Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yıllık izin isbatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 25-12-2013, 17:18   #1
zeze2013

Soru Yıllık izin isbatı

Arkadaşlar merhaba

Bir davada işveren vekiliyiz.Evlilik nedeniyle istifa sonrası çalışan bütün yıllık izinlerini kullanmasına rağmen kullanmamış gibi taleplerine ekledi.İzin belgemiz yada defterimiz yok ,Ancak çalışılan yer bir ana okulu ve her sene sosyal hizmetlere ve valiliğe bağlı olarak resmi kapalılık durumu dosyaya resmi mercilerce bildirildi.Bu durumda bu belge sizce yasada belirtilen izin defterine eşdeğer bir belge sayılırmı?benzer bir örneği olan arkadaşlar varsa yardım rica ederim.
Old 25-12-2013, 18:40   #2
limpid

sayılmaz zira yargıtay kararlarına bakıldığında izinlerin kullandırılıp kullandırılmadığı hususunun ispatı yazılı belge ile işverene düşmektedir. bu nedenle kaybettiğimiz bir çok dosyamız mevcuttur. şu an çıkmak üzereyim ancak çalışanın ne görevde çalıştığını da yazarsanız belki cevap değişebilir.
Old 26-12-2013, 14:50   #3
zeze2013

anaokulu öğretmeni,heryaz 15 gün kapalılık durumu var ve kışında 3 gün aynı şekilde ,bunlar valilikçe ve sosyal hizmetlerce onay verilip kapatılıyor.Gerçektende bu dönemkde çalışılmıyor resmi tatil gibi düşünün.Başka nasıl ispatlarız çünkü haksız bir durumla karşıkarşıyayız.ilginize teşekkür şimdiden.
Old 26-12-2013, 17:41   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan zeze2013
anaokulu öğretmeni,heryaz 15 gün kapalılık durumu var ve kışında 3 gün aynı şekilde ,bunlar valilikçe ve sosyal hizmetlerce onay verilip kapatılıyor.Gerçektende bu dönemkde çalışılmıyor resmi tatil gibi düşünün.Başka nasıl ispatlarız çünkü haksız bir durumla karşıkarşıyayız.ilginize teşekkür şimdiden.

Özel okullardaki çalışmalar, her ne kadar 4857/53-3 de bahsedildiği gibi mevsimlik ve kampanyalı iş olmasa dahi yıllık izin konusunda bu yasa hükmünden yararlanır.

Eş söylemle yıllık izin ücreti talep edemez.

Umarım dayanak sormazsınız...
Old 26-12-2013, 18:30   #5
zeze2013

Arkadaşım evet maalesef sorcağım zira hakim bana belge sun diye sıkıştırıyor.Mutlaka bir kayanak olmalı ara ara bulamıyorum.
Old 26-12-2013, 22:39   #6
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan zeze2013
Arkadaşım evet maalesef sorcağım zira hakim bana belge sun diye sıkıştırıyor.Mutlaka bir kayanak olmalı ara ara bulamıyorum.

Bazen birşeyi bilirsiniz ancak kaynağını bilemezsiniz ya da hatırlayamazsınız; iyi biliyorum ki bu bilgi sadece mantık yürütmekten kaynaklanmıyor.

Bir yerde okudum ya da duydum, bulacağım az müsade...
Old 27-12-2013, 12:55   #7
Av.Selim Balku

Doç. Cevdet ilhan GÜNAY, İş Kanunu Şerhi, 2. Baskı, 2. cilt, sayfa:1931

Aynı ciltin, 1966. sayfasında, "özel okul öğretmeleri okulun tatil günlerinde yıllık ücretli izinleri kullanmış sayılır" başlığı ile bir yargıtay kararı var, kararın tam metnini Kazancı'da bulamadım. Bilgilerini veriyorum:

Yartıtay 9 HD 09.10.2002 T. 2002/4290 E. 20002/18610 K.

Bu bilgiler lehinize, kolay gelsin...
Old 27-12-2013, 15:48   #8
zeze2013

Nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum.İyiki varsınız.Hemen araştırıp bulacağım o kararı.Böylelikle nice mutlu yıllar dilerim meslekdaşım.
Old 29-12-2013, 23:23   #9
Av. İbrahim YİĞİT

Somut olaydaki işçinin mevsimlik işçi olmadığı açıktır. Zira çalışması yılda 11 ayı aşmaktadır.

Taraflar arasında belirli süreli hizmet sözleşmesi de mevcut değildir. Bildiğim kadarı ile bu çalışanların İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne sözleşme verme yükümlülüğü de bulunmamaktadır. Özel okul kapsamında da değildir. O halde sözleşmenin belirsiz süreli olduğu anlaşılmaktadır.

Kaldı ki işçinin yıllık izin süresinin 14 gün değil de 20 veya 26 gün olma olasığı da gözardı edilmemeli. Bu durumda ne olacak? 15 günlük kapalı kalınan süre yıllık izin süresinden çıkarılıp, bakiye 6 veya 11 gün mü yıllık izin olarak kullandırılacak.

Ve yine resmi olarak kapalı olduğu bildirilen dönem, öğrenciler açısından geçerli olup bu süre içinde öğrencilerin okula gelmemeleri mümkünse de çalışanların gelmesi olasıdır. Eğitim programlarını hazırlamak, yeni döneme hazırlık yapmak, araştırma ve denetleme gibi işleri yapmak amacıyla kuruma gelebilir. Hülasa kapalı olan bu dönem için işveren tarafından alınmış bir yıllık izin belgesi bulunmadığı sürece, 15 günlük bu sürenin yıllık izin süresinden sayılması gerektiğini düşünmüyorum. Saygılar.
Old 02-01-2014, 18:04   #10
zeze2013

Meslekdaşım bende sizin gibi izin süresine takıldım.Ancak çalışan bir devlet memuru değil hizmet akdi ile çalışıyor 9 yıl çalışmış,izin süresi iş Kanununa tabi olacağı kuşkusuz yani süreyi kıdeme göre hesaplayacağız gibi geliyor bu arada belirttiğim gibi kapalılık için gerek sosyal hizmetlerden gerekse Valilikten resmi belgeleri var.Okul açılışı Eylül çalışmalarında kapalılık dönemi her sene 15 gün geriye bahsettiğiniz tip hazırlıkları yapmak için bol vakit kalıyor.Ne dersiniz değişik bir durum sizinde farkettiğiniz gibi.
Old 07-01-2014, 18:02   #11
zeze2013

fikir vermek için ;
5510 Sayılı Kanunun 4 üncü maddesi birinci fıkrası (a) bendi kapsamında sigortalı sayılanlar;

Eğitim kurumlarında hizmet akdine istinaden çalışanlar 4/a kapsamında sigortalı sayılmışlardır. Özel eğitim kurumlarında, genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, rehber öğretmeni, ölçme değerlendirme servis elemanı, zümre başkanı ve diğer personel (temizlikçi, kantinci, sekreter, memur, hizmetli, bekçi vb gibi) ad altında ve ünvanında personel çalıştırılmaktadır.

Özel eğitim kurumlarında çalışan müdür, diğer yönetici ve öğretmenler ile kurumların kurucuları veya kurucular temsilcisi arasında hizmet akdi en az bir yıl süreli olmak kaydı ile yazılı olarak yapılır. Sözleşmelerde görevin çeşidi, süresi, ders sayısı, aylık ücreti, diğer ödenekler, ders saati başına verilecek ücret tutarı, terfi süreleriyle zam oranları, sözleşmenin kaldırılması ve uzatılması şartları belirtilir.

Dershanelerde çalıştırılacak genel müdür, genel müdür yardımcısı, müdür, müdür yardımcısı, öğretmen, rehber öğretmen, ölçme değerlendirme servis elemanı, zümre başkanı, görevlerinde bulunan kişilerin aylık ücret karşılığı ve tam gün çalışmaların işyerinin işleyişi ve yasal bakımdan bir zorunluluktur. Bu nedenle de, öğretmenler, yönetici durumundaki personeller ile diğer personellerin 4/a kapsamında sigortalılık durumları ile ilgili herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır.
Old 07-01-2014, 18:06   #12
zeze2013

birde şöyle bir karar var merak eden ilgilenenler için yardımcı olur diye düşündüm.
T.C.
YARGITAY
9. HUKUK DAİRESİ

Esas No: 2004/9243
Karar No: 2005/3625
Tarihi: 08.02.2005

l BELİRLİ SÜRELİ İŞ SÖZLEŞMESİ
l ÜCRET ARAŞTIRMASI
l HÜKME BİLİRKİŞİ RAPORUNU DAYANAK ALAN KARARIN RAPORLA ÇELİŞMESİ
l FESİHTEN SONRA KALAN SÜRE ÜCRETİ İÇİN İNDİRİM YAPILMASI
7. Okulların kapalı olduğu yaz döneminde dershane işyerlerinde eğitim ve öğretim faaliyetinin bulunmadığı Özel Dershaneler Birliğinin yazısında açıklanmış, davalı işveren de Temmuz ayında işyerinin kapalı olduğunu ileri sürmüştür. Ne var ki mahkemece bu husus araştırılmamıştır. İşyerinin belirtilen dönemde kapalı olması durumunda davacı işçinin yıllık iznini kullandığının kabulü gerekir. Davalıya ait dershane işyerinin Temmuz ayında kapalı olup olmadığı araştırılmalı, gerekirse bu husus bağlı bulunulan ilgili Milli Eğitim Müdürlüğünden sorularak sonuca gidilmelidir. Bu konuda eksik incelemeyle karar verilmesi hatalı olmuştur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi