Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşılıksız Çek Keşide Etmek/ Tekerrür Nedeniyle Verilmiş Hapis Cezası Var Mı?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-03-2007, 16:47   #1
avmhy

Önemli Karşılıksız Çek Keşide Etmek/ Tekerrür Nedeniyle Verilmiş Hapis Cezası Var Mı?

Geçen yıl 2. ayda yapmış olduğum bir karşılıksız çek şikayetinin nihayet duruşma günü geldi..
Bugün dosyayı kontrol ettiğimde
Sanığın 2005 7.ay tarihli bir karşılıksız çek cezası olduğunu gördüm.Bizim çeklerin keşide tarihleri 2005 ağustos ve Eylül
3167 16 . madde tekerrüre 1-5 yıl hapis verilir diyor
Karşılıksız çekte tekerrürden Hapis Kararı aldıran meslektaşımız varmı ?
Old 07-03-2007, 18:02   #2
AV.SANEM

Hapis kararı aldırmadım ama karşılıksız çek keşide etme davalarımda hep sicil kaydına işlenen var mı diye kontrol ettim ki tekerrürden faydalanayım diye. Sanığın hapis cezası alacağını düşünüyorum.
Old 08-03-2007, 12:29   #3
Av.Selim Balku

Suçun cezasının tekerrürle ağırlaştırılabilinmesi için ilk suç da verilen cezanın infazın bitmiş olması gerekiyor.

Söz gelimi ilk suç da verilen ceza tecil edilmişse ikinci suç için tekerrür kabul edilmiyor.

Malumunuz üzere ilk suçun cezası kesinleştikten sonra çek için belli bir yüzdelik tazminatı ve diğer borçlar yatırıldığında ortada verilecek ceza kalmayacağından ikinci suç için tekerrür yine uygulanmayacaktır.

Saygılar...
Old 08-03-2007, 14:29   #4
Burak Demirci

Daha önceki suçtan aldığı ceza kesinleşmiş ve infaz edilmiş ise sanık tekerrürden ceza alacaktır.
Old 08-03-2007, 15:34   #5
avmhy

Alıntı:
Yazan Av.burak12
Daha önceki suçtan aldığı ceza kesinleşmiş ve infaz edilmiş ise sanık tekerrürden ceza alacaktır.
Evet infaz edilmiş olma konusu önemli görülüyo
Anladığım kadarı ile burdan sonuç alamamız olası değil

Peki arkadaşlar sabıka kaydında infaz durumu görülüyo mu?
Old 08-03-2007, 16:37   #6
*sinequanon*

Sabıka kaydında infaz hususu bildiğim kadarıyla görünmüyor.Çünkü aynı şekilde bir dosyamda tekerrür olması ihtimaline binaen infaz hususunun araştırılmasını talep ettiğimde hakim önceki cezayı veren mahkemeye infazın gerçekleşip gerçekleşmediğinin sorulması için müzekkere gönderilmesine karar verdi.

Ancak bir başka dosyamda yine aynı talepte bulunduğumda hakim sabıka kaydında infaz görünmüyor demek ki infaz edilmemiş dedi.Meslektaşlarıma sorduğumda bunun sabıka kaydından anlaşılamayacağını söyledikleri için de kararı temyiz ettim.

Saygılar...
Old 08-03-2007, 16:53   #7
seyitsonmez

arkadaşlar TCK madde 58' göre tekerrür hükümlerinin uygulanması için cezanın infaz edilmesi gerekli değil.

önceki hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi gerekir.
Old 08-03-2007, 17:54   #8
avmhy

58. madde infaz aramıyo ancak mülga kanunun ilgili maddesi infazı arıyo mülga kanundaki madde tekerrür halinde cezanın artırılma oranlarını da belirtiyo.
Benim olayımda yeni TCK dan önce işlenen suç Yeni TCK döneminde karara bağlanıyo. Acaba sanık lehine olan eski kanun mu uygulanır.....
Old 09-03-2007, 14:42   #9
*sinequanon*

Benim anladığım kadarıyla "infaz" kelimesinin kullanılmasıyla ilgili bir karışıklık var.TCK md. 58'deki infaz cezanın çektirilmesi manasında.Ama çekteki infaz tam olarak kesinleşme,herhangi bir şikayetten vazgeçme durumunun olmaması manasında.Yani benim uygulamadan anladığım bu.

Saygılar...
Old 31-01-2008, 11:43   #10
Av.H.Ahmet KANAL

Sayın Gönen Eriş Uygulamalı Çek Kanunu kitabında "...tekerrür için karşılıksız çeke ilişkin kararın kesinleşmesi ve cezanın infazından sonra, çeke ilişkin ikinci suçun işlenmesi gerekir. Bu koşulların oluşması neredeyse imkansız gibidir. Şu halde, yasada mükerrirler için özel bir hüküm olsa bile, uygulanması ve dolayısıyla çekin mükerrirlerine hapis cezasının verilebilmesi, ancak bir hayaldir."" demektedir. Kitap 2004 Basımdır.
İyi çalışmalar.
Old 31-01-2008, 12:20   #11
Av.Cengiz Aladağ

Adli sicil kayıtlarında infaz işlemleri YG kısaltması ile görünür. (YG: Yerine getirme)
Old 31-01-2008, 13:26   #12
qendal21

Suçun işlendiği tarih, suça hangi cezanın uygulanacağı bakımından önemlidir. Şöyleki; ilk karşılıksız çek keşide etme suçu(fiil olarak) yeni düzenlemeden önce işlenmiş. Bu tarihteki(eski) düzenlemeye göre karşılıksız çek keşide etme suçu ilk kez işlense bile hürrüyeti bağlayıcı cezası söz konusu idi. Ancak hemen akabinde karşılıksız çek keşide etme suçunun cezası değiştirilmiş ve bu suçu ilk kez işleyenler için adli para cezası ikinci kez işlenmesi durumunda(yani tekerrür halinde)hürriyeti bağlayıcı ceza öngörülmüştür. Bu açıdan bakıldığında; yeni hüküm sanık lehine yorumlanması gerekmektedir. Şöyleki: Sanık ilk kez bu suçu işlediğinde eski yasa hükümlerine göre hürriyeti bağlayıcı ceza ile zezalandırılması gerekmektedir. Ancak sonraki düzenleme adli para cezasını düzenlediğinden sanığın lehine olan bir hükümdür. Dolayısı ile sanık lehine olan hüküm fiilin işlendiği tarihe (geriye lehe) uygulanması gerekir. Böylelikle ilk işlenen karşılıksız çek keşide etme suçuna adli para cezası verilmeli ve ikinci kez işlenen suça tekekrür hükümleri uygulanmalıdır. Ancak önceki kanun zamanında tekerrürün uygulanması için ilk suç için infazı aramış ise bu hüküm fiilin işlendiği sırada yürürlükte olduğundan infazı aramayan yeni düzenleme ile karşılaştırıldığında sanığın lehine olacağından eski hükmün uygulanması yani tekerrürün uygulanabilmesi için infazın tamamlanmış olmasını aramak gerekir. Böylelikle infaz tamamlanmamış ise ikinci suç için tekerrür hükümleri uygulanamaz ve ikinci suç için hürriyeti bağlayıcı ceza almaz. yani adli para cezası alır. Ancak infaz gerçekleşmiş ise tekerrür hükümleri uygulanarak hürriyeti bağlayıcı ceza alır.Saygılarımla.
Old 17-03-2008, 14:16   #13
ortaköylü

bu konu hakkıında bir sorum olacak.. yeni bir tasarı hükmüyle mal beyanında bulunmamaktan dolayı hapis cezasının kalkmasıyla birlikte karşılıksız çek keşide etmekten kaynaklanan hapis cezalerının da kalkacağı söyleniyor.Bu konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 16-04-2008, 14:35   #14
iussy

Merhabalar,

Karşılıksız çek keşide etmekten dolayı, ilk kez yargılanıyorsa kişi, bu durumda, sayın qendal21'in açıklamalarından anladığım kadarı ile hapis cezasına karar verilmiyor.

Bu durumda, karşılıksız çek keşide etmekten dolayı ilk kez yargılanırken ve dava halen devam ederken, mahkeme tarafından tutuklu yargılanmaya yönelik olarak verilne karar aleyhine, kişinin tutuksuz yargılanabilmesi için, ne(ler) yapılabilir?

Teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 17-04-2008, 12:25   #15
qendal21

Selamlar.
yukarıda da değindiğim üzere ilk kez bu suçu işleyenler hakkında adli para cezası düzenlenmiş hürriyeti bağlayıcı ceza düzenlenmemiştir. Bu bağlamda sayın iussy; eğer mahkeme sanık aleyhine tutuklama kararı vermiş ise tutuklamaya karşı itiraz edebilirsiniz. yasal dayanağınız ise CMK 100/4(son). fıkrası olmalıdır diye düşünüyorum. nitekim maddenin 4. fıkrasına göre: ''sadece adli para cezasını gerektiren veya hapis cezasının üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlarda tutuklama kararı verilemez'' Karşılıksız çek keşide etme suçunu ilk kez işleyen sanık hakkında adli para cezası düzenlendiğinden mahkemenin tutuklama kararı vermesi yukarda ki dayanak maddesine göre hukuka aykırı olacaktır. Saygılarımla.
Old 22-04-2008, 07:15   #16
iussy

Sayın qendal21,

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Son olarak bir soru daha sormak istiyorum;

Cevabınızda "veya hapis cezasının üst sınırı 1 yıldan fazla olmayan suçlarda" diye belirtmişsiniz. Acaba çekin bedelinin yüksek olması ve verilecek hapis cezasının 1 yıldan fazla olması ihtimalinde, para cezası yerine - her ne kadar ilk defa yargılanıyor olsa da - yine de hapis cezası verilmesi mümkün olabilir mi?
Tekrar teşekkür ederim.

Saygılarımla.
Old 22-04-2008, 10:01   #17
AV. YAKUP DEMİR

Sayın İUSSY

3167 Sayılı yasanın 16/1 son cümlesi açıkça "Bu suçtan mükerrirlere, 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası verilir" düzenlemesini taşıdığından,mükerrir olmayanlara çek bedeli ne olursa olsun hapis cezası verilememektedir.
Old 23-04-2008, 16:52   #18
iussy

Sayın Demir,

Bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Gerek yağtığım araştırmalar gerekse burada yardımcı olan meslektaşlarımdan edindiğim bilgiler de sizin belirttiklerinizi destekler nitelikte olmama rağmen, somut bir olayda, ilk kez yargılaniyor olmasına rağmen bir arkadaşımın eşinin hapis ile cezalandırılmasına karar verilmiş. Ben de bu duruma şaşırdığımdan ötürü gözden kaçan bir durum olup olmadığını teyit etmek için soru yöneltmiştim.
Tekrar teşekkürler.

Saygılarımla.
Old 27-04-2008, 16:46   #19
qendal21

Sayın İUSSY

Suçu ilk kez işleyenler için adli para cezası düzenlenmiş. Arkadaşınızın eşi eğer suçu ilk kez işlemiş ise mahkeme hapis cezası vermiş ise hukuka aykırı bir karar vermiştir. Ya yeni (gerçi artık eskidi) düzenlemeden haberi yoktur hakimin yada gözden kaçırmıştır. nitekim sonuç değişmeyeceğinden hukuka aykırılık mevcut olduğundan yargıtay tarafından bozulacaktır diye düşünüyorum(eğer temyize başvurulmuşsa). Saygılarımla.
Old 24-10-2008, 13:14   #20
Aybüke Kağan

Varsayılan acil

arkadaşlar ,
sanık, bu yıl Mart ayında karşılıksız çekten adli para cezası aldı.Temyiz edilmeden kesinleşti.Aynı sanığın bugün başka bir karşılıksız çekten duruşması vardı. Ben mallesef kesinleşen karar olduğunu ve tekerrür olduğu için hapis cezası verilmesini talep etmedim. (önceki kararı unuttum.)
Şimdi bu hatamdan dolayı kendime çok kızgınım.Bu durumda temyizden başka yapabileceğim birşey var mı? Yargılamada öne sürmediğim bir durumu temyizde öne sürebilir miyim? Gerekçeli karar yazılmadan yapabileceğim birşey var mı?
ya da endişelenmem gereksiz mi? forumda okuduğum bazı mesajlar infaz şart diyor ?
Teşekkürler.
Old 24-10-2008, 16:13   #21
S.Orhan

Alıntı:
Yazan avmhy
Geçen yıl 2. ayda yapmış olduğum bir karşılıksız çek şikayetinin nihayet duruşma günü geldi..
Bugün dosyayı kontrol ettiğimde
Sanığın 2005 7.ay tarihli bir karşılıksız çek cezası olduğunu gördüm.Bizim çeklerin keşide tarihleri 2005 ağustos ve Eylül
3167 16 . madde tekerrüre 1-5 yıl hapis verilir diyor
Karşılıksız çekte tekerrürden Hapis Kararı aldıran meslektaşımız varmı ?

SUÇTA TEKERRÜR VE ÖZEL TEHLİKELİ SUÇLULAR
Madde 58 - (1) Önceden işlenen suçtan dolayı verilen hüküm kesinleştikten sonra yeni bir suçun işlenmesi hâlinde, tekerrür hükümleri uygulanır. Bunun için cezanın infaz edilmiş olması gerekmez.
(2) Tekerrür hükümleri, önceden işlenen suçtan dolayı;
a) Beş yıldan fazla süreyle hapis cezasına mahkûmiyet hâlinde, bu cezanın infaz edildiği tarihten itibaren beş yıl,
b) Beş yıl veya daha az süreli hapis ya da adlî para cezasına mahkûmiyet hâlinde, bu cezanın infaz edildiği tarihten itibaren üç yıl,
Geçtikten sonra işlenen suçlar dolayısıyla uygulanmaz.
(3) Tekerrür hâlinde, sonraki suça ilişkin kanun maddesinde seçimlik olarak hapis cezası ile adlî para cezası öngörülmüşse, hapis cezasına hükmolunur.
(4) Kasıtlı suçlarla taksirli suçlar ve sırf askerî suçlarla diğer suçlar arasında tekerrür hükümleri uygulanmaz. Kasten öldürme, kasten yaralama, yağma, dolandırıcılık, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti ile parada veya kıymetli damgada sahtecilik suçları hariç olmak üzere; yabancı ülke mahkemelerinden verilen hükümler tekerrüre esas olmaz.

TCK.nun 58/1. maddesinin açık hükmü karşısında yeni suç işlenmeden önce, önceki hükmün kesinleşmesi yeterli olup, infaz edilmiş olması koşulu yoktur.Ancak ceza infaz edilmiş ise 2.fıkranın (a) ve (b) bendindeki süreler içerisinde işlenen suçlarda tekerrür hükümleri uygulanır.Tabi bu kural 1 Haziran 2005 tarihinden sonra işlenen suçlar için geçerlidir.
4814 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 26.02.2003 tarihi ile 1 Haziran 2005 tarihi arasında işlenen suçlarda ise 765 sayılı TCK hükümleri uygulanacağından çek suçlarındaki tekerrürden dolayı hapis cezasına hükmedilebilmesi için önceki cezanın infaz edilmiş olması gerekir.
Ayrıca, mükerrirlikten dolayı hapis cezasına hükmedilmesi için talep zorunlu olmayıp, mahkemenin bu durumu farkettiğinde sanığın ek-savunmasını alarak re'sen uygulamsı gerekir.
Uygulamada karşılıksız çek nedeniyle mükerrirlikten dolayı verilmiş hapis cezası kararları vardır.
Saygılarımla.
Old 27-10-2008, 15:01   #22
qendal21

Alıntı:
Yazan Aybüke Kağan
arkadaşlar ,
sanık, bu yıl Mart ayında karşılıksız çekten adli para cezası aldı.Temyiz edilmeden kesinleşti.Aynı sanığın bugün başka bir karşılıksız çekten duruşması vardı. Ben mallesef kesinleşen karar olduğunu ve tekerrür olduğu için hapis cezası verilmesini talep etmedim. (önceki kararı unuttum.)
Şimdi bu hatamdan dolayı kendime çok kızgınım.Bu durumda temyizden başka yapabileceğim birşey var mı? Yargılamada öne sürmediğim bir durumu temyizde öne sürebilir miyim? Gerekçeli karar yazılmadan yapabileceğim birşey var mı?
ya da endişelenmem gereksiz mi? forumda okuduğum bazı mesajlar infaz şart diyor ?
Teşekkürler.
selamlar;
suçta tekerrür olup olmadığını mahkemenin res'en dikkate alması gerekirdi. eğer bu durumu gözden kaçırmış ise kanaatimce temyizden başka çareniz kalmaz. çünkü mahkeme karar verdikten sonra bu kararı düzeltemez (küçük maddi hatalar dışında). temyizde durumu açıklayıp mahkemenin eksik inceleme yaptığı gerekçesi ile kararı bozdurabilirsiniz.
saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi