Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Meslekte Yapilan Hatalar

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-06-2007, 12:26   #31
Av. Çetin

Henüz stajımın başlarında iken ADİ KİRAYA VE HASILAT KİRALARINA AİT TAKİPTE ÖDEME EMRİ gönderdiğim borçluya, 30 günlük ödeme süresini beklemem gerektiğini unuttuğum için 7 günlük itiraz süresi sonrasında hacze gitmiştim. Daha da acısı haciz yapamayacağımı bana borçlunun hatırlatması oldu.:S
Old 21-06-2007, 12:28   #32
halit pamuk

Sayın Paranoidandoroid,

Bence de meslekte yaptığınız çok büyük bir hata olmuş.

Çıkardığımız sonuç nedir?

Duruşmalara girerken piersingimizi itinayla saklamalıyız:
Old 21-06-2007, 12:42   #33
ParanoidAndroid

Sayın Korayad, aslında siz sonucu doğru çıkarmışsınız İyi ki "itiraf.com'da yazmayayım, okuyan çok olur" dedim (!); burda da buldunuz beni
Old 22-06-2007, 10:23   #34
erdemlihukukcu

Henüz iki aylık bir avukat olarak ben de bir anımı paylaşmak istiyorum.Yazarken bile öyle utanıyorum ki yüzümü elimle kapatıyorum Cmk listesine girdiğim günden beri yaşça benden büyük olan meslektaşlarıma ne yapmam gerekiyo,ne söylicem? diye soruyordum.Aldığım cevaplar hep aynıydı,"hiçbişey yapmıyosun,oturup imze atıp geliyosun" ya da "savunmaya ekleyeceğimiz bir husus yoktur" diceksin.İyi o zaman dedim ya dertlenmeye gerek yok Olaya gelince;günlerden birgün cmk listesinde günün nöbetçi sanık-şüpheli müdafiiyim.İlk önce savcılıktan çağrıldım,avukat hanım ifade var gelir misiniz dediler.Savcıllık kalemine çıktım.Zaten ifade alınmaya başlanmıştı.İfade tutanağına imza atıp çıktım.Ohhh dedim dedikleri gibiymiş gerçekten.Aradan çok geçmedi tlfonum çaldı avukat hanım sorgu var gelir misiniz?Sulh ceza hakiminin odasına girdim,oturdum.Hakim bey hiçbişey söylemeden dosyayı uzatıverdi önüme.Kalınca da bi dosya sanki anlatsa ne olur diye kızıyorum içimden,bi yandan da olayı anlamaya çalışıyorum,neyse ifade tutanağını okudum.hakim bey tamam mı avukat hanım dedi,tamam dedim!!!(ama değildi)Şüpheliyi çağırdı odaya.Sorguya başladı.Sorgu bitti,baba döndü şüpheli müdafiiden soruldu!!!! "Savumaya ekleyeceğimiz bir husus yoktur hakim bey"dedim ve bi sessizlik oldu.Hakim,katip,şüpheli hepsi birden bana bakıyo Hakim bu kadar mı avukat hanım dedi!Evet dedimUzunca yüzüme baktıktan sonra neyse biz biraz bişey ekleyelim dedi,başladı yazdırmaya:şüphelinin ikametgahı sabit olduğundan tutuklanma kararının kaldırılmasını talep ediyoruz dedi" ben dedim yani !!!! Kıpkırmızı olmuştum utancımdan oturduğum koltuk mezarım olmuştu sanki O gün bugün ne hakimin odasına ne de kalemin oralara yaklaşabiliyorum.Hakimi görünce beni görmesin diye hemen kendimi bi köşeye atıyorum Bu olay bana ne öğretti peki "BİLGİ HERŞEYDİR"
Old 22-06-2007, 23:06   #35
tuval2310

mrb,
ben bu yıl okulu uzattım ama yıne de evde bos bos oturmayayım dıye bir büroya gittim(sene başında)..sudan çıkmış balık gibi uygulamayla ilgili hiç bir şey bilmiyorum,daha önce hiç hacze gitmemişim,dosyada ne olur ne olmaz dogru düzgün bilmiyorum..avukatım da saolsun pek bilgi vermeyi sevmezdi,işi verir git yap derdi..
bir gün elime dosyayı tutuşturdu hacze git,dedi,tutanaktan da örnek al...ben bi sevinç,ilk kez hacze gidiyorum diye güle oynaya gittim..
işimizi bitirdik,döndük,taksi durdu adliyenin önünde..memur da biraz ters anladı da benim 'çömez' oldugumu..tutanaktan örnek alacagımı söyledim,siz imzanızı atın sonra alırsınız benden örnegi dedi..ben de inip büroya geldim..
bizim avukat abla bir telaşlandı tutanagın fotokopisi yok diye bir büyüttü olayı,bu defa ben cok kötü hıssettım kendimi,cok fahiş bir hata yapmışım da büyük bir hak kaybına ugratmışım gibi davrandı..ben zaten cekine cekine gidiyorum o zamanlar adliyeye,hiç bir şey bilmiyorum.. o o kadar büyük tepki gösterince ben de cok büyük bir hata yapmışım gibi suclu hissettım kendımı..gunlerden de cumaydı üstelik,pazartesiye kadar vicdan azabı cektim,niye ısrar edip de almadım ki diye..
pazartesiyi zor ettim,sonradan acı bir şekilde ögrendim ki memur zaten onu dosyaya koyacak,biz de istediğimiz zaman örnegini alabilecektik..ama keşke avukatım bu kadar basit bir olay için bu kadar paniklemeseydi benim de gözümü o kadar korkutmasaydı,tutanagın dosyaya konulacagını,hata yapmadıgımı söyleseydi..şimdi anlatınca hatırladım ne kadar korktugumu..
Old 24-06-2007, 22:56   #36
dilekgulsen

2. Sulh Hukuk mahkemesinde bir duruşmam var. Saati 9.40. Ben 9.15' te duruşma salonundayım. Girerken mübaşire dosya numaramı söylüyorum ve soruyorum " dosyamı aldınızmı ' mübaşir cevaplıyor: " hayır avukat hanım bekleyin 'Ben oturuyorum sıramı bekliyorum Saat 10.00 olur , 10.30 olur artık dayanamam tekrar giderim mübaşirin yanına ' hadi artık duruşma saati çoktan geçti alalım artık şu dosyayıda ben gideyim işlerim var' diyorum. mübaşir ' avukat hanım saati gelmeden almayız ' diyor. ' saati çoktan geçti bakın 9.40' taydı diyorum açıp bir önceki celsenin tutanağını gösteriyorum. mübaşir ' avukat hanım dosyanız 3. Sulh hukukta boşuna bekliyorsunuz burda ' diyor. ben ŞOK!! itirazın iptali davası ve karara çıkacak bir dosya üstelik müvekkil 2 güne arayan bir tip..Panik halinde 3. SHM' ye gidiyorum soruyorum " dosyamı aldınızmı " mübaşir " davalı asil geldi davayı takip etmiyoruz dedi dosyanız müracaata kaldı " ben tekrar ŞOK!!! diyeceksiniz bunda ne var. yenilersin olur biter. Ama öyle bitse.. Beraber Çalıştığım avukata bunu izah edene kadar ve müvekkile açıklayana kadar ne çektim. Müracaata kalan dosyaya gelince aynı gün yeniledim yeni duruşma günü 11.09.2007.. Nemi olacak 11 eylülde dosya karara çıkacak. ve boşu boşuna dava 3 ay uzamış olacak
saygılarımla...
Old 25-06-2007, 01:02   #37
Av.Gülsüm Sezen

Öncelikle gerçekten aklınıza sağlık Sayın Nakil..Hem faydalı, hem eğlenceli bir konu olmuş Tabii bazı mesajlarda da içim acıdı.

Sıra bende: Ağır Ceza Mhk.de duruşma var, araya tutuklu dosyalar girdiğinden epey bekledim. Neyse ki öğle arası girmeden aldırdım dosyayı, geçtim yerime. Heyetle göz göze gelip gülümseştik..Başkan hala gülümsüyor..Başımla selam alıp gülümsedim yine, ama anlam da verememiştim tebessümün uzamasına..derken.."Avukat Hanım, cübbeniz?".. "Aaa, giymemiş miyiiim?" O "ağır" ortam sayemde tebessüme boğuldu, n'apim; o kadar bekleyince ben cübbemi giydim de bekliyorum sanmışım
Old 25-06-2007, 11:58   #38
Av_Ece Altunay Önal

Yukarıda bahsettiğim olaydan sonra birlikte çalıştığımız avukat bana "Bizim meslekte yasaya aykırı bir hatayapmadığın sürece herşeyin bir çözümü var " demişti..Hata yapmayı elbette kimse istemez ama en azından biraz daha rahatım artık, kendimi paralamıyorum
Old 16-09-2007, 02:35   #39
üye18721

DGM"de görülen bir duruşmaya müştekilerden birinin vekili olarak katılmıştım. Birden fazla müşteki var ama tek vekil benim.Karşı tarafta ise yine çok sayıda sanık var-Toplu bir dava- Sanık tarafın en az 20 vekili var. Vekillerin hepsi de ünlü avukatlar. Sırayla söz alıyorlar savunmalarını yapıyorlar. Bu arada ben dalmışım ve oturduğum sandalyede bacak bacak üstüne atmışım; hiç farkında değilim .Sanık vekillerinden birinin el işaretiyle uyarması üzerine hemen toparlandım ve hanım hanımcık oturdum.
Old 17-10-2009, 11:47   #40
elevent

Stajyerken keşif için hakimden gün almak üzere hakimle konuşuyorum. Hakime hanımın elinde defteri, kendisine uygun olan günleri söyledi, ben de zaten duruşmadan duruşmaya koşan bir avukat olmamanın rahatlığıyla söylenen ilk tarihi kabul ettim. Gönül rahatlığıyla adliyeden çıktım, eve geldim. İlk defa keşfe gidecek olmanın heyecanını taşıyordum. Yattım... uyudum... gecenin bir vakti dehşet içinde uyandım. Çünkü keşif günü önemli bir işim vardı. O gün evlenmem gerekiyordu. Keşfi yanlışlıkla düğün tarihine almıştım. Ertesi gün hakime gidip, durumu anlattığımda gülmemek için kendini zor tutarak bana yeni bir keşif günü verdi.Uzun zaman o adliyeye gitmedim.
Old 17-10-2009, 11:49   #41
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan elevent
Ertesi gün hakime gidip, durumu anlattığımda...
Ben olsam ertesi gün evlendirme memuruna gidip durumu anlatırdım...
Old 17-10-2009, 21:52   #42
kalem59

Varsayılan Cubbesız avukat

Bır avukat arkadasım durusmayı cübbesız olarak gırmiş Hakimde nezaket göstermiş olsa ki ikaz etmemiş Tam durusma bıtmiş salondan cıkarken elinde cübbesini gorunce dönmüş hakimden dalgınlıgından dolayı özür dilemiş.Bu sırada karsı tarafın avakatı ' Bu olan ne olacak Ben gecen gun durusadan sonra cubbeyle buroya kadar gıtmişim Buroya varınca cubbeyı sırtımda gorunce fark ettim' demiş Arkadasın burosuda tam da meydanda. Adliyeye 500 mt uzaklkta O an salondaki herkes basmıs kahkahayı
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi