Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

nisbi butlan sebepleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2009, 10:01   #1
avukathavva

Varsayılan nisbi butlan sebepleri

Nisbi butlan sebebine dayanarak evliliği iptal ettirmek için dava açacağım. Hem aldatma hem de yanılma sebebine dayanarak nisbi butlan davası açabilrmiyim? yoksa sadece sebeplerden bir tanesine mi dayanmam gerekiyor? Acil cvp bekliyorum
Old 09-07-2009, 16:15   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın avukathavva;
Müvekkilinizin boşanmak istemesinin sebebi nedir açıklamamışsınız. Ancak, her iki durumun varlığı halinde, Türk Medeni Kanunu 148-151. maddelerine göre iki sebebi de göstermek suretiyle nisbi butlana dayalı boşanma davası açılmasında herhangi bir engel yok. Saygılarımla..
Old 09-07-2009, 16:54   #3
avukathavva

Sayın avukat engin ;
Müvekkil evlilik birliği devam ettiği sürece eşinin sürekli kendisine yalanlar söylemesi durumundan rahatsızdır. Ayrıca söylemiş olduğu yalanlara başka insanlarıda ortak etmeye çalışması nedeni ile aralarında anlaşmazlıklar mevcuttur. Ayrıca müvekkil eşinin evlenmeden önce çocuk sahibi olduğunu bu duruma ilişkin olarak da yalan söylediğini tespit etmesi üzerine artık eşi ile yaşamasının mümkün olmadığını söylemektedir.
Old 09-07-2009, 16:59   #4
Av. Engin EKİCİ

Bu durumda, önceki iletide ifade ettiğim gibi, her iki gelişmeyi de gerekçe göstererek nisbi butlana dayalı dava açabilirsiniz.
Old 09-07-2009, 17:02   #5
avukathavva

Engin Bey inanın kafam çok karıştı.Nisbi butlan sebeplerini düzenleyen maddeleri okuyorum okuyorum 149. madde de anlattığım duruma uygunmuş gibi geliyor. 148 ve 151. maddeler benim anlattığım duruma pek uygun düşüyor gibi gelmedi. bu durum hakkında ne dersiniz
Old 09-07-2009, 17:16   #6
Av. Engin EKİCİ

Sayın Meslektaşım;
Siz, eşler arasında mevcut durumu aktarmadan önce ben nisbi butlanı düzenleyen maddelerde belirtilen durumların varlığı halinde tümüne birden dayanabileceğinizi ifade etmiştim. Şu anda taşlar yerine oturduğundan belirttiğiniz gibi, 149. madde düzenlemesi, müvekkilinizin durumu göz önünde bulundurulduğunda çok yerinde bir dayanak olacaktır. Türk Medeni Kanunu 149/2'ye göre; "Eşinde bulunmaması onunla birlikte yaşamayı kendisi için çekilmez bir duruma sokacak derecede önemli bir nitelikte yanılarak evlenmişse." Saygılarımla..
Old 10-07-2009, 08:29   #7
avukathavva

Sayın Meslektaşım;
Cevabınız için çok teşekkür etmekle ve aynı fikirde olduğumuz içinde sevindiğimi belirtmekle birlikte, 149/1in de durumumuza uygun düşüp düşmediğini, uygun olduğu kanaatindeyim ve 149. maddeyi dayanak alarak fıkra göstermeden her iki fıkra ile alakalı olarak da dava açmam da bir sakınca var mıdır sizce? Şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Old 10-07-2009, 14:40   #8
Av. Engin EKİCİ

Elbette, 149/2 sizin için yeterli olmakla birlikte 149/1'i de dayanak yaparak dava açabilirsiniz.
Old 21-07-2010, 12:45   #9
av.eylemsalık

tartışma konunuz neticesinde açmak istediğiniz davanın boşanma davası olduğunu belirtmişsiniz ama bahsi geçen maddeler evliliğin iptali ile ilgili yasa maddeleri , bu durumda boşanmadan ziyade iptal davası açılması gerekir.
Old 21-07-2010, 13:10   #10
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Engin
nisbi butlana dayalı boşanma davası

Sayın av.eylemsalık;

Tartışmanın içeriğine bakarsanız göreceksiniz ki soruda ve verilen yanıtlarda amaçlanan "iptal" davasıdır. Ancak, 2 no.lu mesajda sehven "nispi butlana dayalı iptal davası" yerine "boşanma" ifadesi kullanılmıştır. Maksat hasıl olduğundan sorun yok kısacası

Saygılarımla..
Old 21-07-2010, 13:16   #11
av.eylemsalık

teşekkürünüz için teşekkürler , bir de şu husus var , butlan sebebi öğrenildikten itibaren 6 aylık süresi içinde iptal davasının açılması lazım ancak bu süre geçmişse butlan sebebi boşanma sebebi olabilirmi ?
Old 21-07-2010, 13:20   #12
av.eylemsalık

yasada butlan sebepleri ve boşanma sebepleri ayrı ayrı sayılmış ve ayrı ayrı başlıklar altında toplanmış olduğundan ben butlanın doğrudan boşanmaya sebep olabileceğini düşünmüyorum ancak bu butlan sebebi evlilik hayatını çekilmez hale getirecek bir hal alırsa bu durumda boşanma sebebi olabilir diye düşünüyorum ama bu konuda bir emsale rastlayamadım..
Old 21-07-2010, 13:26   #13
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.eylemsalık
butlan sebebi öğrenildikten itibaren 6 aylık süresi içinde iptal davasının açılması lazım ancak bu süre geçmişse butlan sebebi boşanma sebebi olabilirmi ?

Hayır olamaz. Ancak, nispi butlan sebebi olan durum, Medeni Kanun'da tahdidi olarak sayılmış boşanma sebeplerinden birine dahil edilebilirse, örneğin; sorudaki yanılma nedeniyle ortak hayat diğer eş için çekilmez hale gelmiş ise, halihazırda boşanma sebeplerinden biri gerçekleşmiş demektir.

Saygılarımla..
Old 21-07-2010, 13:31   #14
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan av.eylemsalık
yasada butlan sebepleri ve boşanma sebepleri ayrı ayrı sayılmış ve ayrı ayrı başlıklar altında toplanmış olduğundan ben butlanın doğrudan boşanmaya sebep olabileceğini düşünmüyorum ancak bu butlan sebebi evlilik hayatını çekilmez hale getirecek bir hal alırsa bu durumda boşanma sebebi olabilir diye düşünüyorum ama bu konuda bir emsale rastlayamadım..

Bir önceki mesajı yazarken 12 no.lu mesajınızı görmemiştim. Görülen o ki aynı kanıdayız sayın meslektaşım Bu konuda belirgin bir kanıya varmak için emsal karar aramaya gerek olmadığını düşünüyorum, zira kanunun ruhundan anlaşılabiliyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi