Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yanlış yazılan gazete ilanı! sorumlusu kim?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-07-2008, 14:30   #1
av.knel

Varsayılan Yanlış yazılan gazete ilanı! sorumlusu kim?

Sulh Hukuk Mahkemesinde büyük uğraşlar (memur hatalarından dolayı) sonucu sonuçlandırdığımız Ortaklığın Satış Suretiyle giderilmesi davasının neticesinde müdürlüğe satış talebinde bulunduk. İlgili müdür son aşamaya gelen satış işlemleri için satış ilanını yazdı ve tarafımızca masrafları karşılanarak ulusal gazetede ilan edildi.
Satış ihalesine iki gün kala ilanda satılacak arsanın ada, pafta, parsel nolarının yazılmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu sebeple ilgili müdür satışı düşüreceğini söylüyor(olması gerekende bu galiba).

Sonuçta ortada yapılan yüklü bir ilan masrafı (2.000,00.YTL) mevcut. Ve bu parayı müvekkilden istemek ayrı bir dert; bu parayı tekrar ödemek müvekkile büyük haksızlık olacak.
Yukarıda açıkladığım sebeplerle ilanın eksik yazımından dolayı kalem müdürünün hukuki sorumluluğı varmıdır.? Var ise usulen nasıl hareket etmem gerekir.

Saygılarımla...
Old 09-07-2008, 21:39   #2
Av. Mikdat BAYSAL

Varsayılan mantık bilgi gerektirmez.

Sayın Meslektaşım
Bu konuda yetkili ve görevli olan aynı zamanda sorumludurda.kimse kimsenin kusurundan sorumlu olamaz siz işleri hızlandırmak için yeniden ilanı vereceksiniz sonrada sorumluları hkkında tazmin iseyeceksiniz
Acizane elimize verilen er belgeyi ilgimizle kontrol etmemiz gereğini hatırlatmak isterim.
saygılarımla
Old 02-02-2012, 19:44   #3
AV.FİLİZ AY

satış düşürülse bile son satış yapılırken yapılan masraf daha sonra yapılan satışta masraflara eklenerek,satış yapılır.
Old 03-02-2012, 09:55   #4
simurganka

Sayın Av. knel,
Bahsettiğiniz durumu şu açıdan ele almak lazım. Gazete ilanı vermek içim sulh hukuk kalemi tarafından yazılan ve Basın İlan Kurumu'na gönderilecek müzekkeredeki eksiklik nedeniyle mi ilan yanlış verildi yoksa müzekkerede herhangi bir eksik yok ve Basın İlan Kurumu'ndaki çalışanların hatası nedeniyle mi bu eksik yazıldı? Şimdi müzekkere tamamdır ama BİK çalışanı eksik yazmıştır. Veya müzekkere eksiktir ancak BİK buna göre ilan vermiştir. 1. halde BİK çalışanı işleminden dolayı idare sorumludur, 2. halde ise müdürün sorumluluğu doğar diye düşünüyorum.
Saygılarımla...
Old 03-02-2012, 09:59   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan AV.FİLİZ AY
satış düşürülse bile son satış yapılırken yapılan masraf daha sonra yapılan satışta masraflara eklenerek,satış yapılır.

işlem memur hatası olmaksızın yapılsa idi,düşüncenize katılıyor olurdum.Ancak hatalı memur işleminin yenilenmesi neticesinde sonradan yapılan masrafını karşı tarafa yüklemeyi vicdani ve adil bulmuyorum.
Old 03-02-2012, 10:02   #6
üye7160

