Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Süre Uzatım Dilekçesine İtiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-03-2017, 23:26   #1
GiorgioGiorgio

Varsayılan Süre Uzatım Dilekçesine İtiraz

Merhabalar;
Davacı vekili olduğum müdahelenin men'i davasında davalı vekili süre uzatım dilekçesi vermiş. Davalı vekilinin hiç bir somut gerekçe göstermeden yapmış olduğu bu talep mahkemece kabul edilmiş. HMK hükümleri çerçevesinde davalıya ek süre verilmesi yönündeki bu ara karara itiraz etmem mümkün müdür?
Teşekkürler.
Old 27-03-2017, 12:06   #2
av.gokcen

Merhaba,

Ek süre verilmesine ilişkin karara itiraz etmeniz mümkündür.

HMK madde 127;
Cevap dilekçesini verme süresi, dava dilekçesinin davalıya tebliğinden itibaren iki haftadır. Ancak, durum ve koşullara göre cevap dilekçesinin bu süre içinde hazırlanmasının ÇOK ZOR yahut İMKANSIZ OLDUĞU DURUMLARDA, yine bu süre zarfında mahkemeye başvuran davalıya, bir defaya mahsus olmak ve bir ayı geçmemek üzere ek bir süre verilebilir.

HMK madde 127 gerekçesinde;
“…Ancak, bu ilâve sürenin verilmesinde hassas davranılması, bir taraftan davanın daha başlangıcında gereksiz yere uzatmasına sebep olacak uzunlukta bir süre verilmemesi, diğer taraftan da davalının savunma hakkının zaman baskısı altında kısıtlanmaması gerekmektedir.
Cevap dilekçesinin hazırlanabilmesi için, kapsamlı bir çalışmanın gerektiği, örneğin, önemli ölçüde hesap, bilanço, defter yahut depo kontrolünün yapılmasının kaçınılmaz olduğu ve benzeri durumlarda, olayın özellikleri ve işin niteliği dikkate alınarak bir defaya mahsus olmak ve bir ayı geçmemek üzere ek bir süre verilebilecektir. …Bu nedenle, ek sürenin belirlenmesinde gerekli titizliğin gösterilmesi gerekecektir…” ifade edilmektedir.

İyi çalışmalar
Old 30-03-2017, 17:56   #3
guney1988

Alıntı:
Yazan GiorgioGiorgio
Merhabalar;
Davacı vekili olduğum müdahelenin men'i davasında davalı vekili süre uzatım dilekçesi vermiş. Davalı vekilinin hiç bir somut gerekçe göstermeden yapmış olduğu bu talep mahkemece kabul edilmiş. HMK hükümleri çerçevesinde davalıya ek süre verilmesi yönündeki bu ara karara itiraz etmem mümkün müdür?
Teşekkürler.

Kanunen itiraz etmeniz mümkün olsa da uygulamada genelde hakimler durumun zorluğuna imkansızlığına pek bakmıyorlar. O yuzden bir sonuç alacağınızı düşünmüyorum ama tabi denemekte yarar var. İyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi