Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İcra Mahkemesi Vekalet Ücreti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-02-2012, 12:15   #1
_erman_

Varsayılan İcra Mahkemesi Vekalet Ücreti

Borçlu aleyhine kambiyo takibi başlattık. Borçlu icra mahkemesine şikayet etti. Şikayetin reddine karar verildi ve 220,00-TL avukatlık ücretine hükmedildi. Söz konusu vekalet ücretini ayrı bir icra takibine konu edebilirmiyiz? Yoksa kambiyo takibindeki dosyaya dahil etmek zorunda mıyız?
Old 09-02-2012, 12:38   #2
İlhan_ERDEN

Alıntı:
Yazan _erman_
Borçlu aleyhine kambiyo takibi başlattık. Borçlu icra mahkemesine şikayet etti. Şikayetin reddine karar verildi ve 220,00-TL avukatlık ücretine hükmedildi. Söz konusu vekalet ücretini ayrı bir icra takibine konu edebilirmiyiz? Yoksa kambiyo takibindeki dosyaya dahil etmek zorunda mıyız?

Ayrı bir icra takibine konu edilebilir.
Old 09-02-2012, 12:40   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan _erman_

Kambiyo takibine isteseniz de dahil edemezsiniz.
Old 09-02-2012, 13:13   #4
_erman_

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Kambiyo takibine isteseniz de dahil edemezsiniz.

Teşekkürler Suat Bey. Sizin görüşünüz yönünde kararlar da buldum. İcra müdürü aynı dosyaya dahil edebilirsiniz dediği için kafam karışmıştı.
Old 09-02-2012, 13:16   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan _erman_
Teşekkürler Suat Bey. Sizin görüşünüz yönünde kararlar da buldum. İcra müdürü aynı dosyaya dahil edebilirsiniz dediği için kafam karışmıştı.

Ne yapacakmış? Borçluya "icra emri" mi gönderecekmiş. İtirazın iptali/kaldırılması kararıyla mı karıştırdı acaba.
Old 09-02-2012, 19:18   #6
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Kararı ayrı bir takibe konu ettiğinizde (yeni icra takibi içinde) icra vekalet ücreti talep etmeyi unutmayınız.
Old 10-02-2012, 11:36   #7
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Yasemin Akyol
Kararı ayrı bir takibe konu ettiğinizde (yeni icra takibi içinde) icra vekalet ücreti talep etmeyi unutmayınız.

Talep etmezse, hak kaybı mı, olur?
Old 10-02-2012, 12:30   #8
_erman_

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Talep etmezse, hak kaybı mı, olur?

Suat Bey'in dediği gibi talep edilmezse hak kaybı mı olur acaba? Takibi ayrı bir icra dosyasından başlattık.
Old 06-03-2012, 16:58   #9
betty16

merhabalar,
Bursa'da maaş haczinin kaldırılması yönünde icra mahkemesine yaptığım şikayette şikayetim kabul edilerek haczin kaldırılmasına ve tarafıma vekalet ücreti verilmesine karar verilmişti.
İstanbul'da aynı konu ile ilgili olarak yaptığım başvuruda İstanbul 9.İcra Mahkemesi, haczin kaldırılmasına karar vermişse de, istem memur muamelesini şikayet niteliğinde olduğundan vekalet ücreti takdirine yer olmadığına karar vermiştir.
memur muamelesini şikayette davalı taraf olmadığından vekalet ücretine karar verilmediğini (Av.Talih Uyar'ın bir makalesinde hacizden yararlanan 3.kişi olduğu takdirde vekalet ücretine hükmedilmesi gerektiği belirtilmişse de) biliyoruz.
Ancak davalı taraf olan Bankaya karşı vekil ücreti verilmememesi benim düşünceme göre, hukuka aykırılık yaratmakta ve alacaklı nasılsa vekalet ücreti çıkmadığından istediği gibi dosyalara maaş haczi koymaktadır. Zaten müvekkilim banka vekilini aradığında da, banka vekili isterseniz şikayette bulunabilirsiniz bizim yapabileceğimiz birşey yoktur cevabını vermiştir. Bu nasıl bir hukuk anlayışıdır ben anlayabilmiş değilim. Hukuka uygun davranmayan alacaklı vekilini daha da ödüllendirmek değil midir bu durum? ayrıca başka mahkemelerde vekalet ücretine karar verildiğini tecrübe etmiş olmam da ayrı bir tartışma konusudur.

ben konu ile ilgili Yargıtay Kararı bulamadım. bana yardımcı olursanız çok memnun olurum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi