Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kambiyo senedi - bono arkasında şart

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-08-2015, 11:47   #1
Av.İlkim

Varsayılan Kambiyo senedi - bono arkasında şart

Herkese merhabalar.
Acemi bir meslektaşınız olarak yardımlarınıza ihtiyacım var.Elimdeki ilk kambiyo senedi işim ve nasıl yapılacağını bilmiyorum.Durumu özetliyorum.Elimdeki Bono(kırtasiyeden alınmış)yanlız arkasında-- Gayrimenkul Satış Cayma Tazminatıdır Başka hiçbir şartta kullanılamaz diye not düşülmüş--.Alıcı gayrimenkulu satın almaktan vazgeçmiş ve satıcı senedi icraya koymamı istiyor.Ben çok arada kaldım bu durumda senet arkadaki yazıdan dolayı kambiyo vasfını yitirmiş mi oluyor yoksa kambiyo senetlerine mahsus takip yolunamı başvurmam grekekiyor
Old 12-08-2015, 12:05   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan İlk yardım

Sayın meslektaşım,

1.Alıcı-Satıcı arasında bir sözleşme var mı?

2.Bononun ön yüzündeki yasal unsurlar tamam mı?

Mola...

Saygılar
Old 12-08-2015, 12:22   #3
Av.İlkim

Alıcı ve satıcı arasında yazılı bir sözleşme yok sadece sözde konuşmuşlar ve satıcı senet imzalatmış alıcıya baktığım kadarıyla bonodaki unsurların hepsi tam
Old 12-08-2015, 12:33   #4
Av. Hulusi Metin

Bir kambiyo takibine yapılabilecek olası yasal itirazlar nelerdir?
Old 12-08-2015, 13:16   #5
Av.İlkim

Borca itiraz imzaya itiraz.Benim korkum itiraz değilde şikayet yoluna gidilirse.O yüzden kambiyo senedi vasfını yitirip yitirmemesi önemli olan
Old 12-08-2015, 13:53   #6
Av. Hulusi Metin

Sayın meslektaşım,

Verdiğiniz bilgilerle sınırlı olarak...

1.Eldeki senet, yasal unsurları itibariyle, bir kambiyo senedidir.Senet arkasındaki "kayıt", kural olarak senedin kambiyo özelliğini etkilemez.

2.Kambiyo takibine ilişkin olarak. Borca, imzaya, icra dairesine itiraz...

3.Senette "soyutluk ilkesi"

4.Temel borç ilişkisi

5.İspat hukuku

hususlarının incelenmesi yararlı olur.

Saygılar.
Old 12-08-2015, 14:30   #7
Av.İlkim

Sayın meslektaşım ,yardımlarınız için çok teşekkür ederim kolay gelsin
Old 13-08-2015, 21:36   #8
Cagri_Levent

Kambiyo senetleri bağlamında borç ikrarının kayıtsız ve şartsız olması gerekiyor ve bu kayıt da sadece bono metninde olmamalı. Senedin de arkası metne dahil olmadığından bono geçerlidir. En fazla o kaydın altında imza varsa ciro edilmiş diyebiliriz ama ciro da kayıtsız şartsız olması gerektiğinden dolayı o ciro da hükümsüz olacaktır.

saygı ile.. İyi çalışmalar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi