Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-04-2022, 22:44   #1
Av. Karadağlı

Varsayılan Arsa payı karşılığı inşaat sözleşmesi

Kıymetli meslektaşlarım,

2014 yılında imzalanan arsa payı karşılığı sözleşme ile 2016 yılında teslim edilmesi gereken daire müvekkile henüz teslim edilmemiştir. (İnşaatın ince işleri kaldı yalnızca)
8 sene boyunca müvekkilin kirası da müteahhit tarafından karşılanmamıştır.

Müvekkile sözleşme ile taahhüt edilen dubleks dairedir fakat binada dubleks daire de yapılmamış. Tüm daireler de taahhüt edilen metrekareden daha düşük.

İlk kez açacağım bir dava türü olduğu için görüşleriniz oldukça kıymetli.

1- Daire henüz teslim edilmemiş olsa da işlemiş kira bedelleri, cezai şart ve eksik ifa edilen metrekare bedeli ile eksik işlerin bedelini talep etmenin yanı sıra başkaca bir talep söz konusu olur mu?

2- Dava açmadan önce delil tespiti yaptırmak, eksik işleri ve binanın durumunu tespit ettirmek faydalı olur mu?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Old 07-04-2022, 13:12   #2
Av. Seda Dönmez Doğan

Meslektaşım,

Önce iki numaralı sorunuza cevap vereyim. Daha önce ben açtığım davalar için tespit yaptırdım ki tespitin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Dava sırasında inşaatta ilerleme ya da mevcut durumda değişiklik olma ihtimaline karşın sizi fesih vb. gibi taleplerinizde haklı çıkarmak için uygun bir yöntem. Gerçi siz inşaatın sadece ince işlerinin kaldığını belirtmişsiniz bu durumda fesih pek mümkün olmayabilir. Duruma uygun bir talepte bulunursunuz. Tespitin ardından yükleniciyi temerrüde düşürmek için bir ihtarname de gönderebilirsiniz. Ben göndermeyi tercih ediyorum.

Ardından ilk sorunuzu irdelemek gerekirse, burada temerrüt hükümleri uyarınca sizin davayı hangi talep ile açtığınız ve bu talebinizi TBK m 125 de sayılı seçimlik haklardan hangisine dayandırdığınız önemli. Olumlu/olumsuz zarar ayrımı ile istenebilecek zarar kalemlerinizi gözden geçirmenizi ve çalışmanızı bu yönde yapmanızı tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili çok fazla çalışma/ makale var, dava aşamasına gelemeden önce taramanızda fayda var.

Tespit kısa/hızlı bir işlem olduğu için ben sizin yerinizde olsam hemen tespit için başvuru yapar bu sırada dava için hazırlığımı yapardım. Kolaylıklar dilerim.
Old 07-04-2022, 13:53   #3
Av. Karadağlı

Alıntı:
Yazan Av. Seda Dönmez Doğan
Meslektaşım,

Önce iki numaralı sorunuza cevap vereyim. Daha önce ben açtığım davalar için tespit yaptırdım ki tespitin çok faydalı olduğunu düşünüyorum. Dava sırasında inşaatta ilerleme ya da mevcut durumda değişiklik olma ihtimaline karşın sizi fesih vb. gibi taleplerinizde haklı çıkarmak için uygun bir yöntem. Gerçi siz inşaatın sadece ince işlerinin kaldığını belirtmişsiniz bu durumda fesih pek mümkün olmayabilir. Duruma uygun bir talepte bulunursunuz. Tespitin ardından yükleniciyi temerrüde düşürmek için bir ihtarname de gönderebilirsiniz. Ben göndermeyi tercih ediyorum.

Ardından ilk sorunuzu irdelemek gerekirse, burada temerrüt hükümleri uyarınca sizin davayı hangi talep ile açtığınız ve bu talebinizi TBK m 125 de sayılı seçimlik haklardan hangisine dayandırdığınız önemli. Olumlu/olumsuz zarar ayrımı ile istenebilecek zarar kalemlerinizi gözden geçirmenizi ve çalışmanızı bu yönde yapmanızı tavsiye ederim. Bu konu ile ilgili çok fazla çalışma/ makale var, dava aşamasına gelemeden önce taramanızda fayda var.

Tespit kısa/hızlı bir işlem olduğu için ben sizin yerinizde olsam hemen tespit için başvuru yapar bu sırada dava için hazırlığımı yapardım. Kolaylıklar dilerim.

Meslektaşım yanıtınız için teşekkür ederim.

Tespit konusunda beni düşündüren husus müvekkilin maddi durumunun oldukça kötü olması. Bu yüzden tespit yapmadan dava sırasında önüme bir engel çıkar mı hususunda şüpheli kaldım. Esas davayı adli müzaheret talepli açacağım. Tespit davasının harçlarını dahi karşılayacak gücü yok. Tespit için de adli müzaheret kabul ediliyor mu bu hususta bilginiz var mı?
Old 08-04-2022, 11:59   #4
Av. Seda Dönmez Doğan

Meslektaşım ben tespit dosyası için hiç adli yardım talebinde bulunmadım ve etraftan da duymadım açıkçası, bu sebeple konu hakkında bilgisi olan meslektaşlarım soruyu yanıtlasa daha iyi olur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi