Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

esim durusmalara katilmiyor

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-11-2010, 03:00   #1
Konuk

Varsayılan esim durusmalara katilmiyor

esimin beni aldatmasi uzerine esime bosanma davasi actim.ilk durusmamiz haziran ayinda oldu.bu durusmaya mazeret faksi gonderdigi icin durusma ekim ayina ertelendi.ekim ayinda yapilan durusmayada gelmedi.benim belirttigim sahitlerin ikisi dinlendi ve durusma ocak ayina ertelendi.ocak ayinda 3. durusma olacak bu durusmayada katilmazsa bosanma karari cikar mi?ilginiz icin tesekkur ederim
Old 23-11-2010, 08:21   #2
av.sultan esgi

Alıntı:
Yazan Konuk
esimin beni aldatmasi uzerine esime bosanma davasi actim.ilk durusmamiz haziran ayinda oldu.bu durusmaya mazeret faksi gonderdigi icin durusma ekim ayina ertelendi.ekim ayinda yapilan durusmayada gelmedi.benim belirttigim sahitlerin ikisi dinlendi ve durusma ocak ayina ertelendi.ocak ayinda 3. durusma olacak bu durusmayada katilmazsa bosanma karari cikar mi?ilginiz icin tesekkur ederim

Eşiniz duruşmalara hiç gelmez ise,tanıklarınızda dilekçede yazdıklarınız doğrular nitelikte beyanda bulunmuşlarsa ve eşinizin sizi aldattığını ispat ettiyseniz şahitlerinizin dinlenmesinden sonraki duruşmada mahkeme boşanmada boşanma hakkında bir karar verilmesi muhtemeldir. Fakat eşiniz bir sonraki duruşmaya gelirse ve tanıklarını dsinletmek için süre alırsa eşinizinde tanıkları dinlendikten sonra duruma göre mahkeme davanızı kabul veya reddeder.
Old 23-11-2010, 17:04   #3
Konuk

sahitlerim esimle aldatma olayini yuz yuze konusmus kisilerdi ve durusmada esimin beni aldattigini kabul ettigini soylediler.ayrica aldattigi bayanla msn de yazismalarini,beraber cekindileri(fotografin uzerinde cekim tarihi baskili) fotograflari ve telefon dokumlerini delil olarak sundum.bir sorum daha olacak belirttigim nafaka ve tazminati alabilirmiyim yoksa hakim kendisimi belirler?
Old 23-11-2010, 20:46   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Konuk
sahitlerim esimle aldatma olayini yuz yuze konusmus kisilerdi ve durusmada esimin beni aldattigini kabul ettigini soylediler.ayrica aldattigi bayanla msn de yazismalarini,beraber cekindileri(fotografin uzerinde cekim tarihi baskili) fotograflari ve telefon dokumlerini delil olarak sundum.bir sorum daha olacak belirttigim nafaka ve tazminati alabilirmiyim yoksa hakim kendisimi belirler?

Nafaka ve tazminata tabii ki hakim karar verecektir. Nafaka için tarafların kusur durumuna(miktarın belirlenmesi bakımından), ekonomik ve sosyal durumuna bakılacaktır. Tazminat ise, maddi ve manevi olarak istenirse ikisi için de belirli koşulların gerçekleşmesi gerekir. Yukarıda saydığım sebepler yanında maddi tazminat için, boşanma yüzünden zedelenen mevcut veya beklenen menfaatler nelerdir, onların belirtilmeli; manevi tazminat için ise kişilik haklarının ne derece ihlal edildiği belirtilmeli ve kanıtlanmalıdır.

Görüldüğü üzere dilekçede sadece "tazminat" şeklinde talep yeterli değildir. Bu ve bunun gibi diğer önemli hususlarda hak kaybına uğramamak için mutlaka bir avukattan profesyonel destek alınız.
Old 23-11-2010, 23:31   #5
Konuk

esimin aylik 1.500tl maasi var.ben 750tl nafaka,25.000 maddi ve 25.000 manevi tazminat istedim.sormak istedigim hakim bana bu miktarlari verir mi yoksa belirttigim miktarlari dusurur mu?hakimin baktigi bir kac durusmaya girdim ve verdigi nakafa miktarlari genelde 100tl,bana da bu kadar dusuk miktarda nafaka karari verir mi?ayrica nafaka miktari neye gore belirleniyor?(bu arada ben calismiyorum)
Old 24-11-2010, 08:03   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
esimin aylik 1.500tl maasi var.ben 750tl nafaka,25.000 maddi ve 25.000 manevi tazminat istedim.sormak istedigim hakim bana bu miktarlari verir mi yoksa belirttigim miktarlari dusurur mu?hakimin baktigi bir kac durusmaya girdim ve verdigi nakafa miktarlari genelde 100tl,bana da bu kadar dusuk miktarda nafaka karari verir mi?ayrica nafaka miktari neye gore belirleniyor?(bu arada ben calismiyorum)

Sayın konuk, dava dosyanızın içeriğini bilmeden nafaka ve tazminat miktarları konusunda bir tahminde bulunmak mümkün değildir. Sayın Ergin nafaka ve tazminat miktarlarının nelere göre belirlendiğini açıklamıştır. Meslektaşımın önemle belirttiği gibi, davanızı bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak takip etmeniz halinde, delillerin bildirilmesi ve toplanmasında sorun yaşamaz ve hak kaybına uğramazsınız.
Saygılarımla.
Old 24-11-2010, 13:16   #7
üye29588

Sayın konuk, nafakaya ilişkin olarak mahkemece yapılan yargılama esnasında delillerin(her türlü delil tanık vs.kapsamında)değerlendirilmesi gerekecektir.Sizin boşanma içinhaklı gerekçenizin bulunması ve lehinize nafakaya hükmedilmesi için maddi anlamda ihtiyaçlarınızı karşılanmaya muhtaç bulunmanız gerekmektedir.Buna ihtiyacınızın olup olmadığı mahkemece değerlendirilecektir.Eşinizin sosyal ve ekonomik durumu araştırılacak ve onun karşılamayabileceği miktar belirlenecektir.Boşanmada tarafınızın tamamen kusuru araştırılacak ve kusurlu iseniz kusurunuz oranında nafaka ve tazminat miktarı eksik olarak belirlenecektir.Somut olayı tam olarak bilemediğimiz için bu konuda derinlemesine mütalaa verme şansımız bulunmamaktadır..
Old 25-11-2010, 03:55   #8
Konuk

vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi