Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

İki Kardesin Velayeti

Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-02-2002, 01:58   #1
zehra

Varsayılan İki Kardesin Velayeti

Iyi gunler
10 senelik evli bir bayanim.6 yasinda bir kizim ve 8 yasinda bir oglum var.
Esimle gecimsizlikten dolayi ayrilmak istiyorum.Siddetli bir tartismadan sonra cocuklari alarak evden ayrilmak istedim.Oglumu vermedi.Ben de kizimi alarak annemlerin yanina gectim.Esim kizimi bana verip, oglumun velayetini almak istiyor.
Bir anne olarak, iki kardesin ayrilmasina kesinlikle karsiyim.Ikisi de ayni ilkokula gidiyorlar.Bugune kadar hep beraber buyuduler,okuldan sonra beraber oynadilar.Su anda bile cocuklarin arasinda "senin annen","benim babam" diye ayrimcilik basladi.Yaslari bu kadar yakin iki kardesin ayrilmasinin psikolojik olarak dogru olmadigini dusunuyorum.Bugune kadar cocuklarin bakimi ve egitimi ile kendim ilgilendim.Bundan sonra da boyle olmasinin dogru oldugunu dusunuyorum.Su anda esim calistigindan dolayi, ogluma evdeki Moldovyali hizmetciler bakiyor.Kendisinin ogluma duzgun bakacak bir akrabasi yok.
Esim ancak oglumun onda kalmasi sartiyla anlasmali bosanmaya razi oluyor, ve kizimla bana bir daire kiralayip nafaka vermeyi taahut ediyor.Boyle bir anlasmayi kabul etmem soz konusu degil.
Boyle bir durumda mahkemeye gittigimizde:
1)Cocuklarin velayetini alabilir miyim?
2)Davayi benim acmamin bir dezavantaji olur mu?
3)Mahkemede oglumun tanikligi istenebilir mi? (Esim ogluma "Annenle kardesin bizi terk etti.Bir tek sen varsin beni seven" diye manevi baski yapiyor.)
Not:Universite mezunuyum ve evlilikte kusur sayilabilecek hicbir davranisim yok.
Tesekkurler.

27-09-2000 08:53:55
Old 14-02-2002, 01:59   #2
seyyah

Varsayılan YNT:iki kardesin velayeti

merhaba,
eşlerin boşanmaları durumunda, müşterek çocukların velayetinin kime verileceği hususunda objektif ve subjektif unsurlar rol oynar. yaşları birbirine yakın iki kardeşin birbirinden ayrılmaması hem objektif ve hem subjektif unsur içerir. hakim dosyadaki delilleri tartacak, çocuklar ve ebeveynleri için en uygun kararı verecektir. boşanma davasını kabahatsiz olan tarafın açması daha sık rastlanan bir durumdur. bu bakımdan davayı sizin açmanız dezavan-tajlı bir durum olarak nitelenemez. davada herşey delildir. bu bakımdan oğlunuzun ve kızınızın da tanık sıfatıyla dinlenmesi mümkündür. böyle davalarda zaman zaman trajik bazı durumlarla karşılaşılabilir. bu bakımdan soğukkanlılığınızı yitirmemeniz gerekir. bol şans..

27-09-2000 20:21:44

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi