Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Doktorun cezai sorumluluğu ile ilgili soru

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-01-2012, 10:56   #1
researcher

Varsayılan Doktorun cezai sorumluluğu ile ilgili soru

Bebeğin risk taşıdığı söylenmeyen bir ameliyat sırasında kusması ve kustuklarının akciğerine kaçması solunumunun durması 15 dak kadar oksijensiz kalması ve doktorun müdahale ettikten sonra tekrar ameliyata devam etmesi fakat bebeğin kötüleşmesi halen eski haline dönmemesi nedeni ile savcılığa şikayette bulunumuştur.Anestezi uzmanının temizlememesi ve doktorun solunum düzeldikten sonra önemli olmayan ameliyata devam etmesi nedeniyle kusurlu olduğunu düşünüyorum.Burada doktorun cezai sorumluluğu varmıdır?Varsa nasıl bir cezai sorumluluğu vardır?
Old 02-01-2012, 12:51   #2
Av. Seda Üstün Tuğ

Zaten şikayette bulunmuşssunuz. Kanımca, anlattığınız sebeplerden ötürü hatalı tıbbi uygulaması söz konusu hekimin. Yine aydınlatma yükümlülüğü ile rıza hususları gözardı edilmiş.Bu durumlar tıbbi müdahalenin hukuka uygunluk şartlarını ortadan kaldırmaktadır.
Dediğim gibi anlatılanlar doğrultusunda bence hekimin cezai sorumluluğu doğmuştur.
Saygılar
Old 02-01-2012, 16:24   #3
av.knel

[quote=researcher]Bebeğin risk taşıdığı söylenmeyen bir ameliyat sırasında kusması ve kustuklarının akciğerine kaçması solunumunun durması 15 dak kadar oksijensiz kalması ve doktorun müdahale ettikten sonra tekrar ameliyata devam etmesi fakat bebeğin kötüleşmesi halen eski haline dönmemesi nedeni ile savcılığa şikayette bulunumuştur.Anestezi uzmanının temizlememesi ve doktorun solunum düzeldikten sonra önemli olmayan ameliyata devam etmesi nedeniyle kusurlu olduğunu düşünüyorum.Burada doktorun cezai sorumluluğu varmıdır?Varsa nasıl bir cezai sorumluluğu vardır?[/quote

Bebeğin tam olarak rahastsızlığı nedir? (Yazmamışsınız) Yapılan mudahalelerin hatalı, kusurlu olduğu kanısına nasıl vardınız? Her ameliyat kendi içinde riskler taşır. Bu tür davalara sık sık bakan bir avukat olarak söyleyebilirim ki; doktorun yaptığı işlemler bizim uzmanlık alanımıza girmediği için yapılan işlemlerin kusurlu olup-olmadığını bilmemiz mümkün değildir.
Size önerim öncelikle İl Sağlık Müdürlüğü'ne başvurmanız, şikayetinizi anlatmanız ve konu ile ilgili müfettiş görevlendirilerek kusur raporu aldırmanızdır.

Sayın, Av. Seda ÜSTÜN,
Bu anlatılanlardan hekimin cezai sorumluluğuna nasıl vardınız, anlamadım? Bence bu konu avukat olarak bizim uzmanlık alanımıza girmediği için bir yorum yapmamız mümkün değildir. Aksi takidirde hem müvekkilimizi yanlış yönlendirmiş oluruz, hem de onun yersiz yargılama gideri ve avukatlık ücreti ödemesine sebebiyet vermiş oluruz. (Maalesef, yeterli inceleme yapılmadan açılan bu tür davaların çoğu olumsuz sonuçlanmaktadır)

Saygılarımla...
Old 02-01-2012, 16:37   #4
Av. Seda Üstün Tuğ

Takdir edersiniz ki sadece anlatılanların ışığında konuyu cevapladım.Eğer olay yukarıda anlatıldığı gibi seyretmişse ve bu bilgilerin doğruluğu somut delillerle desteklenebiliyorsa hekimin cezai sorumluluğu elbette ki doğacaktır. Açılan çoğu davanın olumsuz sonuçlanığını biliyorum.En azından 1000 davanın sadece 2'si hekim aleyhine sonuçlanıyor.
Uzmanlık alanımız farklı olabilir; ama karşılaştığımız olaylar neticesinde edindiğimiz bilgiler de tecrübe ile sabittir. Bu nedenle yine belirterek söylüyorum ki, olaylar yukarıda anlatıldığı gibiyse hekimin cezai sorumluluğu doğacaktır. Aydınlanma ve rıza yükümlülüklerine uyulmaması kusurun varlığı için yeterli olup, hekimin sorumluluğunu doğuracaktır.
Risk taşımayan bir ameliyat durumu söz konusu olamaz. Tıp Hukukunda böyle bir terim, sorumsuzluk kaydı yoktur. Ameliyat sırasında beklenmeyen bir durum gelişebilir, risk her zaman vardır.
Saygılarımla.İyi çalışmalar
Old 02-01-2012, 16:53   #5
av.knel

Özür dilerim. Anlatmak istediğimi tam ifade edemedim, galiba. Anlatılanlar "çocuğun kusması, kusmuğun akciğere kaçması, solunumun durması" bunlar tıbbi olaylardır. Benim demek istediğim bu gelişen olayları biz avukat olarak açıklayamaz ve yorum dahi yapamayız. Bu sebeple bu konuda uzman bilirkişilere başvurmadan doktorları yargılamayı doğru bulmuyorum.

"Aydınlanma ve rıza yükümlülüklerine uyulmaması kusurun varlığı için yeterli olup, hekimin sorumluluğunu doğuracaktır." Soruyu soran meslektaşımız bu konuda yeterli bir açıklama da bulunmamıştır. Soruda, hasta dosyasında onam formu ve ameliyata ilişkin evrakların olmadığı açıkça beyan edilmemiştir. Bende anlatılanlara göre cevap verdim.

Bu olayda doktorun cezai sorumluluğu varmıdır? Sorusuna benim bir cevabım yok. Çünkü uzmanlık gerektiren bir olayda, dosyanın tüm içeriğini görmeden, bilirkişi raporu almadan yorum dahi yapamam.
Old 02-01-2012, 17:00   #6
researcher

Ameliyatın konusu sağ ve sol testis ameliyatı müvekkile söylenen de 25 dakikalık basit bir operasyon olduğu fakat ameliyat sonucu gelinen durum ise bebeğin nefes alıp vermesi dışında hiçbir fonksiyonu yerine getirmeme ikinci bir hastane de aynı şekilde bu ameliyatın on beş dakika kadar solunum durmasının anorrmal müdahalenin de geç yapıldığını söylüyor. İl sağlık müdürlüğüne şikayet ettik kusur durumu araştırılacak zaten ama ben cezai sorumluluğunu merak etmiştim. yanıtlar için teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi