Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Askeri öğrenci ihraç- dava sorusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-08-2012, 01:30   #1
rancho

Varsayılan Askeri öğrenci ihraç- dava sorusu

Merhaba arkadaşlar, malumunuz geçen sene 6191 sayılı kanuna eklenen geçici 32. maddeyle YAŞ mağdurlarına ve diğer yargı denetimi dışında kalmış mağdurlara başvuru hakkı verildi ve geçti.
Şimdi bizim olayımızda müvekkil askeri okulda öğrenci iken disiplinsizlik sebebiyle atılıyor.(2007) Tabi bu dava filan açmıyor. Şimdi biz de bu kanun kapsamına girer miyiz diye soruyor.
Benim size sorum ise; 1602 sayılı AYİM kanununda disiplin amiri tarafından verilen cezalar yargı denetimi dışındadır deniliyor: ''Cumhurbaşkanının, Yüksek Askeri Şuranın tasarrufları ve Sıkıyönetim Komutanlarının 1402 sayılı Kanunda yazılı tasarrufları ile disiplin suç ve tecavüzlerinden ötürü disiplin amirlerince verilen cezalar yargı denetimi dışındadır.''
Peki bu durumda yargı denetimi dışında olduğundan geçici 32. maddenin kapsamına girmez mi bu durum. Böylece süre geçmiş de olsa(Kanunda belirtilen MSB'ye 2 ay içinde başvurma süresi) başvuru yapılıp, gelen red cevabından sonra AYİM'e dava açmak mümkün olur mu sizce? Yorumlarınızı bekliyorum. Teşekkürler..
Old 12-08-2012, 04:11   #2
ugurtrbrs

Merhaba. Sizin durumunuzun YAŞ kararlarına karşı yargı yolunun açılmasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum; zira dediğiniz olayda YAŞ'nın verdiği bir karar yok. MSB'na başvurmak da dava süresinin tekrar başlamasını sağlamaz. Çünkü, sürenin tekrar başlamasını düzenleyen İYUKm10-11'e sürenin yeniden başlaması için dava açma süresi içinde üst makama başvurmanız gerekmektedir. Yani başvuru süresi de geçmiş. Ayrıca MSB Genel Kurmay'ın üst makamı olmadığı için de başvuru bir sonuç vermez.
----------------------
Saygılar...
Old 13-08-2012, 13:29   #3
rancho

Alıntı:
Yazan ugurtrbrs
Merhaba. Sizin durumunuzun YAŞ kararlarına karşı yargı yolunun açılmasıyla alakası olduğunu düşünmüyorum; zira dediğiniz olayda YAŞ'nın verdiği bir karar yok. MSB'na başvurmak da dava süresinin tekrar başlamasını sağlamaz. Çünkü, sürenin tekrar başlamasını düzenleyen İYUKm10-11'e sürenin yeniden başlaması için dava açma süresi içinde üst makama başvurmanız gerekmektedir. Yani başvuru süresi de geçmiş. Ayrıca MSB Genel Kurmay'ın üst makamı olmadığı için de başvuru bir sonuç vermez.
----------------------
Saygılar...
Sayın meslektaşım öncelikle ilginiz için çok teşekkür ederim. Benim kastettiğim, söz konusu disiplinsizlik nedeniyle verilen kararlar da yargı denetimi dışında bırakılmış durumdaydı. Kanun değişikliyle yaş kararları ve yargı denetimi dışında kalmış diğer işlemler deniliyor. Yani buraya girme olasığı var. Ayrıca msb'ye başvuru dememin sebebi, yine aynı kanunla geçici maddeyle msb'ye 2 ay içinde başvuru için süre verildi. Yani oradan başvurular alındı. Şimdi de süreden reddetse bile dava açma hakkı doğar mı diye soruyorum. Yani bizim başvurumuz üst makama değil aslında ilk başvuru olacak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi