Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

kadının evlilik sonrası soyadı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-11-2009, 14:33   #1
f.a

İnceleme kadının evlilik sonrası soyadı

"Ankara 5'inci Aile Mahkemesi Hâkimi, kızlık soyadını kullanmak için dava açan evli Dr. B.... Ç...'nın isteğini haklı buldu."

Ben de bu durumu burda paylaşmak istedim.

Evlenme ile kadının erkeğin soyadını almasının nedeni; söz konusu birlikteliği ve ailenin birliğini temsildir. bu nedende aslında eşitliğe karşı bir durum söz konusu değildir. eşitsizlik şu noktada ortaya çıkmaktadır: neden erkeğin soyadı?

Aslında bu durum TMK'dan evin reisi erkektir ibaresi çıkarılırken söz konusu olmalıydı ve bu hüküm çıkarılırken evlilikte soyadını düzenleyen hüküm de bu yeni duruma uygun hale getirilmeliydi. evin reisinin erkek olduğuna dair hüküm kaldırıldıktan sonra soyadı ile ilgili hüküm eşitliğe uygun olarak şu şekilde düzenlenebilirdi diye düşünüyorum: "evlilik birliğini temsil amacıyla aile ortak bir soyadı kullanmalıdır.bu soyadı eşlerin tercihine bağlı olarak kadının soyadı veya erkeğin soyadı olabilir.Ayrıca kendi soyadı kullanılmayan eş dilerse önceki soyadını ortak soyadından önce getirmek şartıyla kullanabilir"

Bu benim kişisel fikrim tabii.
Yorumlarınızı bekliyorum.
Old 09-11-2009, 20:37   #2
AV.FURKAN90

Şahsen ben karımın benim soyadımı almasını isterim. Bunun eşitlikle bi alakası olmadığını düşünüyorum. Bu durum her yerde böyle ve bence her bayan kocasının soyadını almalı.
Old 09-11-2009, 22:07   #3
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
ben karımın benim soyadımı almasını isterim

Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay sizin düşüncenizi destekliyor.

Fakat AİHM ;Tekeli/Türkiye kararında(Anayasa mahkemesi kararından sonraki tarihte) böyle düşünmediğini açıkladı.

Şairin dedği gibi;
"anlamak gideni ve gelmekte olanı"
Old 09-11-2009, 22:10   #4
üye8180

Alıntı:
Yazan AV.FURKAN90
Şahsen ben karımın benim soyadımı almasını isterim. Bunun eşitlikle bi alakası olmadığını düşünüyorum. Bu durum her yerde böyle ve bence her bayan kocasının soyadını almalı.

Size katılmıyorum. Kadın, niye kocasının soyadını almalı ki ? Soyadı, soybağını, hangi soya bağlı olduğumuzu belirler. Kadın biriyle evlenince soyu mu değişiyor da, kocasının soybağını temsil eden ismi almak zorunda kalıyor? Bence çok saçma. Evlenince soy değişmez, aynı kalır. Erkeğin soyadını almak zorunda bırakan iç hukuk mevzuatı da, kadının ulusalüstü sözleşmelerle korunmuş insan haklarına açıkça aykırılık teşkil eder.
Old 10-11-2009, 20:22   #5
AV.FURKAN90

Bir bayan olarak boyle düşünmekte haklısınız belki ama bu olay erkekler için bu kadar basit değildir diye düşünüyorum.
Old 11-11-2009, 13:19   #6
üye8180

Alıntı:
Yazan Av.FURKAN90
bu olay erkekler için bu kadar basit değildir diye düşünüyorum

Basit değildir derken ?? Bir erkek, eşine soyadını verince iyi bir şey mi yapmış oluyor, kendisine artı bir değer mi kazandırmış oluyor ? Eşler farklı soyadını kullansa ne olur ? Ne güzel, hangisi, hangi soydan geliyor, belli de olur. Kadının soybağı da hiçe sayılmamış olur.
Old 11-11-2009, 13:58   #7
Mustafa Sırakaya

Peki o zaman ortaya bir sorun daha çıkmakta bana göre, siz çocuğunuzla ayrı soyadı taşımayı nasıl değerlendiriyorsunuz.
Kadın kızlık soyadını kullanırsa, çocukların soyadı ne olacak. Yani çocuklar sadece babanın soyundan gelir diye bir durum ortaya çıkmaz mı?
Old 11-11-2009, 14:37   #8
rudy baylor

Çiftlerin kullanacakları soyadını ortaklaşa seçmeleri kulağa hoş geliyor. Ama yeni bir anlaşmazlık mevzuu da olabilir tabi)) her ne kadar tarafların ortaklaşa bir soyadı seçmeleri veya kendi soyadını kullanmaya devam etmek isteyen kadının kendi soyadıyla kalması hakkaniyete uygun gibi dursa da, kadının erkeğin soyadını almadığı bir sistem,mevcut nüfus sistemini tepeden tırnağa değiştirmeyi gerektireceği için kimse buna cesaret edemiyor ve en ortalama yöntem olarak, kadının isterse eski soyadını da yenisine ekleyerek kullanabileceği usul uygun görünüyor. tabi,hala kadınların kafasındaki soru bir köşede elma kurdu gibi beyinleri kemirmeye devam ediyor,"neden erkeğin soyadı?"
Old 11-11-2009, 15:35   #9
üye8180

Alıntı:
Yazan rudy baylor
neden erkeğin soyadı

Ya da erkeğin soyu, kadının soyundan üstün mü ki, erkeğin soyadı,

alt düşünceler olarak : Soyu erkek belirlediğine göre;

Erkek çocuk doğurmak, kız çocuk doğurmaktan üstün müdür ?

Erkek kadından üstündür sonucuna ulaşabiliyoruz rahatlıkla... Eşitsizliğin resmidir.
Old 11-11-2009, 16:14   #10
Atahun

Varsayalım, kadın evlenirken hem kızlık soyadını, hem de erkeğin soyadını aldı. Bu kadının adı, Zeynep Özcan(kızlık soyadı) Yılmaz (erkeğin soyadı) olsun. Çocukları oldu, adını Fadime koydular. Çocuk oldu Fadime Özcan Yılmaz. Fadime evlendi, kendi soyadını da kullanmak istedi. Tabi eşinin soyadını da... Devamının nasıl olacağı malüm.

Şimdi bu durum sizce iyi mi? Üstelik ne gereği var?

Açıkçası ben de karşıyım.
Old 11-11-2009, 16:23   #11
üye8180

Alıntı:
Yazan Atahun
Açıkçası ben de karşıyım

Madem iki soyadı kullanmak, külfetli olur diye düşünülüyor. Öyleyse, eşlerden birinin soyadı aile soyadı olsun. Artık kadın mı baskın çıkar, erkek mi baskın çıkar, bu, her ailenin kendisinin bileceği bir iş.

Ya da, evlenince erkekler, eşlerinin soyadını alsınlar. Bakın o zaman gıkımız çıkıyor mu ?
Old 11-11-2009, 16:28   #12
Atahun

Alıntı:
Yazan Av. Neslihan
Madem iki soyadı kullanmak, külfetli olur diye düşünülüyor. Öyleyse, eşlerden birinin soyadı aile soyadı olsun. Artık kadın mı baskın çıkar, erkek mi baskın çıkar, bu, her ailenin kendisinin bileceği bir iş.

Ya da, evlenince erkekler, eşlerinin soyadını alsınlar. Bakın o zaman gıkımız çıkıyor mu ?

Bence de... Eski köye yeni adet getirmemek lazım.
Old 11-11-2009, 16:52   #13
tugba_hukuk

Ben eşlerin soyadının aynı olması gerektiğini düşünüyorum. Hangi soyismin seçileceğini eşlerin birlikte karar vermesi düşünce olarak güzel ama uygulamada(bizim ülkemizde) eşlerin ortak kara vermesi zor. Evlenemeden ayrılmalara neden olabilir.
Old 17-11-2009, 11:45   #14
ORHAN BOZDERE

bence bu konu sadece eşler arsında olan bir konu değil. aynı zamanda çocukları da ilgilendirmektedi. bu nedenle taraflardan biri fedakarlık göstererek diğer eşin soy adını almalıdır. ancak soy adının bir soyu belirtmesi ve bu nedenle soyunun yani sadece anne babanın değil aynı zmanda büyük baba ve geriye doğru olanların birlikte soyadı olarak kullanılmalı. ama hangi tarafın soy adı kullanılmalı anne mi yoksa baba mı? bu konuda islam dini babanın soy adının kullanılmasını uygun görmekte. ülkemizde de bu zmana kadar baba tarafının soy adı alınmaktadır. bu nedenle de ben bayan olan tarafın fedakarlık göstermesi gerektiğini düşünüyorum
Old 17-11-2009, 14:45   #15
rudy baylor

" ben bayan olan tarafın fedakarlık göstermesi gerektiğini düşünüyorum"
Evlenilir,kadın erkeğin soyadını alır. Kadın kendi soyadından vazgeçerek fedakarlık yapar.Çocuk doğar,adını baba koyar,ya babaannenin ya dedenin adı konulur. Kadın fedakarlık yapar. Adam evde olmadık şeyden bağırır çağırır,tatsızlık çıkarır,kadın alttan alır,sesini çıkarmaz,fedakarlık yapar. Kadın dişinden tırnağından artırır,biraz para biriktirir,erkek, "kardeşim iş kuracak,dıdının dıdısı evlenecek, ıvır zıvır..."der,parayı alır,bilezikleri bozar,kadın sesini çıkarmaz,fedakarlık yapar. Kadın güç bela bir iş bulur,canını dişine takar çalışır,aldığı üç kuruşu da adama verir,adam alır,kadın fedakarlık yapar. Geçek şu ki değil hukuk sistemi,hayat sistemimiz "kadının fedakarlık yapmasına" odaklıdır zaten. Hukuk da hayat kurallarına paralel gidiyor işte. Neden ama diyen kadın da zaten "asilikle" "isyankarlıkla" suçlanır,yuvayı dişi kuşun yapacağı kafasına bir kez daha kakılır, o da "ben zaten yok sayılıyorum,soyadım yok sayılmış çok mu" der!!!
Old 17-11-2009, 15:04   #16
ORHAN BOZDERE

haklısınız, söylediğiniz konularda kadınlar fedakarlık göstermekte ancak bu konu bana göre söylediklerinizden farklı, söylediklerinize gelince onların düzelmesi ne hukukla olur ne de toplum yapısının değiştirilmesiyle... ancak bilinçli insan yetiştirmekle olur
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi