Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Cezai ehliyet bu olsa gerek!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-07-2008, 07:41   #1
Av.Yüksel Eren

Varsayılan Cezai ehliyet bu olsa gerek!

Marmaris'te ehliyet almak için emniyete başvuran Ramazan Geldi, aldığı yanıttan şaşkına döndü: Siz iki yıldır cezaevindesiniz

MARMARİS - Muğla’nın Marmaris ilçesinde ehliyetini almak için emniyete başvuran, yerel gazetede görevli matbaa ustasının kayıtlara göre 2 yıldır hapiste olduğu ortaya çıktı.
2006 yılında hırsızlık yaparken yakalanan U.A. (24), daha az ceza almak için kendisini polise İstanbul Gaziosmanpaşa Tepebaşı Mahallesi’nden tanıdığı Ramazan Geldi olarak tanıttı. Ramazan Geldi’nin daha önceden ezberlediği kimlik bilgilerini polise veren U.A, çıkarıldığı mahkemece, kimlik bilgilerini kullandığı Geldi’nin sabıkası olmadığı için, 5 yıl 9 ay ceza alarak Amasya F Tipi Kapalı Cezaevine konuldu.

Yaklaşık bir yıl önce İstanbul’dan Marmaris’e gelen ve günlük bir gazetede matbaa ustası olarak çalışmaya başlayan Ramazan Geldi, ehliyet sınavını kazandıktan sonra ehliyetini almak için Marmaris Emniyet Müdürlüğüne başvurunca, kayıtlara göre 2 yıldır hapiste olduğunu öğrendi.

Ramazan Geldi, polislerin parmak izimi alıp sabıka kaydına baktıklarını ifade eden Geldi, şöyle konuştu:
"Görevli polis memuru, kayıtlara göre, hırsızlık suçundan 2 yıldır hapiste olduğumu söyledi. Bu durum karşısında çok şaşırdım ve adeta şoka girdim. Polisle birlikte yaptığımız araştırma sonucu, mahalleden tanıdığım U.A’nın hırsızlık yaparken yakalandığını ve benim ismimi verdiğini öğrendim. U.A. nasıl olduğunu bilmediğim bir şekilde benim kimlik bilgilerimi ezberlemiş. Sabıkam olmadığını bildiğinden, yakalandığında yanında kimliği olmadığını söyleyip daha az ceza almak için polise benim bilgilerimi vermiş. Marmaris’teki polisler beni tanıdıkları için iyi niyetli bir şekilde olayın aslını araştırdılar. Bu olay, tatile gittiğim başka bir kentte meydana gelse polis beni ’cezaevinden firar etmişsin’ diye yakalayabilirdi" dedi. (aa)

Kaynak : http://www.radikal.com.tr/Default.aspx?aType=Detay&ArticleID=885993& Date=01.07.2008&C
Old 01-07-2008, 11:22   #2
Av.Barış

Dİğer adamın kimlik bilgilerine bakılmadan nasıl yargılama yapmışlar merak ettim doğrusu!
Old 05-07-2008, 02:37   #3
DeryaK

Önemli

Sayın Meslektaşlarım.

Bunun gibi adli hataların önüne geçebilmek ve masum insanları mağdur etmemek için,hazırlık soruşturması sırasında C.Savcılarının mutlaka şüphelinin önden ve her iki yandan çekilmiş renkli fotoğraflarını ve parmak izlerini gösterir evrakı mutlaka soruşturma dosyalarına koydurmaları ve adli kolluğa bu usuli işlemleri her soruşturma dosyası için mutad olarak yaptırmaya alışkanlık kazandırmaları gerektiğini düşünüyorum.

Saygı ile.
Old 08-07-2008, 19:51   #4
Hasan Bahadır Büyükavcı

Ya olay şöyle gelişseydi.
Gerçek suçlu, A şahsının kimlik bilgilerini vererek hapis cezası aldı ve cezası infaz edilip tahliye edildi. Daha sonra A şahsı bir suça karıştı ve yargılanıyor. Hüküm aşamasına gelindi. Normal şartlarda A şahsı hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumuna veya cezanın ertelenmesi kurumuna başvurulabileceksiniz ancak bir bakıyorsunuz sicilde suç var.
Gel de çık işin içinden...
Old 03-09-2008, 01:21   #5
üye25667

Alıntı:
Yazan bahadir_buyukavci
Ya olay şöyle gelişseydi.
Gerçek suçlu, A şahsının kimlik bilgilerini vererek hapis cezası aldı ve cezası infaz edilip tahliye edildi. Daha sonra A şahsı bir suça karıştı ve yargılanıyor. Hüküm aşamasına gelindi. Normal şartlarda A şahsı hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılması kurumuna veya cezanın ertelenmesi kurumuna başvurulabileceksiniz ancak bir bakıyorsunuz sicilde suç var.
Gel de çık işin içinden...
Bahadır bey o da oldu merak etmeyin, hemde müvekkilimin kimlik bilgilerini kopyalayarak..... Adam hayatında Gaziantebin dışına çıkmamış, Belçikada sabıkalı olmuş. Adli sicil kaydında görünüyor. Buyur burdan yak duruşmada öğrendik. Ama beraat aldık da sorun olmadı.
Old 03-09-2008, 01:29   #6
Hasan Bahadır Büyükavcı

Alıntı:
Yazan murdican
Bahadır bey o da oldu merak etmeyin, hemde müvekkilimin kimlik bilgilerini kopyalayarak..... Adam hayatında Gaziantebin dışına çıkmamış, Belçikada sabıkalı olmuş. Adli sicil kaydında görünüyor. Buyur burdan yak duruşmada öğrendik. Ama beraat aldık da sorun olmadı.

Peki şu anda hala sicilinde sabıka kaydı duruyor mu?
Old 03-09-2008, 02:48   #7
üye25667

Alıntı:
Yazan bahadir_buyukavci
Peki şu anda hala sicilinde sabıka kaydı duruyor mu?
Evet. olay henüz oldu. Savcılığa başvuracağım. Suç duyurusunu hazırladım.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi