Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

UYAP'ın Avukatlık Yasası'na aykırı uygulamaları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-02-2009, 15:31   #1
Avukat Hakan Eren

Varsayılan UYAP'ın Avukatlık Yasası'na aykırı uygulamaları

Sevgili meslektaşlarım,

Bilindiği üzere, avukatların taraf vekili olmadıkları dosyaları inceleme usulü, Avukatlık Yasası’nın 46. madde hükmünde düzenlenmiş olup avukat veya stajyer avukatın vekaletname ibraz etmeksizin dava ve takip dosyalarını inceleyebileceği ve bu inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesinin zorunlu olduğu hükme bağlanmıştır.

Buna göre dosya incelemek isteyen avukat kendini tanıtır; dava veya takip dosyasını inceleme isteğini ifade eder ve dosyayı inceler. Bu yasal düzenlemede, avukatın dosya inceleme isteğinin ilgililerce yerine getirilmesinin zorunlu olduğu da ayrıca hükme bağlanmıştır. (m.46/II c.2)

Bu hakkın kullanılma şeklinin, Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) sistemindeki uygulamasına bakacak olursak; sisteme e-imza ile giren avukatlar, taraf vekili olmadıkları dosyaları incelemek için onay istemek durumundadırlar. Bu onay, dava dosyalarında mahkeme yargıcı / başkanından, takip dosyalarında ise icra müdüründen istenmektedir.

Sistem, onayı verecek olan makama, onayı verme ya da onay istemini reddetme imkanı tanımıştır. Buna göre, dosya inceleme talebi ile karşılaşan yargıç (ya da icra müdürü) Avukatlık Yasa’nın 46. madde hükmünün açık düzenlemesine aykırı bir biçimde, avukatın dosya inceleme istemini reddedebilecektir, ki uygulamada avukatların UYAP üzerinden dosya inceleme isteklerinin kimi zaman ilgilisi tarafından reddedildiği bilinen bir gerçektir.

UYAP sisteminin, avukatın dosya inceleme isteminin reddedilmesi imkanını / ihtimalini ortaya koyan bu özelliği, Avukatlık Yasa’nın 46. madde hükmüne açıkça aykırıdır.

Avukatlık Hukuku’na, ve savunma hakkına açıkça aykırı bu sistemin değiştirilerek, avukatın dosya inceleme hakkına fiilen getirilen sınırlamanın kaldırılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda, tüm üyelerin değerli görüşlerini paylaşmalarını diliyorum. Selam ve saygılarımla...
Old 06-02-2009, 19:25   #2
Av.Barış

Bu konuda ki fikrimi daha önce başka bir konuda ifade etmiştim.

Burada size tamamen katılıyorum.Uyap sistemi hazırlanırken biz avukatlar yine göz ardı edildik.Hakim ve Savcılar uyap konusunda nufus-sabıka kaydı çıkarma ve istenilen dosyalara bakma yetkisine sahip iken biz kendi dosyalarımıza dahi bazen bakamıyoruz.

Ayrıca şu'nu belirtmek gerekir.Avukat sadece kovuşturma dosyasına değil hazırlık dosyasına'da bakabilmelidir.Gizlilik kararı verilen dosyalar için bu yetki sınırlanabilir.Diğer durumlarda hazırlık dosyalarınında bize açık olması, gerektiğinde hazırlık dosyasının ne durumda olduğunu öğrenmemiz gerekir.
Old 06-02-2009, 21:56   #3
didem kunal

UYAP sistemi bizlere kolaylık sağlayacağına daha çok bizlere ayak bağı oluyor bence. Kitlenip kalan sistem saatlerce kuyrukta bekleme zorululuğu doğurduğu gibi son günlü dava açma sürelerimizi de ziyan etmekte
Old 11-02-2009, 23:46   #4
pir_i fani

Daha düne kadar daktilolarlaydık, bilgisayar ve internet geldi.Çok güzel.İşte teknolojiyi kullanmak bu dedik.Ama bu Uyap proğramı asa PRATİK değil, bir çok kısmı mantıksız, ne avukatlık kanununa sığıyor ne başka kanunlara, yönetmeliklere bile sığmıyor. Uyap konusunda tüm personel,hakim ve savcılar bir eğitim aldılar.Bilgisayardan anlamayan amir-memur kalmadı.Ancak genç yaşlı bir çok avukat halen Uyapa yabancı, usb belleklere yabancı.Kendi kullandıkları proğramları bile tam çözemeden, Uyapı çözmelerini beklemek zor.Çünkü sözde eğitim alan tüm uyapçılar bile uyapan bihaber,
Old 12-02-2009, 21:06   #5
persona

Bazı yayın kanallarından bizlere ulaşan bir görüşe göre, sistem Hakim ve Savcıların aktivitelerinin kayıtlarını tutmak asıl amacıyla kurulmuş. Yani sisteme şifresiyle giriş yapan tüm hakim ve savcılarımızın sistemdeki tüm faaliyetleri çok yakından izleniyor, onlar hakkında Big Brother tarafından kesin yargıya böylece varılıyormuş...

Bu anlamda bakıldığında Avukatların sistem dışı kalmaları onları bir anlamda özgür bırakıyor gibi, ne dersiniz bardağın dolu tarafına bakmaya çalışmak her zaman en iyisi değil mi ?

saygılar.
Old 12-02-2009, 22:23   #6
mdelen82

bu arada önceden vekaletsiz dosyaları onay aldıktan sonra her zaman görüntüleyebilirken şimdi ise her bir görüntülemede tekrardan onay almak gerekiyor.
Old 07-08-2009, 14:31   #7
Av.Kerem VURAL

Yaklaşık 2 haftadır UYAP kapsamında Vekaletsiz Dosya inceleme talebim beklemede. Acaba ben mi bir yerde yanlış / noksan birşey yaptım diye düşünüyorum?
Old 07-08-2009, 23:33   #8
salimengin

Bir icra dosyasında borçlunun aracına haciz konulması talebinde bulunduk.Talebimiz kabul edildi.Fakat Uyaptan haciz konmadı daha doğrusu konamadı.Malum Uyap...Öbür gün borçlu noter kanalıyla aracı satmış.1 dakika sonra bizim dosyadan aracın kaydına haczimiz işlenmiş.Noterdeki satış bizim hacizden tam bir dakika önce yapılmış.
Al burdan yak misali.
Old 16-08-2009, 09:21   #9
erturkerdal

Alıntı:
Yazan Av.Kerem VURAL
Yaklaşık 2 haftadır UYAP kapsamında Vekaletsiz Dosya inceleme talebim beklemede. Acaba ben mi bir yerde yanlış / noksan birşey yaptım diye düşünüyorum?

Avukat bey, hakim UYAP kullanmıyorsa sizin onay 2 hafta değil, 2 yıl bile bekler. Örnekler tecrübe ile sabittir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi