Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

sahte çek düzenlemekten dava açılmış ilamsız takip

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-06-2010, 10:34   #1
avukat gülşah

Varsayılan sahte çek düzenlemekten dava açılmış ilamsız takip

sahte çek düzenlemekten açılan bir dava var alacaklı alacağını tahsil edebilmek için çeki cirolayan değilde çeki ilk veren(aralarında alım satım yok)kişiye ilamsız takip yapabilirmiyiz daha doğrusu kambiyo senedi niteliği olmadığı için ilamsız takip yaptım itiraz olursa bu çeki delil göstermeyi düşünüyorum sonuç lehe olur mu tereddütteyim
Old 28-06-2010, 10:40   #2
Alper Günay

Senet, kambiyo senedi niteliği taşımadığı ve keşideci ile müvekkiliniz arasında da herhangi bir borç ilişkisi bulunmadığına göre, itiraz halinde lehinize bir sonuç alabileceğinizi hiç sanmıyorum.
Old 29-06-2010, 13:17   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Eğer çek sahteyse , takip şeklini değiştirmeniz çeki ; sahih hale getirir mi ? Öncelikle çek neden sahte bu konu araştırılmalı diye düşünüyorum.Yani gerçek keşideci değil de başka biri tarafından mı imzalanmış yoksa keşideci tarafından imzalanmasına rağmen keşidecinin rızası hilafına mı elden çıkmış ?
Old 07-07-2010, 09:35   #4
avukat gülşah

çekte imza keşideciye ait ancak gerçekte çek değil kağıdı çeke benzetmeye çalışmışlar bu yüzden sahte
Old 07-07-2010, 13:08   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

Avukat hanım ; çek kelimesi , kayıtsız şartsız belli bir bedelin ödenmesi için havale ,muhatap banka , ödeme yeri , keşide tarihi , keşidecinin imzası gibi unsurları içeren kağıda çek denir.Türkiye'de ödenecek çeklerde muhatap olarak ancak bir banka gösterilebilir.Diğer bir kimse üzerine çekilen çek yalnız havale hükmündedir.Şimdi ' çeke benzetmeye çalışmışlar ' derken kastettiğiniz muhatabın bir banka olmaması ise ortada sahte çek yoktur havale vardır.Ama kastettiğiniz bir bono üzerine borçlu olarak bir bankanın yazıldığı ise sahte olmayan imzayı kim attı ? Yani imzalanan kağıt bir banka tarafından hazırlanan çek yaprağı mı yoksa kırtasiyede satılan bono mu ?
Old 13-07-2010, 13:24   #6
av.cemil

Varsayılan İmzayı atanın sorumluluğu vardır.

Kambiyo özelliği yoksa bile,imza atanı biliyorsanız,imza atanın sorumluluğu vardır.Yargıtay şirket yetkilisi olmayıp çeki imzalayan kişinin şahsi sorumluluğuna hükmetmişti.Aynı mantıkla imzalayanı biliyorsanız,imza sahibinin üzerine gidebilirsiniz...
Old 22-07-2010, 11:30   #7
avukat gülşah

ilginiz için tşk ederim.çek ayırt edilmesi zor bir fotokobi.Takibe dvm etmiyorum senet hükmü olmadığından ancak keşide edene mal alım satım yaptığı kişi adına ilamsız takip yapmayı düşünüyarum.
Old 22-07-2010, 11:41   #8
avukat gülşah

kooperatiflerde yönetim kurulu seçiminin iptali istemiyle ilgili bir davam var yargıtay kararı bulamıyorum elinde yargıtay kararı olan arkadaşlar yardımcı olabilir mi
Old 03-02-2011, 11:15   #9
aslı2754

Varsayılan sahte çek

bu konuya çok benzer benimde müvekilim bir olay yaşadı.Müvekkil faturasız bir işe ilşkin avans olarak bir çek almış ve çeki başkasına cirolamış farklı cirontolar var çekin arkasında savcılık müvekkilin çeki verdiği kişiyi ifadeye çağırmış müvekkilinde ifadesi isteniyor.çek fotokopi yani çek kağıdı çok iyi taklit edilmiş çek sahibininde imzası var.Müvekkil bu durumdan sıkıntı yaşarmı yada ifade verirken nasıl bir ifade vermeliyiz.Benim fikrim müvekkilin sıkıntı yaşamayacağıdır ama çekin faturasız bir iş sonucu verilmiş olması sıkıntı doğururumu?şimdiden teşekkürler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi