Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Kooperatifte 1.(zemin) kat Maliklerinin Durumu

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-02-2002, 02:41   #1
mahmut

Varsayılan Kooperatifte 1.(zemin) kat Maliklerinin Durumu

Kooperatifin kura çekilişinde tarafıma 1.kat(zemin) düştü. Kooperatife ödediğimiz para içinde asansör parası da var. Benim asansörü hiç kullanmıyacağım düşünüldüğünde ben asansör payını da ödemek zorunda mıyım? Ödediğim bu payı geri isteme hakkım var mı? Aytıca daha sonradan oluşacak asansör giderleri ve bakım paralarına da katılmak zorunda mıyım?

06-11-2000 14:37:37
Old 16-02-2002, 02:42   #2
armagan

Varsayılan YNT:Kooperatifte 1.(zemin) kat maliklerinin durumu

Sayın Mahmut,
Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre kat malikleri apartman giderlerine
hisseleri oranında katılmak zorundadırlar. Asansörü hiç kullan-
mayacağınızı kimse bilemez.Üst katınızda oturanlarla zaman içinde
dost olmanızı dilerim.

Haftanın şarkısı:
Orda bir asansör var uzakta,
İnmesek de,çıkmasak da,
O asansör bizim asansörümüzdür.

Saygılarımla.

06-11-2000 17:50:59
Old 16-02-2002, 02:43   #3
mahmut

Öncelikle cevap verme zahmetine katlandığınız için teşekkür ederim. Ancak daha ciddi olmanızı nezaket kurallarına daha muvafık görüyorum. Ayrıca, bir apartmanda asansörü
yüzde 1-10 oranında kullancak olanla (çünkü apartmandaki komşularımı her gün ziyaret edeceğimi tahmin etmiyorum) yüzde 100 kullananların aynı miktarı ödemelerinin mantığını anlayamadığımı da belirtmek isterim...

08-11-2000 09:34:58
Old 16-02-2002, 02:44   #4
Adm

Merhaba,
Armagan üstadımın yazdığı gibi, yükümlülüğünüz Kat Mülkiyeti Kanunundan kaynaklanıyor. Kanunun bu düzenleme gerekçesinin mantığını ise şöyle bir örnekle izah etmek isterim: Sizin oturduğunuz dairenin yan duvarı hasar görse ve dışardan su alsa, aynı zamanda gayrımenkulün dış cephesi olan bu duvarın onarımı için diğer kat maliklerine de başvurmayacak mısınız? Onlar nasıl "bana ne, ben o duvarı kullanmıyorum" diyemeyecekse, apartmanınızın ortak yerlerinden olan asansörle ilgili her türlü bakım onarım ve diğer giderlerle ilgili olarak siz de aynı gerekçeyle giderlere katılmaktan muaf olamazsınız. Keza çatı onarımının sadece en üst kat malikine yıkılamayacağı gibi..

Saygılarımla,

--------------------------------------------------------------------------------
Türk Hukuk Sitesi
URL: http://www.turkhukuksitesi.com

08-11-2000 09:55:28
Old 16-02-2002, 02:45   #5
@wwwukat

Sayın Mahmut,
Bir yanıtın ciddiyeti doğruluğunda aranmalıdır, biçiminde değil.
Sorununuzun surat asmaya değmeyeceğinden cesaret alarak, müzikal
bir yanıt vermekteki amacım, asla size saygısızlık etmek değildi.
Hukuk dili dışında, akılda kalacak bir ifade ile bilgimi aktarmak
istemiştim. Ama başarılı olmadı.

Özür dilerim.

Asansörü kullanmayacağınız yolundaki ifadenizi de haklı buluyorum.

Yeni evinizde güle güle (ya da ciddi ciddi) oturun.

08-11-2000 19:30:53
Old 16-02-2002, 02:45   #6
seyyah

sayın mahmut,
sorunuza daha önce verilen yanıtlara iştirak ettiğimi belirtmeliyim. hukuk, mantığını ille de herkesin bir anda ve rahatça kavrayabileceği bir kurallar bütünü değildir. sizin örneğinizde olduğu gibi Kat Mülkiyeti Kanunu'nun 20. maddesinin (c) bendi uyarınca kat maliki ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanım hakkından vazgeçmek lüksüne sahip değildir. şimdi bu kural size ve belki ilk bakışta sizin gibi pek çok kişiye de anlamsız gelebilir. ama, bu kuralın belli bir mantığı var, diyelim ki, söz konusu kural, zemin katlarda oturanların asansörden yararlanmamaları halinde, onun bakım ve işletim giderlerine katılmamalarını öngörüyor, o halde, sizin asansörü kullanmamak konusunda peşinen vazgeçme-niz, buna uyup uymadığınızın da denetlenmesi gerekir. bunun apartman yönetiminde nasıl bir kaos yaratacağını düşünebilir musunuz? konuya bir de bu yönden bakmanızı salık veriyorum. başka bir hususu da vurgulamak isterim: bu kabil toplu yaşam tarzı, elbirliği ve komşuluk hukuku gerektiren ortamlarda fedakarlığın denkleştirilmesi gibi bir temel anlayış mevcuttur. şimdi size soruyorum, siz kooperatife diğer ortaklarla birlikte üye olup daireleriniz için kura çekip daire size teslim edilene değin aynı parayı verdiniz, öyle değil mi? ama dairelerle ilgili kuralar çekilince, örneğin sizin bir üst katınızdaki daire kendisine isabet etmiş bulunan şahıs sizden farklı olarak şerefiye dediğimiz bir ek meblağ ödemiştir. bunun farkında mısınız? sorunuzun net cevabı: asansör tesisi için kooperatife ödediğiniz meblağı zaten yasa uyarınca geri alamazsınız. bundan böyle de apartmanın ortak tesisi sayılan asansörün bakım ve işletme giderlerine arsa payı oranında katlanacaksınız. ha, olmaz, katlanmam, bu mantıksızlık derseniz, Kat Mülk.Kanunu'nun 20. maddesinin sondan ikinci fıkrası ile 22. maddesi karşınıza çıkacak. esenlikler dilerim.

08-11-2000 21:44:50

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi