Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

icra takibi açılmadan avukatlık ücreti ve faiz istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-04-2010, 11:43   #31
üye14072

eğer borçlunun müzayakasından faydalanılmışsa evet görevi kötüye kullanma olur
tarifeyi yani hakkını alırsın
birde faturanı kesersin,

avukatın müvekkilinden vekalet ücreti alması zoruinlu
karşı yanın sorumluluğu da orta yerde

bence, böle,

sevgiler saygılar
Old 02-04-2010, 12:32   #32
üye14072

bir de olayı tersten düşünün

işlerini takip ettiğiniz bir müvekkiliniz sizi aradı

filan avukat beni aradı,
falancaya olan borcumu unutmuştum,
hatırlattı ve ödememe istedi
fakat avukat borca bir sürü ilave yapmış,

ne yapıyım dedi.

ne cevap verirsiniz

ben şöyle derim.

avukattan randevu al
yarın sabah geliyorum de

ve
git hemen borç aslını öde,
banka veya ptt ile adrese teslim

sonra avukata git

çiçekde götür

avukat bey sayenizde büyük bir mahcubiyetimi onardım,

size teşekkür ederim
de

avukat beyde çiçeği akşam eve götürüp eşine
sana çiçemk getirdim
desin

saygılar sevgiler
Old 26-03-2013, 02:21   #33
müdafi

Konu eskimiş fakat yeni gördüğüm için iki satırda ben yazayım. Yani netice itibariyle, hiçbir borçluyu aramaya gerek yoktur. Direk takibe geçilerek istenilen vekalet ücretide dahil asıl borcu, faizleri vs. harçlarıyla beraber ikiye katlatarak tahsil etmek lazım. Borçlular, harçları, vekalet ücretini ve faizi bindirdikten sonra avukat tarafından istenilen vekalet ücretinin 2 katını ödeyince rahatlayacaklar anlaşılan. Borçlunun, alacaklıyı sürüm sürüm süründürmesi, borcunu aylar hatta yıllar sonra ödemesi Ahlaki, dürüstlük kuralına uygun, tüm bunlara rağmen borçlunun hacizle, icra dairesi ile harçla vs. uğraşmadan borcunu ödemesini sağlayan avukatın vekalet ücreti talep etmesi ahlaka aykırı öylemi? Yani takibe geçtikten 2 dakika sonra borçluyu arasa vekalet ücretine hak kazanacak bu ücret hukuki ve ahlaki olacak diğer halde hukuksuz ve ahlaka aykırı olacak oh ne âlâ memleket. Benim şahsi kanaatim amaç bağcı dövmek değilde üzüm yemekse Avukat bal gibide vekalet ücretini ister; yok amaç bağcı dövmekse normal takibe geçmeden (borçlunun haberi olupta haciz mahallinde ödemesinin önüne geçmek için) direk ihtiyati hacizle gidip toplayıp çıkar ondan sonra harçmı ödüyo vergimi ödüyo faizmi ödüyo gidip çıksın işin içinden . hangimiz takipten önce borçluyu aramıyoruz? Hangimiz borcu ödemek isteyen borçluya süre vermiyoruz? Öte yandan alacaklıda çıkıp ''borçlu gelip bana borcunu ödedi sen hiçbir işlem yapmadın, takibede geçmedin borçluyu arayıpta borcu ödemesini istediğini nerden bileyim? Benden vekalet ücreti alamazsın'' derse ne olacak? Avukatlar meccanen amme hizmeti yapıyolar ya nasılsa. Çoğunluk meslektaşımız, ''hırsızın suçu olmadığı'' kanısına varmış herkes bir nevi borçluyu haklı vekalet ücereti isteyen avukatın davranışını dürüstlük kuralına aykırı bulmuş bir Allahın kuluda çıkıp dememişki borçlu madem dürüst borcunu ödemek istiyo herşeyinde usule uygun olmasını istiyo o halde hukuk bürosuna ''siz takibe koyunki ben vekalet ücretini, harçları, faizi fer'ilerini icra dairesine ödeyeyim sizde oradan gidip paranızı alın bu borç bana az geliyo benim gibi bir adamın bu kadarcık borç ödemesini ben şahsıma hakaret kabul ederim. siz beni aramakla boşuna zahmet ettiniz, benim canım borca ek olarak icra harç ve masraflarıyla birlikte istediğiniz miktarın iki katını ödemek istiyo desin'' dememiş. NOT:EN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKEN SAYIN AGAH'IN BELİRTTİĞİ ''HUKUKİ YARDIM'' KAVRAMI İLE İLGİLİ SORUSUNUN GÜME GİTMİŞ OLMASI. Sayın Konyalı! hukuki yardım dan bahsetmiş, Sayın Agah! ise haklı olarak icra takibine konulmaması halinde borçluya hukuki yardım yapılmamış dolayısı ile vekalet ücretine hak kazanılmamış olduğu iddiasında iseniz takibe geçilmiş olması halinde nasıl bir hukuki yardım yapılmaktadırki ücrete hak kazanılmaktadır diye sormuş ancak daha sonraki mesajlarda bu hususta bir açıklama yapılmadan başka şeylerden bahsedilmiş. Bende tekrar sorayım takibe geçilmezden evvel borçluya hukuki yardımda bulunulmadığı için vekalet ücreti alınamayacak ise takibe geçildikten sonra ne tür bir hukuki yardımda bulunulmaktadır ki vekalet ücreti istenilebilmektedir?
Old 26-03-2013, 02:35   #34
müdafi

Sayın Meslektaşımız Talveq ''Meslektaşımızın makbuz kesmeyeceği'' kanaatine varmış (nerden varmışsa) meslektaşlarımızın dürüstlük kuralına ve hukuka azami gayret ettiklerini öncelikle bizlerin kabul etmesi en azından öyle zannetmesi hiç değilse öyle olduklarını umması gerektiği izahtan varestedir. Şu halde bu soru ile birlikte benim aklıma otomatikman ''iki körün sarma yemesi'' geldi. Körlerden birisi ikram edilen sarmayaı diğeri ile birlikte yerken arkadaşına iki iki yeme şunları diye çıkışır beriki sende körsün iki iki yediğimi nerden biliyorsun deyince öbürü ben iki iki yiyorumda der. DİĞER YANDAN SÖZ KONUSU VEKALET ÜCRETİ ALACAKLININ OLDUĞUNA GÖRE, MESLEKTAŞIMIZ KENDİSİNE AİT VE KAZANCI OLMAYAN BİR PARAYA KARŞILIK NEDEN MAKBUZ KESECEK? bu parayı müvekkiline iade etmiyorda kendisi alıyorsa müvekkili ile arasındaki iç ilişkiyi ilgilendirir. Siz hiç bir icra takibi veya davada ''doğrudan doğruya vekil yararına olarak'' karşı tarafa vekalet ücreti yükletildiğine şahit oldunuzmu?
Old 26-03-2013, 02:46   #35
müdafi

Sayın Üye14072. Ben şahsen, sizin gibi (sizin söylediğiniz gibi yerine ''sizin gibi'' diyorum çünkü ben böyle derim demişsiniz) hukuku arkadan dolanması yönünde kimseye yol göstermem. Eğer bu borç seninse Meslektaşımızı ziyarete git birde çiçek götür, durumunu izah et indirim yapmasını rica et meslektaşım kesinlikle sana yardımcı olacaktır o şekilde borcunu kapat; hatta bende şimdi telefonla istirham edeyim neticede meslektaşız benim istirhamımı geri çevireceğini sanmıyorum derim. Kanunu arkadan dolanmak, diğer meslektaşımızı (meslektaşımız olmasıda şart değil karşı tarafı) boşluğa düşürmek (yarın geliyorum de bu gün git parayı öde) iyi niyetini su-i istimal etmek, bizi, her şeye çözümü olan iyi bir avukat yapmaz... İnsan insanın kurdudur lafı artık Avukat Avukatın Kurdudur olarak değişmiş anlaşılan.
Old 26-03-2013, 10:54   #36
feyzaday

Meslaktaşız diye indirim yapıldığına şahsen ben hiç şahit olmadım. İndirim için rica ettiğim hiç bir meslektaşım da indirim yapmadı, hepsi nazik bir şekilde geri çevirdi talebimi.
Old 27-03-2013, 02:45   #37
müdafi

Ben yemin ederek söyleyeyim sağolsunlar daha şimdiye kadar indirim yapılmasını istirham ettiğim hiçbir meslektaşım beni kırmadı bende bu ve benzeri hususlarda hiçbir meslektaşıma hayır demedim.
Old 31-03-2016, 21:12   #38
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan müdafi
NOT:EN ÇOK DİKKATİMİ ÇEKEN SAYIN AGAH'IN BELİRTTİĞİ ''HUKUKİ YARDIM'' KAVRAMI İLE İLGİLİ SORUSUNUN GÜME GİTMİŞ OLMASI. Sayın Konyalı! hukuki yardım dan bahsetmiş, Sayın Agah! ise haklı olarak icra takibine konulmaması halinde borçluya hukuki yardım yapılmamış dolayısı ile vekalet ücretine hak kazanılmamış olduğu iddiasında iseniz takibe geçilmiş olması halinde nasıl bir hukuki yardım yapılmaktadır ki ücrete hak kazanılmaktadır diye sormuş ancak daha sonraki mesajlarda bu hususta bir açıklama yapılmadan başka şeylerden bahsedilmiş. Ben de tekrar sorayım takibe geçilmezden evvel borçluya hukuki yardımda bulunulmadığı için vekalet ücreti alınamayacak ise takibe geçildikten sonra ne tür bir hukuki yardımda bulunulmaktadır ki vekalet ücreti istenilebilmektedir?
Sayın Agah'ın sorusu 8 nolu mesajdadır.
Benim yanıtım ise hemen sonraki 9 nolu mesajda sunulmuştur.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi