Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

idarede yetkisiz kişinin işlem tesis etmesi (acil!!!!)

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2009, 10:31   #1
kordelya

Varsayılan idarede yetkisiz kişinin işlem tesis etmesi (acil!!!!)

Sayın Meslektaşlarım;
Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. İdari bir makamda bulunan yetkili kişi bir kaç işlem tesis ettikten sonra atamasının usulsüz olduğu anlaşılıyor ve görevinden geri alınıyor. Fakat bu süre zarfında da işlem tesis ediyor, bende tesis ettiği bu işlemlerden birine karşı idari yargı yoluna başvurdum şu anda işlemin yetkisizlik nedeniyle iptalini talep etmek istiyorum ancak bu konuda daha önce verilmiş Danıştay kararlarını bulmam gerek çok hızlı bir şekilde bana bu konuda en kısa zamanda yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Saygılar
Old 15-09-2009, 21:28   #2
YALÇIN ÖNDER

Dairesi Karar Yılı Karar No Esas Yılı Esas No Karar Tarihi
DÖRDÜNCÜ DAİRE 1986 861 1984 3085 26/02/1986

KARAR ÖZETİ
DAVA DİLEKÇESİ YERİNE GEÇEN DÜZELTME DİLEKÇESİNDEKİ İMZANIN KURUMUN YETKİLİ AMİRİNE AİT OLMADIĞININ ANLAŞILMASI KARŞISINDA MAHKEMENİN HUKUK USULÜ MUHAKEMELERİ KANUNUNUN 39.MADDESİ UYARINCA BİR ARA KARARI VEREREK İMZA NOKSANLIĞINI GİDERMESİ VE ANCAK KURUMUN UYUŞMAZLIK DÖNEMİNDEKİ YETKİLİSİNİN DEĞİŞMİŞ OLMASI NEDENİYLE DİLEKÇENİN İMZA EKSİKLİ Ğİ GİDERİLMİŞ DİLEKÇE OLARAK KABULÜ GEREĞİ HK.
Old 16-09-2009, 07:13   #3
kordelya

Sayın Yalçın Önder
Yardımınız için çok teşekkür ederim.
Saygılar
Old 16-09-2009, 10:34   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan kordelya
İdari bir makamda bulunan yetkili kişi bir kaç işlem tesis ettikten sonra atamasının usulsüz olduğu anlaşılıyor ve görevinden geri alınıyor. Fakat bu süre zarfında da işlem tesis ediyor, bende tesis ettiği bu işlemlerden birine karşı idari yargı yoluna başvurdum şu anda işlemin yetkisizlik nedeniyle iptalini talep etmek istiyorum.

Atamanın usulsüz olması, bence o görevde bulunurken yapılmış işlemleri her zaman sakat hale getirmez. Tabi usulsüz atamadan kasıt nedir onu da tam olarak bilemiyoruz. Örneğin, A ilçesine atanması gerekirken, B ilçesine atanmış bir kaymakamın yaptığı işlemler bence sakat değildir. Ama, çayı olarak atanması gereken birisi emniyet müdürü olarak atanmışsa onun yaptığı işlemler sakattır (diye düşünüyorum).
Old 16-09-2009, 11:10   #5
JACELYN

Sayın adli tıp'a katılıyorum. İlgili kişinin atamasının usülsüz olmasının, tek başına bu işlemlerin iptali için yeterli olacağını düşünmüyorum. İdare hukukunda yetkisizlikten kasıt ( tabii kişi yönünden yetkisizlikten bahsediyoruz ) o görevle hiç ilgisi olmayan birinin işlem tesis etmesidir. Dolayısıyla mahkemenin yetkisizlik yorumu çok önemli. Dava sonunda kararı paylaşabilirseniz sevinirim. İyi çalışmalar
Old 16-09-2009, 16:40   #6
kordelya

Sayın Meslektaşlarım;
Bahse konu olan kişi bir devlet kurumunda çalışmakta iken iptal davası açtığım işlemi tesis etmeye yetkili görevli olarak atanıyor ve bir süre bu görevde kalıyor daha sonra atamanın yanlış olduğuna karar verilip görevden alınıyor,yani atama işlemi idare tarafından geri alınıyor ben bu kişi görevdeyken tesis etmiş olduğu disiplin cezalarına karşı idari yargı yoluna başvurdum yani bu durumda yetki gasbı sözkonusu,işleme tamamen yabancı birinin yani idare adına irade açıklamaya yetkili olmayan kişinin tesis ettiği işlem sözkonusu. Bu nedenle yetki gasbına dayanmak istiyorum, bu arada dava sonucunu bilgilerinize iletirim.
İlgilendiğiniz teşekkür ederim.
Saygılarımla,
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi