Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Karşı taraf vekilinin tanık dinletme talebi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-11-2010, 17:36   #1
Av. Aykut Toklu

Varsayılan Karşı taraf vekilinin tanık dinletme talebi

Arkadaşlar;

Geçen sene açtığım bir boşanma davasında;

Karşı taraf ilk duruşmaya şahsen katıldı ilk celsede herhangi bir delil belirtilmedi. İlk celsede alınan ve GD kısmına düşülen hükümde

- taraflara beyanlarını ve delillerini sunmaları için gelecek celseye kadar süre verilmesine!! Hükmü yazıldı.

2. celseye avukat katıldı. Ben mesleki mazeretim nedeni ile katılmadım. karşı taraf avukatı yine herhangi bir delil sunmadı dava dilekçesine herhangi bir cevap ya da dava dosyasına herhangi bir savunma eklemedi. Ben de herhangi bir delil veya beyan eklemedim ancak daha sonra karşı taraf vekilinin dava dışı şekilde benim cep telefonumu arayarak istediği 5bin lira ÇEYİZ(?) tazminatı ve 20bin lira manevi tazminat talebi nedeni ile bir ara dilekçe yazdım ve 3. celseden önce mahkemeye ulaştırdım.

3. celseye de karşı taraf avukatı gelmedi. Bana sorulan diyeceğiniz bir şey var mı? sorusuna hayır yok başkaca bir delilimiz veya beyanımız yoktur. dedim

4. celseye gittiğimde karşı taraf avukatı da oradaydı ve 1. celsede düşülen GD hükmüne karşı dava dilekçesine cevap vermediği daha sonraki dilekçeye cevap vermediği ve 2. celseye de hiçbir delil ve beyan eklemeyen avukat 4. celsede tanık dinlettireceklerini karşı dava açtıklarını ve boşanmayı kabul etmediklerini beyan etti.

Bu durumda hakimin verdiği 1. celse tutanağına GD olarak yazdırdığı "bir dahaki celseye kadar süre verilmesine" hükmünün bağlayıcılığı ortadan kalkmış olmuyor mu? Tanık da bir takdiri delil değil midir? 4. celsede tanık dinlettireceğini söyleyebilir mi?
Old 26-11-2010, 20:34   #2
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Arkadaşlar;

Bu durumda hakimin verdiği 1. celse tutanağına GD olarak yazdırdığı "bir dahaki celseye kadar süre verilmesine" hükmünün bağlayıcılığı ortadan kalkmış olmuyor mu? Tanık da bir takdiri delil değil midir? 4. celsede tanık dinlettireceğini söyleyebilir mi?

Değerli meslektaşım, kanunen kesin sürelerle hakimin kesin olarak tayin ettiği sürelere kesin süre denilir. Yine ayrıca usulen aynı hususta ikinci kez verilen süre kesin olduğu belirtilmese de artık kesin mahiyettedir. Davalı vekiline ara kararı ile verilen süreden sonra bu husus bir daha ara kararında bir şekilde değerlendirilmemişse dinletebieleceği kanaatindeyim. Bir de boşanma yargılamalarında tanık delilinin ayrı bir önemi olduğunu ve re'sen araştırma ilkesinin cari olduğunu belirteyim. Saygılarımla.
Old 26-11-2010, 23:27   #3
BALDIRAN

Av.Ömer beyle aynı fikirdeyim.Kesin süre verilmemişse, yada kesin olduğu belirtilmese bile aynı konuda 2. kez süre verilmemişse, delil bildirilebilir.Ancak, davaya cevap verme için aynı şeyi söyleyemem. Yazılı yargılamada cevap süresi 10 gün olup, bu sürede cevap verilmemişse, davayı inkar etmiş sayılır ve ancak, davacının iddialarının doğru olmadığına dair delil gösterebilir. Bu süreden sonra verilecek cevaplar savunmanın yasağına tabidir. saygılar
Old 27-11-2010, 11:34   #4
Av. Eyüp KATI

sayın meslektaşlarım boşanma davasında hakimin kendiliğinden delil toplayamayacağı ve resen araştırma yapamayacağı kanaatindeyim. aksini izah edebilirmisiniz? ayrıca delillerin sunulması için kesin süre verilmemişse (yargıtaya göre ikinci süre kesindir) her zaman delil sunabilir diye düşünüyorum.
Old 27-11-2010, 13:44   #5
Av. Aykut Toklu

Tam anlatamadım sanırım herkes kesin süre verilmemişse yada ikinci süre vs diyor ancak benim söylemeye çalıştığım şu ki zaten ilk celsede GD kısmına yazılan hüküm ile delil ve beyanların ikinci celseye kadar verilmesi hükmü bağlayıcı değil midir? yani bu durumda ikinci celseye kadar delil ya da beyan sunmayan davalı veya davalı vekili bundan sonra dördüncü celsede tanık dinleteceğini söyleyebilir mi? Yani bu mümkün mü?

Hakimin "bir daha ki celseye kadar" sözü bir kesin süre değil midir? yani en geç bu süre bir daha ki celse yani ikinci celse görüleceği zamana kadar değil midir?
Old 27-11-2010, 13:50   #6
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Av. Aykut Toklu
Tam anlatamadım sanırım herkes kesin süre verilmemişse yada ikinci süre vs diyor ancak benim söylemeye çalıştığım şu ki zaten ilk celsede GD kısmına yazılan hüküm ile delil ve beyanların ikinci celseye kadar verilmesi hükmü bağlayıcı değil midir? yani bu durumda ikinci celseye kadar delil ya da beyan sunmayan davalı veya davalı vekili bundan sonra dördüncü celsede tanık dinleteceğini söyleyebilir mi? Yani bu mümkün mü?

Hakimin "bir daha ki celseye kadar" sözü bir kesin süre değil midir? yani en geç bu süre bir daha ki celse yani ikinci celse görüleceği zamana kadar değil midir?

1. Mümkündür

2. Değildir.

Saygılarımla.
Old 28-11-2010, 01:36   #7
BALDIRAN

yARGITAY 2.HD.nin kararlarına göre, TMK 166/3 deki anlaşmalı boşanma hali hariç olmak üzere, diğer boşanma davaları resen araştırma ilkesine tabidir, hakim,boşanmaya neden olan olguların varlığına kanaat getrimedikçe boşanma kararı veremez, tarafların ikrarıyla, kabulüyle bağlı değildir diye düşünüyorum. Saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi