Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Takipsiz bırakılan davada harç iadesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2009, 19:18   #1
sailor1981

Varsayılan Takipsiz bırakılan davada harç iadesi

Açtığım menfi tespit davası devam ederken taraflar anlaştılar.Davayı takipsiz bırakmayı düşünüyorum, Yatırdığımız harcı dava düştükten sonra hemen alabilirmiyiz? Harcın ne kadar iade olunur? (Nispi harç) Harç makbuzunu bulamıyorsak iade için sorun yaratırmı?
Old 10-05-2009, 15:52   #2
Av.Cengiz Aladağ

Taraflar "davadan feragat" hususunda da anlaştılar ve karşılıklı olarak yargılama gideri talep etmiyorlarsa, davadan feragat edebilirsiniz. Ya da sorunuzdaki gibi davayı müracaata bırakırsınız ve 3 ay sonra davanın açılmamış sayılmasına karar verilir. Her iki durumda da maktu ilam harcı dışında kalan nisbi harsı geri alabilirsiniz. Bunun için kararın kesinleşmesi gerekmektedir.
Old 12-05-2009, 17:34   #3
namutenahi

sayın aladağ,

açtığım yüklüce bir menfi tespit davasında tarafların anlaşmaları üzerine ben de benzeri şekilde harcı iade alma yollarını araştırırken bu ilmeğe ve yanıtınıza denk geldim.

harcı iade almak için tek yol müracaata bırakmak gibi geldi, ancak baki kuru hocam hem feragat hem de müracaata bırakmak açısından kafamı karıştırdı. şöyle ki, (medeni usul hukuku - 1996 ankara basımı) "davasından feragat eden davacı, davada mahkum olmuş gibi yargılama giderlerini ödemek zorundadır." (sf. 492); "üç ay içinde yenilenmeyen veya üçüncü defa takipsiz bırakılan bir dava, terkedilmiş bir dava olduğundan, mahkemenin, davanın açılmamış sayıması kararında, davacdıyı yargılama giderlerine bu arada vekalet ücretine mahkum etmesi gerekir. (sf. 538)

nitekim humk md. 94'te de "Feragat veya kabul eden taraf mahkum olmuş gibi masarifi muhakemeyi tediyeye mecburdur." hükmü mevcut.

bu çerçevede harcı iade alabilmemiz için dosyayı hangi usulle "terk" etmeliyiz dersiniz?
Old 12-05-2009, 19:48   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan barbhax
sayın aladağ,

açtığım yüklüce bir menfi tespit davasında tarafların anlaşmaları üzerine ben de benzeri şekilde harcı iade alma yollarını araştırırken bu ilmeğe ve yanıtınıza denk geldim.

harcı iade almak için tek yol müracaata bırakmak gibi geldi, ancak baki kuru hocam hem feragat hem de müracaata bırakmak açısından kafamı karıştırdı. şöyle ki, (medeni usul hukuku - 1996 ankara basımı) "davasından feragat eden davacı, davada mahkum olmuş gibi yargılama giderlerini ödemek zorundadır." (sf. 492); "üç ay içinde yenilenmeyen veya üçüncü defa takipsiz bırakılan bir dava, terkedilmiş bir dava olduğundan, mahkemenin, davanın açılmamış sayıması kararında, davacdıyı yargılama giderlerine bu arada vekalet ücretine mahkum etmesi gerekir. (sf. 538)

nitekim humk md. 94'te de "Feragat veya kabul eden taraf mahkum olmuş gibi masarifi muhakemeyi tediyeye mecburdur." hükmü mevcut.

bu çerçevede harcı iade alabilmemiz için dosyayı hangi usulle "terk" etmeliyiz dersiniz?

Sayın barbhax, yanıtımda şöyle demiştim:

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
... karşılıklı olarak yargılama gideri talep etmiyorlarsa...
Old 12-05-2009, 20:04   #5
namutenahi

sayın aladağ,

karşı yanın talebi olmayacak, mesele halihazırda mahkeme veznesinde bulunan peşin nısbi harcı iade almak.
Old 12-05-2009, 20:09   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan barbhax
sayın aladağ,

karşı yanın talebi olmayacak, mesele halihazırda mahkeme veznesinde bulunan peşin nısbi harcı iade almak.

O halde, taraflar yargılama gideri ve vekalet ücreti talebi olmadıklarını beyan edip, davacı da davadan feragat ettiğinde, maktu harç dışındakilerin geri alınması mümkündür.
Old 12-05-2009, 21:22   #7
sailor1981

Bende şunu anlamadım dava düştükten 3 ay sonra açılmamış sayılan davanın kesinleşmesi ne demektir? Yani 3 ay sonraki açılmamaış sayılma kararını tebliğe çıkarmadan harcı alamazmıyız?
Old 12-05-2009, 21:48   #8
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan sailor1981
Bende şunu anlamadım dava düştükten 3 ay sonra açılmamış sayılan davanın kesinleşmesi ne demektir? Yani 3 ay sonraki açılmamaış sayılma kararını tebliğe çıkarmadan harcı alamazmıyız?

Sayın meslektaşım, "davanın kesinleşmesi" diye bir kavram yoktur. Davanın açılmamış sayılmasına dair kararlar da temyize tabii olduğundan, fazla harcın iadesine karar verilebilmesi için bu kararın kesinleşmesi gerekir. Bu nedenle kararı tebliğ ettirmelisiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi