Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idari davalarda süre (çok acil)!!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-02-2010, 18:31   #1
avukat_12

Varsayılan idari davalarda süre (çok acil)!!!!

mevcut bir trafik kazası nedeni ile karayolları ve belediye kusurlu bulundu. her iki kuruma aynı gün idari başvuru yaptım. karayolları bölge müdürlüğü 2 -3 hafta sonra cevap verdi ancak belediyenin cevabı biraz gecikti. belediyenin cevabını beklerken karayollarının 60 günlük süresinin dolduğunu farkettim. her ikisi için dava açtım yine de ama karayolları 60 gün süre dolduğu için süre yönünden reddini istedi.
şimdi sorum şu. söz konusu müşterek sorumlu olan iki kuruma başvuruda bulunduğum için süre ikisi içinde aynı olmaz mı yani belediyenin cevabı gecikince ben sadece karayollarına mı açmam gerekirdi?
yani kısacası şuan açılmış bir dava var ve süre itirazı yapılmış ben bu durumda ne yapabilirim???
ikincisi ben 1 yıl dolmadan karayollarına tekrar idari başvuruda bulundum ve cevabı geldi. ben bu cevaba binaen ek bir dava açabiklirmiyim??
saygılar...
Old 23-02-2010, 09:13   #2
JACELYN

Sayın meslektaşım Karayolları yönünden davanız süre aşımı nedeniyle reddedilir. Süre kurumlar açısından ayrı ayrı hesaplanır. Eğer gerçekten 60 günlük süre geçmiş ise Karayolları bakımından davanız reddedilir.

Ayrıca sizin aynı olay ile ilgili tekrar Karayollarına başvurmanız dava açma sürenizi canlandırmaz.
Old 23-02-2010, 10:23   #3
Av.M.Nazım GENÇTÜRK

İdareye açılacak tam yargı davalarında 1 yıl ve 60 günlük süreler birlikte uygulanır. İdarenin zarar doğuran eyleminden itibaren 1 yıl içinde ön karar alınmalı ancak idareye başvurduktan sonra 60 gün içinde de tam yargı davası açılmalıdır.
Jacelyn'in de dediği gibi davanız Karayolları yönünden muhtemelen süreden reddedilecektir.
Karayollarına yaptığınız ikinci başvuruyla ilgili durum iyi değerlendirilmeli. Eğer ilk başvurunuzda Karayolları talebinizi tamamen reddetmemiş ve zararınızı karşılayacağına karşı bir güven ve beklenti oluşturacak nitelikte bir cevap vermiş ise bir şansınız olabilir.
Old 23-02-2010, 17:48   #4
JACELYN

Sayın meslektaşım Nazım beye katılıyorum. Ben ilk başvuruya verilen cevabın içeriğini bilmediğim için dava süresinin tekrar başlamayacağını söyledim. Yoksa Karayolları kesin bir cevap vermemişse ilk cevaba, ( pek ihtimal değilinde değil gibi ama )dava süreniz yeniden canlanabilir.
Old 12-03-2010, 22:20   #5
avukat_12

idari davalarda davaya dahil edilme sistemi mevcuttur. örneğin ben iki kuruma da başvuru yapmasaydım davam redmi edilecekti. yada sadece bir kuruma başvuru yapmış olup ona istinaden diğer kuruma başvuru yapmadan dava açmış olsaydım diğer kurum davalı olarak davaya dahil edilmeyecekmiydi.?
madem bu durumda diğer kusurlu kurum önkarar alınmamışken davaya dahil edilebiliyor ve sürden bahsedilmiyor benim davam neden süreden reddesilsin ki??
saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi