Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

arakararda yanlışlık

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 13-09-2009, 17:16   #1
empas

Varsayılan arakararda yanlışlık

Selam,

Değerli arkadaşlar,

Bir alacak davasında dava dilekçesiyle birlikte aynı zamanda adli yardım talebinde de bulunulmuş.Adli yardım talebinde bulunulmasının nedeni:Alacak miktarı çok yüksek olduğu için nisbi harcı ödemeye müvekkilin imkanı olmaması.Alacak,(diyelim ki) 4.500,000 (dört milyon beş yüz bin )Alman markı.Alman markı tedavülde olmadığından malum hesaplama Euro’ya çevrilerek yapılıyor.Bulunan Euro miktarı dava tarihindeki TL’ye çevrilince yaklaşık dokuz milyonu (eski hesap TL’den dokuz trilyonu) buluyor.Harcı da altmış bin (altmış milyarı) geçiyor.

Müvekkil,adli yardım talebiyle ilgili tüm delillerini (yokluk ilmuhaberi,tapu kayıtları,s.s.k. yazıları vs.) hazırlayıp mahkemeye veriyor.

Mahkeme ilk duruşmada adli yardım talebini reddediyor. (Red kararı gerekçesiz.) 4.500 alman markının TL. karşılığı olan 5.040 TL.’nin nisbi harcının gelecek duruşmaya kadar yatırmasına,yatırmadığı takdirde davanın açılmamış sayılmasına karar verileceğine (bu arada ihtarat yapılıyor.) kesin süre vererek talebi reddediyor.

Dikkat edilirse mahkeme milyon marklık alacağı,bin marklık alacağa ve onu da binlerle ifade edilen TL.cinsinden çevirip yazmış.Tabii böyle olunca hakimin yazdığı 5.040 TL.’nin harcı hiç de yüksek değil.Belki de hakim,bu kadarcık (yaklaşık otuz TL. tutacak harç parası nedir ki) düşüncesiyle talebi reddetmiştir.

Diyelim ki, gelecek duruşmaya kadar arakarardaki miktar üzerinden harcı yatırdık,ama davamızın değeri yukarıda ifade ettiğim gibi çok yüksek.O zaman n’olacak ? Gelecek duruşmaya kadar harcı yatırmasak,duruşmaya çıkıp yanlışlığa değinsek bu sefer de kesin süre başımıza iş açacak.

Hadi davanın açılmamış sayılmasına karar verilsin;yeni baştan dava açsak desek,alacağın zamanaşımı süresi dolmak üzere.

Yine,harcı yatırmayalım,gelecek celse çıkalım yanlışlığa değinelim,en kötüsü davanın açılmamış sayılmasına karar verilsin;bu karara karşı temyize gidelim;desek,adli yardım taleplerinin reddi temyize tabii değil.

Neler önerirsiniz ?

Saygılarımla…
Old 13-09-2009, 17:32   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
4.500,000 (dört milyon beş yüz bin )Alman markı

Bu şekilde yazdıysanız, mahkemenin kararı doğru. Çünkü 4.500.000 Alman markı şeklinde yazmamışsınız. Dilekçede başka açıklama var mı, bilemiyorum. Düzeltilebilecek bir maddi hata yapmışsanız, kesin süreyi de kaçırmamak için, 5.040,00 TL nin harcını yatırın. Maddi hatanız düzeltilince, bakiye karç için size yeni bir süre verilir. Adli yardım talebinizi yinelersiniz.
Old 14-09-2009, 16:05   #3
empas

Varsayılan Arakararda yanlışlık

Sayın Av.Suat Ergin,öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.
Sanıyorum gözden kaçırdığınız bir husus var.Dava dilekçemizde değer,aynen: '4.500.000 Alman markı' şeklinde yer almakta.Arakararda ise (aynen yazıyorum):"Davanın 4.500 Alman Markı 5.040,00 TL. Karşılığı olarak,üzerinden..." biçiminde yazılı.Yani,dilekçedeki değerde maddi hata yok...Halen düşünmekteyim bakalım.

Saygılarımla
Old 14-09-2009, 17:30   #4
avukatselvi

Acaba dilekçenizdeki değerde maddi hata olsaydı ve siz sonraki sıfırları hataen atmış olsaydınız,( Mahkeme adli yardım talebinizi değerlendirirken bu yanılgıya kapılmış!), açık olan bu maddi hatayı HUMK 80 uyarınca düzeltseniz, fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tutmuş olmanız halinde bir çözüm olabilir mi?
Islahla müddebihi azaltamayacağınız, bunun feragat sayılacağı muhakkak.
Ara kakardan rücu talep etseniz dahi, adli yardım talebinin kabul olunacağı kesin olmadığı gibi ifade ettiğiniz gibi temyizi de mümkün değil.
Temyizi mümkün olsaydı bile, adli yardım talepli davada talebin reddi üzerine harcın yatırıldığı tarihte dava açılmış sayılır bu durumda da yine zamanaşımı sorunuyla karşı karşıya olacaksınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi