Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

EŞler Arasi BorÇ İlİŞkİsİ

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-03-2010, 16:13   #1
AvukatGül

Varsayılan EŞler Arasi BorÇ İlİŞkİsİ

Sayın Meslektaşlarım,

Tarafların boşanmalarına karar verilmiştir. Davacı eş, evlilik birlilikleri süresince, Davalı eşe banka havalesi yolu ile göndermiş olduğu paraların iadesini nasıl isteyebilir?
Old 15-03-2010, 18:16   #2
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan AvukatGül
Sayın Meslektaşlarım,

Tarafların boşanmalarına karar verilmiştir. Davacı eş, evlilik birlilikleri süresince, Davalı eşe banka havalesi yolu ile göndermiş olduğu paraların iadesini nasıl isteyebilir?

Sn. Gül;

Davacı eş, evlilik birlikleri boyunca eşine banka havalesi yolu ile neden para göndermiştir? Geri istemesinin gerekçesi nedir?

Saygılarımla...
Old 05-04-2010, 16:32   #3
AvukatGül

Sayın Meslektaşım,

Müvekkilim, eşinin, borcu oldugunu belirterek para istemesi üzerine banka havalesi yolu ile yüklü miktarda para göndermiştir. Ancak sonradan eşinin herhangi bir borcu bulunmadıgını, göndermiş oldugu parayla kendı adına ev satın aldıgını ögrenmiştir. Taraflar boşanmış olup, Müvekkilim evlilik süresince göndermiş olduğu paraların iadesini isteyebilir?
Old 05-04-2010, 16:55   #4
Av.Yasin

Paraları alması konusunda geçenlerde yapılan bir benzer yargılamada orada gerçi kayınpeder vardı ama red kararı çıktığı için açıkcası ben tereddütlü görüyorum.Ancak ev aldı diyorsunuz o halde bu evdeki katkınızı talep etseniz nasıl daha iyi olmazmı?
Old 05-04-2010, 17:48   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Ben de sayın Yasin'e katılıyorum.Miktar itibariyle şahit dinlenemeyeceğinden paranın istirdadına ilişkin davanın leyhe sonuçlanması zor olacaktır.Ancak mezkur ev , evlilik birliği içinde alındığına göre hiç olmazsa yarı miktarına kavuşabileceğinizi düşünüyorum . Tabi yargılamadan doğan vekalet ücreti + icra vekalet ücreti de üstüne eklenecektir.Kolay gelsin.
Old 05-04-2010, 23:06   #6
Av. İlknur Sezgin Temel

Sayın Avukat Gül,
Hem değer artış payı (ev için gönderilmiş olan paralar sebebiyle), hem de katılma alacağı (1.1.2002'den sonra evlilik birliği devam ederken alınmış bir ev söz konusuysa tabii) talep edebilirsiniz.

Yargıtay bu dava için 10 yıllık genel zamanaşımı süresini 1-2 ay önce 1 yıla indirdi. 1 yıllık süre boşanmanın kesinleşmesi tarihinde başlıyor.

Yalnız, müvekkiliniz de kendi kazancından para gönderdiğine göre ve kazancı da edinilmiş mal statüsünde olduğuna göre karşı taraf da bunun yarısının takasını talep edebilir.

Eve ait borç varsa, değer artış payı düşüldükten sonra borçlar çıkarılıp katılma alacağı o şekilde hesaplanıyor.

Tabii bir de evi alan karşı taraf sadece müvekkilinizin parasıyla o evi almadığına göre, kendi kişisel malından bu eve bir kayma var mı yok mu bunun da hesabını yapmak gerekecek.

saygılarımla...
Old 06-04-2010, 02:27   #7
Avukat Ali TÜRKER

Değerli meslektaşlarım, Sayın Av. İlknur hanfendiye ve Yasin Beye katılıyorum.

Ayrıca:
Taraflar arasındaki rejimin önemli olduğunu da belirtmek gerekir...
Taraflar arasında ayrı bir mal rejimi sözkonusu değil ve edinilmiş mallara katılım rejimi var ise eşlerin biri diğerine borç verdiği değil aile birliğine katkı sağladığı kabul edilmelidir.
Zira anlaşılan, hataya düşürülüp kandırılmış bile olsa para gönderen eşin iradesi, aile birliğinin borçlarını kapatmak amacını gütmektedir. Zaten soruyu ortaya koyan değerli meslektaşımız da taraf iradesini böyle beyan etmektedir. Mahkemede iradenin böyle ifade edilmesi halinde buna göre yorum yapılacağını düşünüyorum.

Para gönderen eş esasen bu paraların kişisel malvarlığından borç olarak verildiğini iddia etmekte ise bunu ispat etmek koşulu ile para alacağını da talep edebilmelidir. Bu halde meselenin, tamamen taraflar arasında cari olan mal rejiminin türü veya kişisel malvarlığından verilen borcun ispatı ile alakalı olduğunu düşünüyorum.
Bu halde, eşler arasında ispat sorunu, miktar ile de ilişkilendirilemeyecektir.

Alıntı:
HMUK Madde 293 - Aşağıdaki hallerde her halde şahit ikame olunabilir:
1 - Usul ve füru, birader ve hemşire veya karı koca ve kayınpeder ve valide ile damat ve gelin arasındaki muameleler,
..........

Değerli meslektaşımızın müvekkilesinin para yerine taşınmazda pay istemesi, benim de kanaatimce daha yerinde olacaktır. Burada katkı payını ispat ederek taşınmazdaki hisse oranını da artırma imkanı olacaktır. Bu mesle de ispat ile alakalıdır.
Konuta ait borç, değer artışı ve diğer eşin katkısı gibi dava dilekçesi ile öne sürüp yargılama sırasında ispatı lazım olan sorunları da göz ardı etmemek gerek.

Kanaatlerimiz paylaşmış olduk. Katkısı olması dileğimle Selam ve saygılar...
Old 21-05-2014, 15:12   #8
kenan iskender

Sayın Avukat Gül; davanızın sonucu ne oldu? Paylaşabilirseniz çok sevinirim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi