Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Hukuki el atma davalarında husumet

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2013, 11:41   #1
İzzet Buzkan

Varsayılan Hukuki el atma davalarında husumet

Öncelikle vereceğiniz cevaplar için teşekkürler..
Müvekkile ait olan 194 m2'lik arsa ilçe belediyesinin düzenlemiş olduğu 1/1000 imar planında yeşil alan olarak gözükmesine rağmen belediye tarafından fiili olarak yeşil alan düzenlemesi yapılmamıştır. Kamulaştırmasız el atma davası açmamız durumunda, davalı olarak ilçe belediyesininin yanında büyükşehir belediyesinin de gösterilmesi gerekiyor mu yoksa sadece ilçe belediyesinin davalı olarak gösterilmesi yeterlimidir?
Old 16-03-2013, 14:09   #2
Av. Tevrat DURAN

Nitelemesini yaptığınız hukuksal uyuşmazlıkta sadece İlçe Belediyesi'ne husumet yöneltmeniz yeterlidir. Uyuşmazlık Mahkemesi'nin yargı yolu konusundaki kararlarını dikkate alarak davanızı açmanızda yarar vardır.
Old 17-03-2013, 18:31   #3
Av.Serhat Doğan

Meslektasima katiliyorum. Ayrica davayi ikisine de yonelttiginizde kaybiniz sadece biri acisindan maktu vekalet ucreti olacak; ciddi kaygiya gere yok.
Old 18-03-2013, 19:43   #4
İzzet Buzkan

Öncelikle cevaplarınız için teşekkürler..
27.3.2004 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 7/b maddesinde, “Çevre düzeni plânına uygun olmak kaydıyla, Büyükşehir belediye ve mücavir alan sınırları içinde 1/5.000 ile 1/25.000 arasındaki her ölçekte nazım imar plânını yapmak, yaptırmak ve onaylayarak uygulamak; Büyükşehir içindeki belediyelerin nazım plâna uygun olarak hazırlayacakları uygulama imar plânlarını, bu plânlarda yapılacak değişiklikleri, parselasyon plânlarını ve imar ıslah plânlarını aynen veya değiştirerek onaylamak ve uygulanmasını denetlemek; nazım imar plânının yürürlüğe girdiği tarihten itibaren bir yıl içinde uygulama imar plânlarını ve parselasyon plânlarını yapmayan ilçe ve ilk kademe belediyelerinin uygulama imar plânlarını ve parselasyon plânlarını yapmak veya yaptırmak.” Büyükşehir belediyesini görevleri ve sorumlulukları arasında sayılmıştır. Bu hüküm doğrultusunda ilçe belediyesinin yapmış olduğu 1/1000 uygulama imar planını denetleme yetkisi büyükşehir belediyesinde olması sebebiyle husumetin büyükşehir belediyesine de yönlendirilmesi gereklimidir diye de düşünüyorum.

Serhat bey maktu bir ücret olabilir ama bunu müvekkile izah etmek o kadar kolay olmuyor sizinde başınıza gelmiştir
Old 19-03-2013, 08:24   #5
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan İzzet Buzkan
5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunun 7/b maddesinde, ilçe belediyesinin yapmış olduğu 1/1000 uygulama imar planını denetleme yetkisi büyükşehir belediyesinde olması sebebiyle husumetin büyükşehir belediyesine de yönlendirilmesi gerekli midir diye de düşünüyorum.
Kamulaştırmasız el atma davasının konusu imar planı yapılması değil, kamulaştırma yapılmamasıdır.

Büyükşehir belediyesinin ilçe belediyesini kamulaştırma yapma konusunda zorlaması veya denetlemesi söz konusu değildir.

Yeşil alan 1/1000'lik planda düzenlendiğine göre ve kamulaştırma yapma yetkisi ve görevi de ilçe belediyesine düştüğüne göre , davada husumet ilçe belediyesine düşer; büyükşehire açılacak dava nafiledir.

Saygılarımla
Old 19-03-2013, 10:12   #6
zihnisinir

Varsayılan husumet

Meslektaşlarıma katılıyorum ayrıca bir sorum var. eğer yeşil alan değil de kreş olsaydı cevabınız ne olurdu?
teşekkür ederim.
Old 19-03-2013, 10:41   #7
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan zihnisinir
eğer yeşil alan değil de kreş olsaydı cevabınız ne olurdu?
Belediyeden imar planına özel eğitim alanı konmasını isteyen bakanlık kamulaştırmasını yapmalıdır. Kreşi hangi bakanlık istediyse kamulaştırmasız el atma davasında husumet o bakanlığa yöneltilmelidir.

Saygılarımla
Old 19-03-2013, 10:49   #8
zihnisinir

sorun şu ki herhangi bakanlık adına imar palan notu yok. yani hangi bakanlığın yada kurumun kreşi olacağı ya da özel kreş alanı mı kamu kreş alanı mı belli değil? ne yapılabilir?
Old 19-03-2013, 11:54   #9
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan zihnisinir
ne yapılabilir?
Benden cevap beklememeniz için cevap veriyorum: Bilmiyorum.
Old 19-03-2013, 11:56   #10
zihnisinir

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Benden cevap beklememeniz cevap veriyorum: Bilmiyorum.

SANIRIM BENİM YAPACAĞIM BURADA İDAREYE BAŞVURARAK İMAR PLAN NOTUNUN AYRINTISINI TALEP EDİP, İMAR PLAN DEĞİŞİKLİĞİ HAKKINDA DAVA AÇMAK OLACAK
Old 19-03-2013, 14:42   #11
fyz

İzzet Bey aynı konuya ilişkin davalarımızın hepsini sadece ilçe belediyesine karşı açtık, herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.
Old 19-03-2013, 17:06   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan fyz
İzzet Bey aynı konuya ilişkin davalarımızın hepsini sadece ilçe belediyesine karşı açtık, herhangi bir sorun ile karşılaşmadık.
Davanızın konusu KREŞ miydi?
Old 20-03-2013, 10:46   #13
fyz

Dava konumuz Kreş değildi Sn. Konyalı, kreş olması halinde durum ne olur benimde bir bilgim yok.
Old 20-03-2013, 17:44   #14
İzzet Buzkan

Sayın Konyalı bende sizin gibi düşünüyorum ama içime bir kurt düştü işte o yüzden çıkış arıyorum Yargıtay kararlarına da baktım ama buna dair bir karar bulamadım. Hukuki el atma konusunda son zamanda dava açan meslektaşlarım belki yardımcı olur diye düşünmüştüm
Old 20-03-2013, 17:46   #15
İzzet Buzkan

Bu arada sn. fyz'nin cevabından sonra bence hiç kurcalamadan davayı açsam iyi olacak
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi