Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Avukatın tanıklık yapmama hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2011, 15:22   #1
av_my

Varsayılan Avukatın tanıklık yapmama hakkı

Sevgili meslektaşlarım, karakol sorgusunda nöbetçi avukat olmama hasebiyle ifadesine katıldığım şüpheli yargılama aşamasındaki beyanında ''avukat bana nöbetçi avukat olduğunu söyledi ve benimle ilgilenmedi,ayrıca polisler olayı itiraf etmem için bana işkence yaptılar'' şeklinde bir beyanatta bulunmuş ve mahkeme ara kararında tarafımın tanık olarak dinlenmesine hükmetmiştir. Bu doğrultuda mesleki durumumdan mütevelllit tanıklık yapmamayı düşünüyorum. Ancak doktrinde bazı yazarlar müvekkilin/iş sahibinin muvakafatı veya talebi var ise tanıklıktan kaçınılamayacağını yazmışlar. Bunun yanında bu işin kitabı yada uygulama aşamasını bir yana bırakırsak bir sanığın beyanıyla hemen tanık olarak çağrılması bana oldukça abes geldi. Acaba aynı hassasiyeti mahkeme soruşturma aşamasında savcının aldığı ifade karşısında yargılama aşamasında mahkemeye örneğin ''savcı ifademi alırken beni yanlış yönlendirmeye çalıştı'' gibi bir ifade karşısında savcıyı bu ifadeyle ilgili tanık olarak çağırabilirlermi merak ediyorum. Yorumu sizlere bırakıyorum,saygılar...
Old 06-04-2011, 15:31   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av_my
Sevgili meslektaşlarım, karakol sorgusunda nöbetçi avukat olmama hasebiyle ifadesine katıldığım şüpheli yargılama aşamasındaki beyanında ''avukat bana nöbetçi avukat olduğunu söyledi ve benimle ilgilenmedi,ayrıca polisler olayı itiraf etmem için bana işkence yaptılar'' şeklinde bir beyanatta bulunmuş ve mahkeme ara kararında tarafımın tanık olarak dinlenmesine hükmetmiştir. Bu doğrultuda mesleki durumumdan mütevelllit tanıklık yapmamayı düşünüyorum. Ancak doktrinde bazı yazarlar müvekkilin/iş sahibinin muvakafatı veya talebi var ise tanıklıktan kaçınılamayacağını yazmışlar. Bunun yanında bu işin kitabı yada uygulama aşamasını bir yana bırakırsak bir sanığın beyanıyla hemen tanık olarak çağrılması bana oldukça abes geldi. Acaba aynı hassasiyeti mahkeme soruşturma aşamasında savcının aldığı ifade karşısında yargılama aşamasında mahkemeye örneğin ''savcı ifademi alırken beni yanlış yönlendirmeye çalıştı'' gibi bir ifade karşısında savcıyı bu ifadeyle ilgili tanık olarak çağırabilirlermi merak ediyorum. Yorumu sizlere bırakıyorum,saygılar...

CMK 46/2'ye göre avukatlar " ilgilinin rızasının varlığı halinde tanıklıktan çekinememe" kuralının dışındadır. Avukat, tanıklık yapıp yapmayacağını kendisi takdir eder.
Old 06-04-2011, 15:46   #3
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
CMK 46/2'ye göre avukatlar " ilgilinin rızasının varlığı halinde tanıklıktan çekinememe" kuralının dışındadır. Avukat, tanıklık yapıp yapmayacağını kendisi takdir eder.

Avukatlık Kanunu'ndaki konuya ilişkin düzenlemeyi de eklemek istedim:

1136 S.K. m.36: "Avukatların, kendilerine tevdi edilen veya gerek avukatlık görevi gerekse Türkiye Barolar Birliği ve barolar organlarındaki görevleri dolayısiyle öğrendikleri hususları açığa vurmaları yasaktır.

Avukatların birinci fıkrada yazılı hususlar hakkında tanıklık edebilmeleri, iş sahibinin muvafakatini almış olmalarına bağlıdır. Ancak, bu halde dahi avukat tanıklık etmekten çekinebilir. (Ek cümle : 2/5/2001 - 4667/24 md.) Çekinme hakkının kullanılması hukuki ve cezai sorumluluk doğurmaz.

Yukarıki hükümler, Türkiye Barolar Birliği ve baroların memurları hakkında da uygulanır."

Saygılar...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi