Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kira sözleşmesine yeni malikin eski sözleşmeyle bağlılığı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-08-2010, 03:42   #1
tarde.sed.tute

Varsayılan kira sözleşmesine yeni malikin eski sözleşmeyle bağlılığı

merhaba,bir konuda fikirlerinize başvurma ihtiyacı hisettim.içinde kiracı bulunan bir evi emlakçı vasıtası ile satın aldık.tahliye etmek gibi bir düşüncemiz yok zaten özellikle kiracı aramayalım diye böyle bir evi tercih ettik.sorunumuz şu: temmuzun 20sinde tapuda satış işlemleri yapıldı ancak kiracı biz ihtarname çekmeden kiranın tamamını eski malikin hesabına yatırmış.malik değişikliğini kiracıya emlakçı haber verecekti ama vermemiş.biz bunu öğrenince de emlakçı ev için masraflar yapıldı kira bedeli olan 300 TLyi oraya kullandık diyerek ödeme yapmaktan kaçınıyor. kiracı iyiniyetle ödeme yaptığı için kira borcundan kurtuldu fakat bu eski malik için sebepsiz zenginleşme teşkil etmiyor mu? biz masraflara ilişkin makbuz isteyeceğiz.eğer 300 TL tutarınca masraf makbuzu sunamazsa kira bedelini kimden nasıl talep edelim? eski mailke karşı haksız olarak aldığı kira bedelini bize vermesi için talep hakkımız var mı, yardımcı olursanız çok sevinirim..şimdiden herkese teşekkürler.
Old 01-08-2010, 11:06   #2
Admin

Tesbitiniz doğru. Eğer kiracı ödemesini belgelendiremezse, kiranızı kiracıdan, belgelendirirse, sebepsiz zenginleşmeye dayanarak eski malikten talep edebilirsiniz.
Old 01-08-2010, 13:45   #3
Av. Eyüp KATI

eski kiracıya haber verilmediği sürece o eski kiracıya iyiniyetle ödeme yaptı ise kira borcundan kurtulur. eski malik haksız iktisapta bulunmuş olması nedeniyle ondan talep etmek zorundasınız.
Old 01-08-2010, 18:04   #4
tarde.sed.tute

Bugün emlakçı ile konuştum,ben eski malikle konuşayım vs diyerek oyalamaya çalıştı ama bu konuda kararlı olduğumu söyledim,makbuz istedim. Hukukçu olduğumuzu bile bile hala bize bile böyle oyunlar yapıyorlar ya şaşırıyorum !! Bu durumda eğer bize ödeme yapılmazsa eski malike karşı sebepsiz zenginleşme davası mı açalım yoksa icraya versek daha mı kısa sürer süreç? Emlakçının sorumluluğu yönüne gidebilir miyiz acaba? Neticede onun ihmalkarlığı..Bir de kiracının eski malike ödediği depozitoyu,eski malikin bize devretmesi gerekiyor.bir de bu konuda konuşacağım..kendi paramızla,evimizle rezil olmak böyle bir şey olsa gerek!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi