Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Adli Yardım ile ilgili bir soru?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2013, 15:40   #1
Brusk

Varsayılan Adli Yardım ile ilgili bir soru?

Arkadaşlar davalı adli yardımdan yararlanıyorsa eğer yargılama sonrasıtakdir edilen vekalet ücretini davalıdan alamadığımıza göre bunu ne şekilde tahsil edebileceğiz. Yani Davalı lehine verilen adli yadım talebi bunuda kapsarmı acaba?
Old 10-01-2013, 15:47   #2
etez

HMK m.339 "...Adli yardımdan yararlanan kişinin haksız çıkması halinde, uygun görülürse yargılama giderlerinin en çok bir yıl içinde aylık eşit taksitler halinde ödenmesine karar verilebilir"

Adli yardımdan yararlana kişi haksız çıkarsa yargılama giderlerine mahkum edilebilecekse ücreti vekaletede hükmedilir.

Ancak ilamı icraya koyarsınız muhtemelen tahsil edemezsiniz. Şahıs fakirliğini, malı mülkü olmadığını zaten belgelemiş. Tahsil kabiliyeti yok gibi.
Old 15-01-2014, 15:18   #3
Senatus

Ya o davalı haksız çıkmamışsa? yani ihtimal ki bir boşanma davasında davalı fakir bir kadındır, kendisine şiddetli geçimsizlikten dava açılmıştır ve o da böyle bir adamla evli kalmak istemediğinden boşanmayı kabul etmiştir. Bu sebeple de hakim şiddetli geçimsizliğe dair hiçbir şeyi kanıtlayamasa da davacı kocanın bu davasını kabul etmiştir. Ortada kabul edilen bir dava olduğu için de usul kanunumuz karşısında davalı kadın işbu davanın haksız çıkan tarafı ilan edilmiştir ve ücreti vekaletle diğer giderlere mahkum edilmiştir. adli yardım kurumu, bu kadına bu hususta yardımcı olamadıktan sonra ne işe yarayacaktır?
Old 15-01-2014, 16:21   #4
Av. Ali YILMAZKARA

Kadının bu kaybında kendi kusuru da vardır. Dava için adalet komisyonundan adli yardım talebinde bulunmuş ancak barodan dava açmak için adli yardım talebinde bulunarak avukat istememiş ve karşı dava açmamıştır. Suçlu aramıyorum ancak kendisi ihmali davranışı neticesinde bu külfetle karşı karşıya kalmıştır.

Ki bu durumdan kendisini kurtacak olan yine BU DURUMUDUR. icrai işlemler sonucu hakkında aciz vesikası çıkması muhtemel ise endişelenecek neyi vardır ki sayın Senatus?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi