Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Fazladan Çıkılan Kat

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2011, 16:39   #1
Engin YILMAZ

Varsayılan Kat Karşılığı İnşaat Sözleşmesinde Fazladan Çıkılan Kat

Müvekkil, bir müteahhit ile anlaşarak kat karşılığı bina sözleşmesi yapıyor. Müteahhit sözleşmeye aykırı olarak fazladan bir kat daha inşa ediyor. Binanın inşaatı bitmek üzere ama müvekkille müteahhit arasında sorun çözülmüş değil.
Müvekkil fazladan çıkılan katta bulunan 3 daireden en az 1 adedini istiyor.
Normalde baktığım bir dava türü değil ve kıramadığım için aldığım bir dava.
Benim aklıma tapudan devir yapmayarak müteahhidi fiilen sıkıştırmaktan başka bir yol gelmedi.
Bu konuda izlenecek yol ne olmalıdır. Önerilerinizi bekliyorum.
Old 27-01-2011, 16:51   #2
Avukaat

Alıntı:
Yazan Engin YILMAZ
Müvekkil, bir müteahhit ile anlaşarak kat karşılığı bina sözleşmesi yapıyor. Müteahhit sözleşmeye aykırı olarak fazladan bir kat daha inşa ediyor. Binanın inşaatı bitmek üzere ama müvekkille müteahhit arasında sorun çözülmüş değil.
Müvekkil fazladan çıkılan katta bulunan 3 daireden en az 1 adedini istiyor.
Normalde baktığım bir dava türü değil ve kıramadığım için aldığım bir dava.
Benim aklıma tapudan devir yapmayarak müteahhidi fiilen sıkıştırmaktan başka bir yol gelmedi.
Bu konuda izlenecek yol ne olmalıdır. Önerilerinizi bekliyorum.

fazladan çıkılan kat projeye aykırımıdır? İmar izni buna müsaade ediyor mu? müteahhit ile yapılan sözleşmede binanın kaç katlı yapılacağı belirtilmişmidir? sözleşmede 3 katlı bina olarak geçiyor ve müteahhit 4 katlı bina yapıyorsa, fazladan olan kat sözleşmede belirtilmediği için müteahhidin o kat için tazminat alacağından başka bir alacağının olmaması gerektiğini düşünüyorum.
Old 28-01-2011, 01:51   #3
avukat.derviş.yıldızoğlu

Olaya; imar izni olduğu ve katın projeye uygun olduğu varsayımıyla yaklaşıyorum. Bence burada, müvekkilinizin bir zararı bulunmamaktadır. Sonuçta fazladan bir kat çıkılmıştır. Kanaatime göre; burada, kat karşılığı sözleşmesinde belirtilen paylaştırma esas alınarak, o kat için de paylaştırılır. Paylaştırılamayan kısım ise, nakit olarak ödenerek denkleştirilir.
Old 28-01-2011, 10:52   #4
Avukaat

sayın derviş yıldızoğlu,
aşağıda belirteceğim hususlar tamamen şahsi görüşümdür.
sözleşmede 3 katlı bina olarak geçiyor ve müteahhit 4 katlı bina yapıyorsa müteahhidin MK.2'ye göre dürüst davranmadığını düşünemezmiyiz? ayrıca mal sahibi ile müteahhit arasında sözleşme bulunmayan inşaatta müteahhit sadece "hakedişini" alabileceği söylenemez mi? çünkü fazladan çıkılan kat için herhangi bir sözleşme bulunmamaktadır. sözleşme bu şekilde genişletilebilir mi?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi