Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

haciz fekki/yeniden haciz halinde sıra

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 03-01-2012, 09:57   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan haciz fekki/yeniden haciz halinde sıra

borçlunun maaşına koyduğumuz hacizde 2.sıradayız.Borçlu maaşındaki haczin kaldırılmasını ,bankadan kredi çekmesi gerektiğini ,karşılığında kısmi bir ödeme yapmayı ve geri kalan borç için yeni senet vermeyi teklif ediyor.Bunu kabul edersek; yeniden haciz koyduğumuzda hacizdeki sıramızı korumak için ne yapmalıyız.taahhüd alırsak nelere dikkat etmeliyiz.alacak kalemlerini ayrı ayrı belirtip tahhüt hazırlamam ve 4 eşit taksit belirlemem yeterlimidir?dikkat etmem gerekenler nelerdir?
Old 03-01-2012, 10:40   #2
üye7160

haczinizi fek ettikten sonra yeniden haciz istemeniz halinde eski sıranızı korumanız mümkün değil malesef.Sizin fek işleminizden sonra konulacak hacizler öne geçecektir.

taahhütlerde yapılacak işlemler,

- her alacak kaleminin ayrı ayrı belirtilmesi,
- taksitlerin aydan aya ödenecek olması
- borçlunun borca yeter malının haczedilmiş olması
- her taksitin borcun 4/1 inden az olmaması
- ilk taksitin peşin verilmesi
- tarafların karşılıklı olarak kabul beyanları
Old 03-01-2012, 11:17   #3
av.yağmur deniz

bu konuyla ilgili borçlunun "sıramızın korunacağına dair muvafakatını alırsak" sorun yaşanmayacağına dair bir yazı okumuştum.Ancak şimdi bulamadım buna dair bilginiz varsa aktarabilir misiniz.Borcunu ödeyemeyen borçlunun kredi çekmesi ilginç geldi bir tuzağa düşmeyelim.
Old 03-01-2012, 11:21   #4
üye7160

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
bu konuyla ilgili borçlunun "sıramızın korunacağına dair muvafakatını alırsak" sorun yaşanmayacağına dair bir yazı okumuştum.Ancak şimdi bulamadım buna dair bilginiz varsa aktarabilir misiniz.Borcunu ödeyemeyen borçlunun kredi çekmesi ilginç geldi bir tuzağa düşmeyelim.

haciz sıralamasına borçlunun karar veremeceğini düşündüğünüzde bana pek akla uygun gelmedi açıkçası..borçlu muvaffakatinin yasanın önüne geçebileceğini sanmıyorum.zira bu durum muvazaalı işlemlere yol açabilir.
Old 03-01-2012, 11:44   #5
GÜLSÜM ÖNAL

Taahhütlerde her bir taksit bedelinin asgari ücret altında olmamasına da dikkat etmek gerekiyor. maalesef borcun tamamına değil de sadece taksit miktarına bakarak asgari ücret altında ise ceza verilmiyor. Bölgesel uygulama farkları olabilir !!
Old 03-01-2012, 12:03   #6
kilit27

Alıntı:
Yazan av.yağmur deniz
sayın meslektaşım, borçlu icra dairesine gelerek maşşından belli bir miktarın kesilmesine muvafakat edebilir. böyle bir durumda borçlunun çalıştığı kurum sıra gözetmeksizin muvafakat miktarı kadar kesinti yaparak dosyanıza göndermek zorundadır. iyi çalışmalar
Old 03-01-2012, 12:51   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan kilit27
sayın meslektaşım, borçlu icra dairesine gelerek maşşından belli bir miktarın kesilmesine muvafakat edebilir. böyle bir durumda borçlunun çalıştığı kurum sıra gözetmeksizin muvafakat miktarı kadar kesinti yaparak dosyanıza göndermek zorundadır. iyi çalışmalar

Sayın Kilit,
burada maaş haczinin fekkinden bahsediliyor.kaldırılmış bir hacizde ,olmayan bir haciz için sıranın baki kalması için borçlunun muvaffakatinin geçerli olması mümkün değildir.Sizin bahsettiğiniz hususda bir maaş haczidir.Burada borçlu zaten maaş kesintisine yanaşmıyor.kredi kullanabilmek için maaş kesintinin olmaması gerektiğini beyan etmiş.Avukat arkadaşımızda hem haczi kaldırıp hem sıramı nasıl korurum diye sormuş.bu durumda sıranın korunması mümkün değildir.
Old 03-01-2012, 12:58   #8
kilit27

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Kilit,
burada maaş haczinin fekkinden bahsediliyor.kaldırılmış bir hacizde ,olmayan bir haciz için sıranın baki kalması için borçlunun muvaffakatinin geçerli olması mümkün değildir.Sizin bahsettiğiniz hususda bir maaş haczidir.Burada borçlu zaten maaş kesintisine yanaşmıyor.kredi kullanabilmek için maaş kesintinin olmaması gerektiğini beyan etmiş.Avukat arkadaşımızda hem haczi kaldırıp hem sıramı nasıl korurum diye sormuş.bu durumda sıranın korunması mümkün değildir.
Sayın Yıldız Hukuk,
söylediğinize %100 katılıyorum. Ancak benim söylemeye çalıştığım, anladığım kadarı ile borçlu kredi çekebilmek için maaş haczinin fekkini istiyor.Böyle bir durumda borçlunun maaş haczine ilişkin muvaffakatini icra müdürlüğünde alırsınız.Borçlu kredi çektikten sonra kurumuna tekrar yazarsınız. Öteki türlü borçlu yanaşmıyorsa eğer, tuttuğun balığı bırakmayacaksın!!!!
Old 03-01-2012, 13:05   #9
üye7160

Alıntı:
Yazan kilit27
Sayın Yıldız Hukuk,
söylediğinize %100 katılıyorum. Ancak benim söylemeye çalıştığım, anladığım kadarı ile borçlu kredi çekebilmek için maaş haczinin fekkini istiyor.Böyle bir durumda borçlunun maaş haczine ilişkin muvaffakatini icra müdürlüğünde alırsınız.Borçlu kredi çektikten sonra kurumuna tekrar yazarsınız. Öteki türlü borçlu yanaşmıyorsa eğer, tuttuğun balığı bırakmayacaksın!!!!

Sayın Kilit,
yinede alınan muvaffakat,fek ile yeniden haciz arasında ki geçen sürede başkalarınca konulacak hacizde arkadaşa öncelik tanımayacaktır.Sizinde dediğiniz gibi en iyisi tutulan balığı bırakmamak
Old 03-01-2012, 13:11   #10
kilit27

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
Sayın Kilit,
yinede alınan muvaffakat,fek ile yeniden haciz arasında ki geçen sürede başkalarınca konulacak hacizde arkadaşa öncelik tanımayacaktır.Sizinde dediğiniz gibi en iyisi tutulan balığı bırakmamak
sayın meslektaşım borçlunun muvafakitinin olması halinde, borçlunun çalıştığı kurum, sıra gözetmeksizin borçlunun maaşından kesinti yapmak zorundadır. zaten icra müdürlüğü de yazdığı müzekkereye sıra olsun olmasın muvafakat uyarınca borç bitinceye kadar aylık .... TL'nin kesilerek dosyaya gönderilmesine karar verir. bu nedenle her hangi bir hak kaybı olmaz düşüncesindeyim.
saygılarımla
Old 03-01-2012, 16:09   #11
av.remzi

Daha önce denemedim. Ancak icra dairesinden " haciz baki kalmak üzere şimdilik kesintinin durdurulması " talep edilir ve müzekkerede bu şekilde yazılırsa sorun halledilebilir. Kolaylıklar.
Old 03-01-2012, 16:55   #12
üye7160

Sayın Av.Remzi,
ben açıkçası böyle bir talebin kabul göreceğini sanmıyorum.dediğiniz durumda açıkça fek talebidir.bir haciz ya devam eder yada sona erer.ikisinin ortası bir durum yasada düzenlenmiş değildir.
Sayın Kilit ile de anlaşamadığımız nokta budur.Borçlunun muvaffakatide bir maaş haczidir neticede.Sıra meselesi değil burda ki asıl sorun.maaşında haciz olmasını kredi kullanabilmek için istemeyen borçlu dolayısı ile böyle bir muvaffakat de vermeyecektir.ve avukat arkadaşımız için sıkıntılı bir süreç başlayacaktır.karar vermesi gerek,ya riski göze alıp kredi kullanması için maaşda ki tüm kesintileri kaldıracak yada haciz sırasını bekleyerek maaştan borcun ödenmesini sağlayacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi