Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

bilirkisi raporuna beyanda hakimin taktiri suresi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-05-2016, 11:01   #1
Av.PUDY

Acil bilirkisi raporuna beyanda hakimin taktiri suresi

Merhaba arkadaşlar iyi haftalar ; Sulh hukuk mahkemesinde hakim dosyada taraflara bilirkişi raporunu duruşmada tebliğ etti ve gelecek celseye kadar beyanda bulunmak için sure verdi bu sure geçerli midir ? Yoksa iki haftalık kesin sure mi geçerlidir, hakim verdiği süre değil de ? Hakim bu süreyi uzatıp kisaltabilir mi beyanda bulunmak için gelecek celseye kadar süre verebilir mi?
Old 09-05-2016, 15:50   #2
Av. Zeynep TÜFEKÇİ

Merhaba;

Öncelikle HMK 281 gereğince, 2 haftalık sürenin geçerli olduğunu düşünüyorum. Basit Yargılama tabi davalarda bu konuda ayrık bir hükme rastlamadım. Ancak aşağıdaki Yargıtay Kararında da bildirildiği üzere, resen değerlendirilmesi gereken itirazlar yönünden, süresinde itiraz edilmiş olmasa dahi Hakimin yaptığı usul hatası da sonucu değiştirmeyecektir.

Y9HD 23.2.2010 E.2008/16761 – K.2010/4501

Öncelikle belirtmek gerekir ki, mahkemece 18.12.2007 tarihli oturumda verilen kesin süre yasaya uygun değildir. Taraflara kesin süreye uymamanın sonuçları hatırlatılmamıştır. Öte yandan davacı vekili bilirkişi raporlarını kabul ettiğini beyan etmediğine göre, mahkemece bilirkişi raporunda yer alan çelişkilerin resen değerlendirmeye alınması gerekir. Gerçekten, raporun bir bölümünde fazla çalışma, hafta tatili ile bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının farklarının hesaplanacağı belirtildiği halde bu yönde bir hesap yapılmamış olması ve sonuç kısmında talep şartlarının oluşmadığından söz edilmesi çelişkili olup, mahkemece bu husus açıklatılarak gerekirse ek rapor alınarak sonuca gidilmelidir.
Old 09-05-2016, 16:20   #3
Av.PUDY

Alıntı:
Yazan Av. Zeynep TÜFEKÇİ
Merhaba;

Öncelikle HMK 281 gereğince, 2 haftalık sürenin geçerli olduğunu düşünüyorum. Basit Yargılama tabi davalarda bu konuda ayrık bir hükme rastlamadım. Ancak aşağıdaki Yargıtay Kararında da bildirildiği üzere, resen değerlendirilmesi gereken itirazlar yönünden, süresinde itiraz edilmiş olmasa dahi Hakimin yaptığı usul hatası da sonucu değiştirmeyecektir.

Y9HD 23.2.2010 E.2008/16761 – K.2010/4501

Öncelikle belirtmek gerekir ki, mahkemece 18.12.2007 tarihli oturumda verilen kesin süre yasaya uygun değildir. Taraflara kesin süreye uymamanın sonuçları hatırlatılmamıştır. Öte yandan davacı vekili bilirkişi raporlarını kabul ettiğini beyan etmediğine göre, mahkemece bilirkişi raporunda yer alan çelişkilerin resen değerlendirmeye alınması gerekir. Gerçekten, raporun bir bölümünde fazla çalışma, hafta tatili ile bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının farklarının hesaplanacağı belirtildiği halde bu yönde bir hesap yapılmamış olması ve sonuç kısmında talep şartlarının oluşmadığından söz edilmesi çelişkili olup, mahkemece bu husus açıklatılarak gerekirse ek rapor alınarak sonuca gidilmelidir.

Cevabiniz icin cok tesekkur ederim ancak kanundaki iki haftalik sure kesin sure degildir. Hmk 90 devreye girmez mi bu durumda ? Bu konuda cok fazla bilgisi olan yok sanirim.. yazim kurallari icin simdiden ozur dilerim cep telefonundan harf karakteri hatasi olabiliyor ne yazik ki
Old 10-05-2016, 11:39   #5
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşım,

HMK 281. maddesinin gerekçesini okuduğumuzda kanunda düzenlenen sürenin kesin süre olduğu belirtilmektedir.
HMK 94/3 gereğince de iki hafta içinde bilirkişi raporuna karşı itiraz dilekçesi sunmazsanız, bir daha itiraz hakkınız bulunmadığını düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=10333

Saygılarımla.
Old 10-05-2016, 11:46   #6
Av.PUDY

Acil

Alıntı:
Yazan abdurrahman pehlivan
Sayın Meslektaşım,

HMK 281. maddesinin gerekçesini okuduğumuzda kanunda düzenlenen sürenin kesin süre olduğu belirtilmektedir.
HMK 94/3 gereğince de iki hafta içinde bilirkişi raporuna karşı itiraz dilekçesi sunmazsanız, bir daha itiraz hakkınız bulunmadığını düşünüyorum.

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=10333

Saygılarımla.

Teşekkür ederim cevap için ama karmaşık olan durum aslında şudur; Mahkeme hakimi her iki tarafada bilirkişi raporlarına karşı beyanda bulunmak için gelecek celseye kadar süre verilmesine şeklinde ara karar vermiştir. Şimdi HMK madde 281 e bakıyorum bu madde de verilen süre iki hafta olup kesin değildir. Kanun maddesi tebliğden itibaren iki hafta demiştir sadece. HMK 90 na bakıyorum hakimin belirlediği süre geçerlidir ve hatta 90/2 ye bakıyorum hakim süreyi artırabilir diyor. Şimdi HMK 281 kesin süre olarak belirlenmemiş ve olayımızda mahkemenin verdiği ara kadar gelecek celseye kadar şeklinde olup ihtarat kesin süre ibareleri yok. Bu durumda sizin söylediğiniz şekilde olmayacağını düşünüyorum ben. Hakim ara kararında kesin süre verse ihtar etmiş olsa evet sizin gibi de düşüneceğim ama böyle bir durum yok.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi