Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kesinleşmeden Icraya Konulamayan Ilamin Icraya Konulmasi Ve ödenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-04-2022, 09:14   #1
av.Hazin

Varsayılan Kesinleşmeden Icraya Konulamayan Ilamin Icraya Konulmasi Ve ödenmesi

Merhaba meslektaşlarım. aile mahkemesinde hakim ara karar ile karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmetti. karşı taraf kararı aynı gün icraya koymuş. aynı gün müvekkilime zarar gelmemesi için ve sinirle vekalet ücretini ödedim. daha sonradan kesinleşmeden icraya koyulamayacağı aklıma geldi ve pişman oldum. sizce şimdi ne yapmam gerekir? şikayet yoluna mı gitmeliyim yoksa karar kesinleşinceye kadar icra dosyasında her ihtimale karşı parayı bekletmeli miyim? sağlıklı düşünemediğim kişiselleşen bir konu açıkçası. yardımlarınızı bekliyorum.
Old 04-04-2022, 12:12   #2
norrinradd

Alıntı:
Yazan av.Hazin
Merhaba meslektaşlarım. aile mahkemesinde hakim ara karar ile karşı taraf lehine vekalet ücretine hükmetti. karşı taraf kararı aynı gün icraya koymuş. aynı gün müvekkilime zarar gelmemesi için ve sinirle vekalet ücretini ödedim. daha sonradan kesinleşmeden icraya koyulamayacağı aklıma geldi ve pişman oldum. sizce şimdi ne yapmam gerekir? şikayet yoluna mı gitmeliyim yoksa karar kesinleşinceye kadar icra dosyasında her ihtimale karşı parayı bekletmeli miyim? sağlıklı düşünemediğim kişiselleşen bir konu açıkçası. yardımlarınızı bekliyorum.
Süresiz şikayet yoluna başvurmanızı öneririm. Parayı icra dosyasına yatırdığınız için artık geri çekemezsiniz ama alacaklı reddiyatını talep edecektir. İcra hukuk hakimiyle direkt görüşüp takibin tedbiren durdurulması kararı almanızı öneririm, durumun acileyitini ve alacaklının her an reddiyat talep edebileceğini de söyleyin. Tedbir de gecikirseniz de takip iptal olunca alacaklı tarafa muhtıra çıkartıp ödenen parayı geri talep edeceksiniz zaten. Ancak alacaklının malvarlığı yoksa muhtıra sonuçsuz kalacaktır. O yüzden tedbir almanızı öneririm. Ancak durumunuzu tam bilmiyorum, kesinleşmeden icraya konulamayacak bir karar olup olmadığını iyi araştırın, detayını bilmiyorum yani.
Old 04-04-2022, 12:16   #3
av.Hazin

İcra dairesi sabahtan reddiyat yapmış meslektaşım malasef geç kaldım. Mahkemenin kararıni istinaf edip daha sonra lehimize sonuçlanırsa istirdat davası açmayı düşünüyorum. Herkesi daha az uğraştırıcı olur diye düşünüyorum sizce mantıksız mi
Old 04-04-2022, 12:19   #4
norrinradd

Alıntı:
Yazan av.Hazin
İcra dairesi sabahtan reddiyat yapmış meslektaşım malasef geç kaldım. Mahkemenin kararıni istinaf edip daha sonra lehimize sonuçlanırsa istirdat davası açmayı düşünüyorum. Herkesi daha az uğraştırıcı olur diye düşünüyorum sizce mantıksız mi
Para uçtuysa istinaf sonrası istirdat daha mantıklı ancak takibin iptali üzerine muhtıra çıkarma ihtimaliniz olduğunu ve icra hukuk mahkemesinin kısa sürede karar vereceğini de aklınızda bulundurun derim.
Old 04-04-2022, 12:34   #5
av.Hazin

Meslektaşım icra memurunun sorumlulugu var mı zımnen kabul olduğu ve paranın alacaklıya ödenmesi gerektiğine dair karar vermesi doğru mu? Zımnen kabulden ziyade muvekkilin bankalar nezdinde zarar görmemesi için anında ödemeyi yaptım aslında.
Old 04-04-2022, 12:44   #6
norrinradd

Alıntı:
Yazan av.Hazin
Meslektaşım icra memurunun sorumlulugu var mı zımnen kabul olduğu ve paranın alacaklıya ödenmesi gerektiğine dair karar vermesi doğru mu? Zımnen kabulden ziyade muvekkilin bankalar nezdinde zarar görmemesi için anında ödemeyi yaptım aslında.
Hukuk mantığında bence devlet aleyhine tazminat davası açılabilir ortada bir zarar söz konusuysa. O icra emrini hiç tebliğe çıkarmamalıydı. Süresiz şikayetlerde, hak kaybına uğranılmışsa ortada çok bariz bir kamu düzenine aykırılık olduğundan ötürü devlet aleyhine tazminat açılabilir ancak paranızı alma yoluna gitmelisiniz ilk başta. İcra hukuktan karar aldıktan sonra muhtıralar vs sonuçsuz kaldıktan sonra o yola başvurulabilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi