolar Birliğine, diğer barolara, baronun bölgesi içinde bulunan mahkemelerle Cumhuriyet Savcılıklarına, en büyük idare amirine, diğer yargı mercilerine, noterlere ve icra ve iflas dairelerine yeteri kadar gönderilir.
Old 12-01-2008, 23:07   #3
Av.Nesrin

İlginize teşekkürler.

İlgili maddeleden haberdarım. Listenin de üç yılda bir yenilendiğini biliyorum. Sormak istediğim.Münferit olay gerçekleştiğinde tedbir mahiyetinde derhal, hemen , ilgili kurumlara durum bildiriliyor mu. Eğer bildiriliyorsa bunun usulü ve yapan mercii öğrenmek istemiştim.Listenin yenilenmesi veya ek listeden önce daha kesin tedbirler var mı.Yasal düzenleme sadece bu kadarsa örneğin noterin veya tapu dairesinin sorumluluğuna gidilemeyecek demektir.
Old 12-01-2008, 23:17   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Av.Nesrin,

Aradaki dönemde meydana gelecek olaylarda artık avukatlık ünvanı kalmadığı için görevi kötüye kullanma suçundan söz edilemez kanımca. Somut olaya göre dolandırıcılık veya başka bir ceza kanunu hükmü tatbik edilmeli.

Saygılarımla...
Old 12-01-2008, 23:24   #5
Av.Selim HARTAVİ

Bende meslektaşımın söylediklerine aynen katılıyorum.Her somut olaya göre suçun vasfı belirlenebilecektir. Kolaylıklar diliyorum
Old 12-01-2008, 23:33   #6
Av.Nesrin

Konuyu fazlaca da uzatmak istemiyorum.haklısınız her somut olaya göre ceza kovuşturmaları ve hukuk yolları aranıp bulunacaktır. Benim üzerinde durduğum aslında tek sorun somut olay gerçekleştiğinde durum (elbette içeriğini hiç bir kuruma açıklamak zorunluluğu olamaz.) ilgili kurumlara en azından noterlere bildirilmiyor mu.A.K'daki sürelerden bahsetmiyorum.

İlginize teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,09362507 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.