Alıntı:
Yazan Av. Mikdat BAYSAL
Sayın Meslektaşım
Bu konuda yetkili ve görevli olan aynı zamanda sorumludurda.kimse kimsenin kusurundan sorumlu olamaz siz işleri hızlandırmak için yeniden ilanı vereceksiniz sonrada sorumluları hkkında tazmin iseyeceksiniz
Acizane elimize verilen er belgeyi ilgimizle kontrol etmemiz gereğini hatırlatmak isterim.
saygılarımla

usul açısından düşündüğünüzde verilen belgeyi kontrol etme gereğimiz olduğunu sanmıyorum açıkcası.Zira biz her ne kadar elden takipli yapsakta iş hızlansın diye,asıl olan bu işlemi kalem müdürü ve çalışanların yapması gerektiği, o nedenle normal de sizin hiç görmeyeceğiniz resmi bir yazışma belgesini kontrol etme sorumluluğunuz yoktur diye düşünüyorum.
Old 03-02-2012, 10:04   #7
üye7160

Alıntı:
Yazan simurganka
Sayın Av. knel,
Bahsettiğiniz durumu şu açıdan ele almak lazım. Gazete ilanı vermek içim sulh hukuk kalemi tarafından yazılan ve Basın İlan Kurumu'na gönderilecek müzekkeredeki eksiklik nedeniyle mi ilan yanlış verildi yoksa müzekkerede herhangi bir eksik yok ve Basın İlan Kurumu'ndaki çalışanların hatası nedeniyle mi bu eksik yazıldı? Şimdi müzekkere tamamdır ama BİK çalışanı eksik yazmıştır. Veya müzekkere eksiktir ancak BİK buna göre ilan vermiştir. 1. halde BİK çalışanı işleminden dolayı idare sorumludur, 2. halde ise müdürün sorumluluğu doğar diye düşünüyorum.
Saygılarımla...

soru sahibi belgeyi hazırlayan müdürün hatalı hazırladığını beyan etmiştir.ben olsam mahkemeye dilekçe yazar müdürün hatasını belirtir dilekçemin dosyay girmesini sağlar,akabinde yeniden işlemler için masraf yaparak önce satışı bitirir bu esnada da sorumlu müdür aleyhinde işlem başlatırdım..
Old 03-02-2012, 10:13   #8
simurganka

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
soru sahibi belgeyi hazırlayan müdürün hatalı hazırladığını beyan etmiştir.ben olsam mahkemeye dilekçe yazar müdürün hatasını belirtir dilekçemin dosyay girmesini sağlar,akabinde yeniden işlemler için masraf yaparak önce satışı bitirir bu esnada da sorumlu müdür aleyhinde işlem başlatırdım..
Umuyorum ki sayın meslektaşım işlerden anlayan bir müdür ile karşı karşıyadır. Sonuçta insanlık hali, gözden kaçmış olabilir ancak müdürün bu hatasını kabul edip de ona göre işlemlerin devamı için sıkıntı çıkarmamasını umarım. Böyle şeyler hepimizin başına geliyor ancak sıkıntı olan husus hatayı yapanın hatasını kabul etmeyip üstüne size daha çok sıkıntı çıkarmasıdır.
Saygılarımla...
Old 03-02-2012, 10:53   #9
Gemici

Alıntı:
Yazan simurganka
Umuyorum ki sayın meslektaşım işlerden anlayan bir müdür ile karşı karşıyadır. Sonuçta insanlık hali, gözden kaçmış olabilir ancak müdürün bu hatasını kabul edip de ona göre işlemlerin devamı için sıkıntı çıkarmamasını umarım. Böyle şeyler hepimizin başına geliyor ancak sıkıntı olan husus hatayı yapanın hatasını kabul etmeyip üstüne size daha çok sıkıntı çıkarmasıdır.
Saygılarımla...

Sayın simurganka,

yukarıdaki saptama ile olayın can alıcı noktasına parmak basmış oldunuz ve hukukun başladığı noktaya getirdiniz tartışmayı:
Yapılan masrafları kimin ödeyeceği ve hatanın kabul edilip edilmeyeceği müdürün insiyatifine ve hatayı yapanın hatasını kabul edip etmiyeceğine mi kalmıştır, yoksa yapılan hatanın bedelini kimin ödemesi gerektiği konusunda bir hukuk kuralı mı vardır?

Saygılarımla
Old 03-02-2012, 11:40   #10
simurganka

Alıntı:
Yazan Gemici
Sayın simurganka,

yukarıdaki saptama ile olayın can alıcı noktasına parmak basmış oldunuz ve hukukun başladığı noktaya getirdiniz tartışmayı:
Yapılan masrafları kimin ödeyeceği ve hatanın kabul edilip edilmeyeceği müdürün insiyatifine ve hatayı yapanın hatasını kabul edip etmiyeceğine mi kalmıştır, yoksa yapılan hatanın bedelini kimin ödemesi gerektiği konusunda bir hukuk kuralı mı vardır?

Saygılarımla
Sayın Gemici,
Olaya bu konudan yaklaşırken değindiğim noktanın beni rahatsız ettiği kadar meslektaşlarım olarak sizleri de rahatsız edeceğini biliyordum. Ama malumunuz ne yazıkki hukuk sistemimizde işler biraz yetkisini eline alanın inisiyatifinde bulunuyor. Siz karşınızdakine ne kadar sıkıntı çıkarırsanız o da size o kadar sıkıntı çıkarıyor. Aslında biz avukatlar olarak sadece gerektiği yerlerde hakkımız arıyoruz ancak karşımızdaki işten anlamayan kişiler bunu sıkıntı çıkarmak olarak algılıyorlar nedense. Ama işten anlayan kişiyle muhatapsanız hakkınızı aradığınız için sıkıntı çıkarmıyor. Örneğin icra müdürlüğünde müdürün hatası nedeniyle aslında mağdr olmadığımız bir dosyada müdür beyle gayet medeni bir şekilde sorunun çözümü için konuşmuştuk. Sonunda çözüm bulamadık ve müdür bey işlemi şikayet edeceksiniz mecburen dedi. Onun davranışı karşısında ben mutlu oldum çünkü hatasını biliyordu ve işten de anlıyordu. Sonuçta borçlu ile anlaştık. Ne ben müdürü şikayet ettim ne de işim aksadı.
Saygılarımla...
Old 03-02-2012, 11:41   #11
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Sulh Hukuk Mahkemesinde büyük uğraşlar (memur hatalarından dolayı) sonucu sonuçlandırdığımız Ortaklığın Satış Suretiyle giderilmesi davasının neticesinde müdürlüğe satış talebinde bulunduk. İlgili müdür son aşamaya gelen satış işlemleri için satış ilanını yazdı ve tarafımızca masrafları karşılanarak ulusal gazetede ilan edildi.
Satış ihalesine iki gün kala ilanda satılacak arsanın ada, pafta, parsel nolarının yazılmadığını öğrenmiş bulunuyoruz. Bu sebeple ilgili müdür satışı düşüreceğini söylüyor(olması gerekende bu galiba).

Sonuçta ortada yapılan yüklü bir ilan masrafı (2.000,00.YTL) mevcut. Ve bu parayı müvekkilden istemek ayrı bir dert; bu parayı tekrar ödemek müvekkile büyük haksızlık olacak.
Yukarıda açıkladığım sebeplerle ilanın eksik yazımından dolayı kalem müdürünün hukuki sorumluluğı varmıdır.? Var ise usulen nasıl hareket etmem gerekir.

Saygılarımla...
Sayın av.knel;

Söz konusu durumda hataen ada, pafta, parsel numaralarının ilanda yer almamasından dolayı sorumluluğun masrafları yapan tarafta olmadığı, icra müdürlüğü ya da ilanın verildiği gazetenin yetkililerinin sorumlu olduğu konusunda bir belirsizlik bulunmuyor. Taşınmaza ilişkin bilgilerin tam ve eksiksiz olarak gazeteye bildirilip bildirilmemesinin ortaya çıkarılması öncelikle gerekiyor diye düşünüyorum.

Saygılarımla..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi