Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İzmir İcra Dairelerindeki Girişlere Konan Banko Uygulaması Hakkında

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-12-2008, 14:57   #1
av.ezgigokoglan

Varsayılan İzmir İcra Dairelerindeki Girişlere Konan Banko Uygulaması Hakkında

Yaklaşık olarak 2 haftadır İzmir Bayraklı Adliyesi'nin İcra Dairelerinin Girişlerine bankolar konmuş olup dosyaların olduğu bölüme kimse alınmamaktadır.Dosyasını isteyen avukat, dosya numarasını görevli memura söyleyip memur tarafından dosya bulunup verildikten sonra kapı girişinde ayak üstü incelemesini yapıp işlemlerini tamamlamaya çalışıyor. Bu uygulamanın da Başsavcılık'ın emriyle icra dairelerindeki bir takım yolsuzlukların önüne geçilebilmek adına yapıldığı belirtiliyor. ( Aynı uygulama duyduğum kadarıyla geçmiş yıllarda aynı gerekçelerle yapılmış ama sonradan kaldırılmış) İzmir İcra Daireleri'nin iş yoğunluğu, çalışan memur sayısı dikkate alındığında bu uygulamanın icra dairelerinde sağlıklı işlem yapılması açısından ne kadar faydalı olabileceğini mesleğe adım atmaya çalışan bir stajyer olarak siz üstadlarıma sorup fikirlerini almak istiyorum...
Old 24-12-2008, 15:43   #2
Av.Barış

Keşke genelleştirilse.İcra dairesinde dosya aramaktan,sıra beklemekten bıktım.Bence bütün icra dairelerine numaratör konulsun!
Old 24-12-2008, 16:04   #3
Goldan

Yapılan bu uygulamalarla icra dairelerinde işlme yapamamaktayız.Ne yazık ki işimiz kolaylaştıralacağına zorlaştırılmakta.Bu işle uğraşacak sayıda memur ataması yapılması imkansız.İcra işi yapan meslektaşlarıma kolay gelsin
Old 24-12-2008, 16:43   #4
üye18332

Sayın meslektaşım;

Daha önce de aynı uygulama yapılmış fiyasko ile sonuçlanmıştı.

Zira eleman yetersizliği bir de dosya incelemede kısıtlamaya gidilmeye çalışılması sonunda bu sistemden vazgeçilmesine sebep olmuştu.

Yılsonu devirleri sebebi ile sanırım yine aynı uygulamayı yapıyorlar.

Saygılarımla,
Old 24-12-2008, 17:03   #5
kapgan

Nereden bakılsa farklı görülecek bir durum.Teoride mükemmel,ilgili gelecek dosyayı istyecek hatta talepleri bırakacak ve gidecek.Peki pratikte nasıl,yeterli sayıda hatta hiç personel olmadığından bankoların önünde(1 metre bile yok) saatlerce sıranın kendisine gelmesini isteyen avukatlar,stajyerler,katipler...Bir kişinin 30 dosyasını çıkarmakla uğraşan tek bir memur...
Old 25-12-2008, 11:30   #6
Av.Davut Yılmaz

Üstatlar Bu Uyap Ne İÇİn Var Ya Aslinda Tam Anlamiyla Uygulanirsa Şu Bank Olaylari Falan Da Kalmayacak Ta Ancak Alt Yapi Yetersİz
Old 25-12-2008, 14:57   #7
echokosmos

merhaba...,aslında icra dairelerinde yapılan bu uygulama her ne kadar av.arkadaşları zorluk çıkarmak gibi görünsede..aslında...varolan* ve açığa çıkarılamayan dosya içinden evrak kayıplarını önlemeye yönelik..bir uygulamadır kanaatindeyim...DOSYALARIN RAFLARDAN KAYBOLMASI* da cabası...aslında..''TEDBİR HAK KAYIPLARINI VE FELAKETLERİ ÖNLER''uygulamanın* daha pratiğe dökülmesi ve işlem yapan görevli hukukcuların işlerini kolaylaştı* rılması en iyi olanıdır..saygılar..(Hukukcu)ECHOKOSMOS
Old 25-12-2008, 15:20   #8
Av.Efsun MATUR

Merhaba, siteye yeni katılan bir üye olarak bu konudaki görüşümü belirtmek istedim. İzmir Adliyesindeki (Dosya incelemesi veya muamelesi yapmak isteyen) "Avukatların" icra müdürlüklerinde korumalı bankonun iç kısmına alınmaması veya rica minnet ile içeriden kendi dosyalarını çıkartabilmeleri uygulaması, son derece can sıkıcı bir gerekçe teşımaktadır. Buradaki esas konu işlemlerin kolaylaşması veya zorlaşması değil, uygulama değişikliğinin dayanağıdır. Bir icradaki (Ki bu olay bütün icralarda olabilmektedir) icra dosyasının yırtılması ve bu dosya üzerinde usulsüzce işlem yapılması gerekçe gösterilerek derhal ve öncelikle "AVUKATLAR İÇERİ ALINMAYA" kararı alınması bana onur kılıcı gelmektedir. Bütün bir camiayı zan altında bırakan ve asla kabul edilemeyecek bir durum yaratılmıştır. Eğer böyle bir olaya bağlı olarak ve bu durum gerekçe gösterilerek alınmış bir karar olmasaydı saygı ile karşılanabilecek olan bu uygulamayı protesto etmek gerektiğini düşünüyorum. Saygılarımla,
Old 26-12-2008, 10:41   #9
üye18332

Sayın Meslektaşım Efsun Matur;

Uygulamanın gerekçesinin ne kadar kırıcı olduğu konusundaki düşüncelerinize aynen katılıyorum.

Avukatlara olan bu güvensizlik hem icra dairelerinde hem de diğer mahkeme kalemlerinde hala devam etmekte ve "işimizin" bir parçası olan dosyalar bizden esirgenmektedir.

Sayın Meslektaşım Echokosmos;

Eğer dosyalar da eksik evraklar varsa bence ilk gözebatan avukatlar değil ilgili ilgisiz daireye girip çıkan kişiler olmalıdır.

Ama haklı olduğunuz bir nokta var , icra dairelerinde yer ve çalışan sayısı artıırılarak işim olmadığı halde dosyaları aramaktansa inceleme için zaman ayırmayı tercih ederim.

Ancak kaybolan evraktan dolayı avukatı suçlamak kabul edilemez bir durumdur.

Saygılarımla,
Old 26-12-2008, 17:22   #10
didem kunal

Ben geçen sene Ankara icra dairesinde bu uygulamayı gördüğümde çok şaşırmıştım aslında. çünkü İzmir icralarda bu uygulama yoktu ve vatandaşmısın avukatmısın kimse sormadan içeri dalıp alıyordu dosyasını. 2008 yılı ortalarında da icra dairelerinin kapısında bir uyarı yazısı konuldu. Yaka kartı olmayanlar işlem yapamayacak. Yaka kartı takmadan içeri girmek yasaktır şeklinde. Bu uygulama elbetteki avukat yanında çalışan sekreter ya da icracılar içindi. Ama ben bunun uygulandığını bir tek teftiş esnasında gördüm. Gerisi hikaye. Zaten icra memurları öğlene kadar haciz de olduklarından dairede kalan 1 yada 2 memur kafanısını dosyalardan kaldıramıyor. Hatta bıraktığınız talebi 3 gün sonra imzalayıp veriyorlar. Hal böyleyken icralara konulan bu bankonun emin oun hiçbir uygulayacısı olamayacaktır. icra memurları ne zaman BAŞI KALABALIKLAŞACAK işte o zaman BANKO BAHANESİNİ dile getirip başındakileri kışkışlayacaktır. Her ne kadar başsavlığının talimatıyla yapılan bir uygulama da olsa keyfi hale dönüşeceğinden hiç kuşkum yok...
Old 27-12-2008, 16:09   #11
av.ezgigokoglan

Birtakım yolsuzlukların önüne geçmek için bu işlemlerin yapıldığı söyleniyorsa bence öncelikle icra dairelerine birer kamera koysunlar. O zaman gerçekten neler döndüğü asıl yolsuz işlemleri kimlerin yaptığı ortaya çıkar.Bir de şu var kamera sistemi kondu diye artık yolsuz işlemler icra dairelerinin dışında yapılmaya başlanırsa onu bilemem Olay biraz da insanların meslek ahlakı ve bakış açısıyla alakalı olsa erek diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi