Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

yabancı ülkede açılan boşanma davası hk...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2009, 15:11   #1
Av.Arzu Erkan

Dikkat yabancı ülkede açılan boşanma davası hk...

Herkese iyi çalışmalar... Almanyada koca tarafından açılan bir boşanma davası var. kadın ilk başta boşanmamak için direniyor, fakat daha sonra avukatına kabul ettiği yönünde bilgi veriyor. kadın dosya hangi aşamada bilmiyor, avukatına da ulaşamıyor ve Almanya'ya da dönemiyor. Türkiye'de boşanma davası açmak istiyor.Acaba derdestlik itirazı ileri sürülür mü? Cevaplarınızı bekliyorum.
Old 01-07-2009, 16:58   #2
Av.Yasar SALDIRAY

Acil

Sayın meslektaşım ;

kesinlikle derdestlik itirazı ileri sürülebilir.

HATTA BELKİ DE BOŞANMA YAPILMIŞTIR BİLE...zira Almanya'da tebligat yapılamadığı zaman mahkemede 1 hafta asılınca tebliğ edilmiş sayılıyor dolyısıyla boşanma belki de olmuştur bile.

SAYGILARIMLA
Old 07-07-2009, 09:39   #3
Av.Arzu Erkan

Sayın meslekdaşım;
Müvekkilin Almanya'ya gitme ihtimali kesinlikle yok. Oradaki sonucu öğrenemiyor. Diyelim ki orada boşandı. Bir de Türkiye'de dava açıldı ve koca derdestlik itirazında bulunmadı. Yine de sorun olur mu? Koca sürekli adres değiştiriyor. Sizce Burada dava açsak çok uğraşır mıyız?
Old 07-07-2009, 13:25   #4
Av.Yasar SALDIRAY

Sayın Meslektaşım ;

Eğer ki dava sonuçlanmışsa Türkiye'de ayrıca boşanma davası açılabileceği yönünde yargıtay kararı olduğundan eminim.

Buradaki sonucu ögrenmek istiyorsanız direkt olarak Nüfus dairesine yazı yazmanızı öneririm.

Siz bence boşanma davası olarak açın sorun yaşamazsınız.
( YARGITAY KARARINA GÖRE )

SAYGILARIMLA
Old 07-07-2009, 14:02   #5
Av.Arzu Erkan

Demek istiyorsunuz ki; Almanya'yı dikkate almadan Türkiyede boşanma davası açın.Doğru mu? Eğer dava almanyada sonuçlanmışsa Türkiye'deki nüfus dairesine mi yazı yazmamı öneriyorsunuz? Kocanın sabit adresi yok,tebliği nasıl yapacağız? Belki sorularım saçma gelebilir ama kafamda daha netleşmedi bazı şeyler. vaktiniz varsa ve mümkünse yargıtay kararını ekleyebilir misiniz? Kıymetli cevabınzı bekliyorum, iyi çalışmalar....
Old 07-07-2009, 14:22   #6
Av.Yasar SALDIRAY

Sayın Meslektaşım

Aynen öyle dıkkate almadan dava açın ...

Nüfus Dairesi için ise Almanyadaki Nüfus dairesine ( Einwohnemeldeamt ) yazın demiştim...

Yargıtay kararını bulamadım ama okuduğumdan eminim...

Tebligatı eger ki Alman vatandaşı ise Alman makamlarından

adres tespiti ile isteyeceksiniz;Türk vatandaşı ise

konsolosluk aracılığıyla isteyeceksiniz.

Saygılarımla
Old 07-07-2009, 14:52   #7
Av.Arzu Erkan

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar.
Old 02-01-2013, 09:54   #8
Av.Ayşe Batumlu

Merhaba;
Benim de bir müvekkilim aynı sıkıntıyı yaşıyor. Eşi, kadını Türkiye'ye aile ziyareti için getirmiş ve burada bırakıp gitmiş.Sonra da Almanya'dan bir boşanma davası açmış. Sizin belirttiğiniz yargıtay kararı (Türkiye'de de dava açtığımız durumda derdest sayılmayacağına dair) çok işimize yarayabilir ancak ben bulamadım.
Bir yandan da bu boşanma davasına cevap yazmak lazım. Yani durum acil. Eğer o karara ulaşan meslektaşım varsa paylaşırsa sevinirim.
Bu arada yazacağımız cevapta, aynen Türkiye'deki bir davadaki gibi taleplerimizi ileri süreceğim, maddi manevi tazminat koşulları da var, ancak Almanya'ya gidemeyeceğimden tanıkların burada dinlenmesini isteyeceğim. Görüş ve önerilerinizi bekliyorum.
İyi çalışmalar, şimdiden teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi