Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Reşit olmayanla cinsel ilişki-şikayetin geri alınması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 07-08-2012, 07:40   #1
Pandekt

Varsayılan Reşit olmayanla cinsel ilişki-şikayetin geri alınması

Herkese merhaba,
Sevgili meslektaşlarım konunun önemine binaen görüşlerinizi rica ediyorum;

17 yaşında bir kız çocuğu kendinden yaşça büyük evli bir erkekle arkadaşlık ediyor, kızın beyanına göre 17 yaşında iken kızın da isteği ile (zzorlama yok) birlikte oluyorlar. Bu ilişki bu şekilde devam ediyor, adamın eşi durumu öğrenince kız ile eş arasında kavga çıkıyor ve karakolluk oluyorlar.
Karakolda ilk beyan kasten yaralama ve hakaret şeklinde alınıyor. Daha sonra savcının talimatı ile reşit olmayanla cinsel ilişki suçundan ayrı bir dosya açılarak kızın beyanı alınıyor. Ancak kız şu an 18 yaşını doldurmuş.

Bu ifadelerin alınmasından bir gün sonra kızın iddiasına göre adam (bu kişi polis) kıza şikayetinden vazgeçmesi için tehdit ediyor, adamın ailesi kızı tehdit ediyor annene babana anlatacağız diye ve kız karakola 2. kez gelip şikayetinden vazgeçmek istiyor. Bu aşamada beni barodan vekil olarak çağırdırşar, şüpheli polis olduğu için vekil huzurunda vazgeçsin diye.
Ben kızla görüştüm vazgeçmemesi, tehdit için 2. kez su. duyurusunda bulunabileceğimizi, polisi korumamasını, ailesinin kendisini koruyacağını söyledim ancak kıza söz geçiremedim, 18 yaşını doldurduğu için ben de şikayetçi olamadım, çok korkmuştu annesi babası duyarsa çok kötü şeylerin olcağını eğitim hayatının biteceğini söylüyordu her neyse bu şekilde şikayetinden vazgeçti.
Üçüncü gün karakoldan beni yine aradılar bu kez de ifadesinin tümünü yalanlamak, ben yalan söyledim demek istiyordu. Uzun uzun kendisiyle konuştum lakin ikna edemedim ve ifadesini benim huzurumda yalanladı.

Dün babası her şeyi öğrenmiş, şikayetçi olmak istiyorlar?

Cinsel birliktelik anında kız 17 yaşında idi ve şikayetinden vazgeçti,
Şu anda 18 yaşında bana ne önerirsiniz? Savcı beyle görüşeceğim lakin şehir dışında idim görüşemedim öncelikle buradan sizlere sormak istedim, şikayettn vazgeçmeden vazgeçme mümkün olmadığına göre, yapılması gereken ne olmalıdır?

Teşekkürlerimle...
Old 07-08-2012, 08:43   #2
egemen48

kız cinsel birliktelik sırasında 15 yaşından büyükse,sizin olayınızda büyük,eğer yaptığı eylemin sonuçlarını anlayabilecek durumda ve bedeni olgunluğa erişmiş ise,suç şikayete tabi olduğu için,şikayeti geri alması durumunda şüpheli ceza almaz.5237 TCK göre cinsellik bedensel özgürlüktür,bu nedenle kızın 15 yaşından büyük olması nedeniyle,ailenin şikayeti aranmayacak sadece kızın şikayeti veya şikayeti geri alması önemli olacaktır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi