Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Velayeti kendisinde olan velinin çocuğu Yurtdışına Çıkarmasında Muvafakatname

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-04-2015, 00:12   #1
Av.Nesrin

Varsayılan Velayeti kendisinde olan velinin çocuğu Yurtdışına Çıkarmasında Muvafakatname

Merhabalar,
Çok uzun bir aradan sonra.
Çocuğun velayeti kendisinde olan taraf çocukla birlikte yurt dışına yerleşmek amacıyla( evlilik) çıkmak istemekte, ancak karşı tarafın tehditleriyle karşılaşmaktadır. Muvafakatname vermesinin mümkün olmadığını gözlemekteyiz.
Aile Mahkemesinde açılacak davada talep ( kişisel ilişkinin yeni duruma göre yeniden düzenlenmesini talep etme) nin yanısıra yurtdışına çıkma işlemi sırasında muvafakatnameye ihtiyaç olmadığı yönünde de bir içeriğe sahip olmalı mı?
Netice-i talebim tam olarak ne olmalı?
Kafam çok karıştı. Konuyu pek bilen de yok etrafımda acil yardıma ihtiyacım var.
Teşekkürler.
Old 16-04-2015, 11:54   #3
Gemici

Alıntı:
Yazan Av.Nesrin
Merhabalar,
Çok uzun bir aradan sonra.
Çocuğun velayeti kendisinde olan taraf çocukla birlikte yurt dışına yerleşmek amacıyla( evlilik) çıkmak istemekte, ancak karşı tarafın tehditleriyle karşılaşmaktadır. Muvafakatname vermesinin mümkün olmadığını gözlemekteyiz.
Aile Mahkemesinde açılacak davada talep ( kişisel ilişkinin yeni duruma göre yeniden düzenlenmesini talep etme) nin yanısıra yurtdışına çıkma işlemi sırasında muvafakatnameye ihtiyaç olmadığı yönünde de bir içeriğe sahip olmalı mı?
Netice-i talebim tam olarak ne olmalı?
Kafam çok karıştı. Konuyu pek bilen de yok etrafımda acil yardıma ihtiyacım var.
Teşekkürler.

Sayın Av.Nesrin,
çocuğun velayet hakkı kendisine verilmiş olan anne veya baba tarafından seyahat amacı ile yurt dışına çıkarılması ile temelli olarak başka bir ülkeye götürülmesi arasında büyük farklar olduğu düşüncesindeyim.

Çocuğun, velayeti kendisinde olan anne veya baba ile başka bir ülkeye yerleşmesi diğer tarafın çocukla kişisel ilişki kurması olanağını ortadan kaldırmasa bile büyük ölçüde kıstlamaktadır. Bu durumda karşı taraf dediğiniz anne ve babanın hislerini ve çocuğun yurt dışına çıkarılmasını önlemeye çalışmasını anlıyabiliyorum. Velayet hakkı mahkeme kararı ile kendisine verilmiş olan anne veya babanın çocuğu yerleşmek amacı ile yurt dışına çıkarıp çıkaramıyacağına mahkemenin karar vermesi gerekir bu durumda.

Olayda anne ve babanın hislerinin yanısıra çocuğun menfaatininde göz önünde bulundurulması ve anne ve babanın hakları ile çocuğun menfaatlerinin bir karşılaştırılması gerekir.
Telebinizde, çocuğun yurt dışına çıkan anne veya baba ile yurt dışına çıkmasının çocuğun menfaatine olduğunu kanıtlamanız gerekir benim düşünceme göre.
Çatışan menfaatler:
* Çocuğun yüksek menfaati.
* anne ve babanın yerleşim ve ikamet yerini serbestçe belirleme hakkı
* anne ve babanın anne ve baba olarak hakları.
Saygılarımla
Old 17-04-2015, 17:50   #4
Av.Nesrin

Sn Nusrettin93, ilginize teşekkürler linklerin tümünü inceledim.
Sn Gemici teşekkür ederim yorumunuza.
Ben de kişisel ilişkinin yeniden düzenlenmesi ve davalının muvafakatı yerine geçmek üzere hakimin müdahalesi ve yurt dışına çıkmasına izin verilmesi talepli olarak davamı açtım.
Hiç yargıtay kararı ve uygulamaya dair bir örnek yok elimizde.
Ancak çocuğun üstün menfaatleri gereği yurt dışına çıkmayı engelleyecek geçerli bir sebep yoksa, özellikle hal ve şartlara göre çocukla davalının görüşmesini engellemeye yönelik bir girişim olmadığı sürece , ki yok hakimin izin vereceğini düşünüyorum.
Bu kez de kesinleşme meselesi takıldı kafama
Ne olacak hiç bilmiyorum.Teşekkür ederim.
Old 04-09-2016, 07:10   #5
FiNaZZi

Sayın Av.Nesrin, açmış olduğunuz davada ulaştığınız neticeyi açıkçası merak ediyorum..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi